افتتاح فاز نخست مجتمع‌های پرنده فروشان و خدمات خودرویی در بهمن ماه

معاون خدمات شهری شهردار مشهد از افتتاح فاز اول بازار پرنده فروشان در خیابان توس ۹۷ و مجتمع ساماندهی خدمات خودرویی سامان بهمن واقع در جاده کلات تا اواخر بهمن‌ماه سال‌جاری خبر داد.

مهدی یعقوبی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: مشاغل، صنایع یا خدمات ناسازگار با محیط‌های شهری، آن دسته از فعالیت‌هایی است که در محیط طبیعی، کالبدی و اجتماعی شهر اختلال ایجاد کرده و به سلامت جسمی، روحی و روانی شهروندان آسیب می‌رساند؛ به همین منظور ساماندهی این مشاغل و فعالیت‌ها، یکی از مهمترین اولویت‌های مدیریت شهری مشهد است.

وی با بیان اینکه به استناد مصوبه هیئت وزیران و شورای اسلامی شهر مشهد، ۲۸ رسته شغلی ناسازگار با محیط‌های شهری معرفی شده است، افزود: در این راستا معاونت خدمات شهری با ایجاد ۱۲ مجتمع ساماندهی مشاغل تا کنون، بیش از دو هزار واحد صنفی را در فضاهای خارج از محیط‌های مسکونی و با رعایت استانداردهای مشخص، ساماندهی کرده است.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد ادامه داد: در حال حاضر هفت مجتمع ساماندهی مشاغل دیگر شامل مجتمع فلز تراشان غرب، صنایع چوب خاوران، مجتمع خدمات خودرویی سامان بهمن، مجتمع خدمات خودرویی آسکوپارس، مجتمع پرنده فروشان، مجتمع یاران ثامن و مجتمع بساروج در حال احداث است که می‌تواند بخش بسیار زیادی از مشاغل ناسازگار با محیط شهری را ساماندهی کند.

وی با اشاره به اهمیت ساماندهی بازار پرنده فروشان شهر مشهد، خاطرنشان کرد: بازار پرنده فروشان، از آلایندگی محیطی و بهداشتی بسیار بالایی برخوردار است و برابر نظریه کارشناسان بهداشت و دامپزشکی، حضور این مشاغل در محل‌های پر تردد و فروشگاه‌های عرضه مواد غذایی، خطرات بسیار زیادی را از جمله انتقال برخی بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوانات به همراه خواهد داشت که در صورت شروع برخی بیماری‌ها نظیر آنفولانزای مرغی، هر واحد پرنده فروشی می‌تواند بخش زیادی از محیط اطراف خود را آلوده کند.

یعقوبی گفت: مجتمع پرنده فروشان در مساحتی بالغ بر یک و نیم هکتار در حال ساخت است و در مجموع ۱۱۴ واحد صنفی در آن تعبیه شده و در فاز نخست آن ۶۰ واحد به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به اهمیت ساماندهی این صنف، اظهار کرد: با توجه به نظارت نهادهای مختلف شامل اتحادیه، اماکن نیروی انتظامی، دامپزشکی و بهداشت به صورت متمرکز در این مجتمع، بسیاری از خطرات و مسائل بهداشتی ناشی از حضور این مشاغل در محیط‌های مسکونی کاهش پیدا می‌کند.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد در خصوص روند احداث مجتمع خدمات خودرویی سامان بهمن واقع در جاده کلات، افزود: این پروژه نیز در اواخر سال ۹۷ آغاز و در طراحی آن ۳۳۸ واحد تعبیه شده است و بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته فاز اول آن در اواخر بهمن ماه سال جاری با تکمیل ۹۳ واحد، آماده بهره برداری می‌شود.

کد خبر 448850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.