۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۵
تولید ۱۰ تن خاویار در سال ۹۸

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران با اشاره به تولید ۲۵۰۰ تن گوشت ماهیان خاویاری و ۱۰ تن خاویار پرورشی در سال ۹۸ گفت: امسال جهش تولید در خاویار پرورشی را پیش بینی می کنیم.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حسین عبدالحی تولید بچه ماهی را یکی از چالش‌های اصلی در حوزه پرورش ماهیان خاویاری دانست و اظهار کرد: خوشبختانه بخش خصوصی در سال گذشته توانست بخش عمده‌ای از بچه ماهی مورد نیاز در حوزه ماهیان خاویاری را تولید کند.

وی با بیان این که سالانه بین یک میلیون تا دو میلیون تن بچه ماهی خاویاری نیاز داریم، گفت: تقاضا برای بچه ماهی خاویاری همیشه بیش از تولید آن بوده است، اما با ورود بخش خصوصی به این عرصه، امسال مشکل تولید بچه ماهی تقریباً حل شده است.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران افزود: با توجه به این که سن بلوغ ماهیان خاویاری بالا و تکثیر آن تخصصی است، تولید بچه ماهی در گذشته توسط مراکز تکثیر دولتی انجام می‌گرفت، اما امسال بخش خصوصی توانست بخشی از نیاز به این نهاده را حل کند.

عبدالحی ادامه داد: ما در مورد تولید بچه ماهی سایر ماهیان گرمآبی و میگو در داخل مشکلی نداریم و در حوزه میگو در حال حاضر بیش از ۳۰ مرکز تکثیر تولید بچه ماهی در کشور فعال هستند.

وی سطح کشت میگو در سال ۹۸ را ۱۲ هزار و ۳۳۶ هکتار عنوان و اظهار کرد: از این سطح ۴۶ هزار تن میگو در کشور تولید شد.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: به رغم شیوع ویروس کرونا و مشکلاتی که در تولید پیش آمد، پیش بینی می‌کنیم میزان تولید میگو در سال جاری نیز همانند سال گذشته باشد.

عبدالحی اضافه کرد: ما در زمینه میگو تا یک ماه پیش به دلیل مشکلات ناشی از کرونا بیش از ۴۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل عقب بودیم، اما با پیگیری‌های ستاد سازمان، این عقب ماندگی به ۱۳ درصد رسیده است و امیدواریم تا پایان ذخیره سازی بتوانیم سطح زیر کشت را افزایش دهیم.

کد خبر 448405

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.