کلید مقابله با کرونا جلوگیری از تجمعات است

معاون مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه محدودیت‌های اعمال شده در تهران به طور قطع تأثیر دارد، گفت: راه اساسی و کلیدی مقابله با ویروس کرونا جلوگیری از تجمعات است.

‌به گزارش ایمنا، محسن فرهادی در خصوص اعمال دورکاری و محدودیت‌های کرونایی برای مشاغل سه و چهار که در تهران اجرایی شده، اظهار کرد: راه اساسی و کلیدی مقابله با کرونا، جلوگیری از تجمعات است اما بسیاری از این موارد امکان پذیر نیست.

وی افزود: باید توان بیمارستان‌ها در نظر گرفته شود. از طرفی باید به این نکته نیز توجه کرد که اعمال محدودیت، به معنی تعطیلی کسب و کارها است. باید به این توجه کرد که هرچه محدودیت بیشتر شود، بیماری کمتر می‌شود، اما در مجموع باید منطقی نگاه کرد. هیچ جای دنیا نیز محدودیت‌ها را به صورت مستمر ادامه نمی‌دهد.

معاون مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت، تصریح کرد: وزارت بهداشت موافق دورکاری است اما باید به این نکته نیز دقت کنیم که دولت الکترونیک به طور کامل در کشور مستقر نشده و امکان دارد که در کار بسیاری از افراد اختلال به وجود بیاید.

وی تاکید کرد: محدودیت‌های اعمال شده در تهران به طور قطع تأثیر دارد زیرا مشاغل سه و چهار مثل مدارس، دانشگاه‌ها، تالارهای پذیرایی، باشگاه‌های ورزشی پر برخورد، شامل مواردی هستند که تماس‌ها در آنها زیاد بوده و خاصیت آن شغل هم مبنی بر تجمع است. هر رفتاری که تماس و تجمع را کم کند، در کاهش ابتلاء به ویروس کرونا مؤثر است. البته ممکن است این محدودیت‌ها در یک هفته پاسخگو نباشد و برای یک هفته دیگر نیز تمدید شود.

فرهادی اضافه کرد: اختیار استانداری‌ها توسط ستاد ملی مقابله با کرونا تعیین می‌شود. استانداری‌ها درخواست خود برای اعمال محدودیت را به وزارت کشور و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز درخواست را به وزارت بهداشت می‌فرستند. در صورت تأیید وزیر بهداشت و وزیر کشور، درخواست‌ها به ستاد ملی مقابله با کرونا می‌رود.

جریمه برای افرادی که ماسک نمی‌زنند

معاون مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت، اظهار کرد: وقتی محدودیت‌ها اعمال و نظم پروتکلی برقرار می‌شود، مورد حمایت اکثر مردم است. اگر به مکانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کند، تذکر داده شود، مردم حمایت می‌کنند. وقتی پروتکل‌های بهداشتی در فروشگاه زنجیره‌ای یا رستوران اجرا شود، مردم از آن مکان استقبال می‌کنند.

وی ادامه داد: در نتیجه افراد اندکی باقی می‌مانند که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند که برای این موضوع راه‌های مختلفی در نظر گرفته شده است. به طور مثال پلیس راهور می‌تواند خودروهای عمومی را که افراد در آن ماسک نمی‌زنند، جریمه کند. این موضوع برای اجرا در حال بررسی است.

پیگیری و رهگیری افراد کرونا مثبت

فرهادی به ایرنا گفت: پیگیری و رهگیری افرادی که تست کرونا آنها مثبت است در اروپا با استفاده از سیستم‌های الکترونیک در حال انجام است. اپلیکیشن‌هایی وجود دارد که افراد مبتلا که تست آنها مثبت است را ردگیری می‌کند و این اقدام در ایران نیز قابل اجراست.

کد خبر 448338

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.