جهانگیری: دانشگاه‌ها می‌توانند کانونی برای حل مشکلات صنعت کشور باشند

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند کانونی برای حل مشکلات صنعت کشور باشند، گفت: بخش صنعت امروز با مشکلات جدی مواجه است و این مشکلات جز از طریق ارتباط با دانشگاه‌ها قابل حل نیست.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری روز دوشنبه در جلسه هیأت امنای دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به گزارش‌های ارائه شده توسط رئیس این دانشگاه مبنی بر جایگاه نخست کشوری و هفدهم جهانی دانشگاه صنعتی شریف در بخش ارتباط با صنعت اظهار کرد: جایگاه هفدهم دانشگاه صنعتی شریف در ارتباط با صنعت جایگاهی بسیار مهم است البته این دانشگاه از ظرفیت‌های بسیار زیادی برای افزایش ارتباط با بخش صنعت برخوردار است.

وی با اشاره به شرایط خاص و خطیر پیش روی کشور افزود: امروز از یک سو با بیماری کرونا و از سوی دیگر با مشکلات اقتصادی، تحریم‌های ظالمانه و فشارهای متعدد روبرو هستیم و دانشگاه‌ها می‌توانند نقش تعیین کننده‌ای در این شرایط ایفا کنند و در عبور از تنگناها و چالش‌های موجود به مردم و مسئولین کمک کنند.

جهانگیری با اشاره به جلسات متعدد دولت با تعدادی از دانشگاه‌های اصلی کشور از جمله دانشگاه صنعتی شریف در سال‌های اخیر خاطرنشان کرد: در نتیجه ارتباط دولت با دانشگاه‌ها، خوشه‌هایی تشکیل شد و این دانشگاه‌ها بر موضوعات و مسائل اصلی تمرکز کردند و پیشنهاداتی را نیز در حوزه‌های مختلف نظیر اقتصاد کلان و افزایش سرمایه‌های اجتماعی به دولت ارائه دادند.

وی ادامه داد: در مواجهه با حادثه سیل نیز رئیس جمهوری دستور داد که مطالعاتی با محوریت دانشگاه تهران انجام شود و اقداماتی نیز در خصوص سد گتوند با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها به انجام رسید.

معاون اول رئیس جمهور با یادآوری اینکه مطالعه و طراحی برنامه احیای دریاچه ارومیه نیز با محوریت دانشگاه صنعتی شریف دنبال شد، افزود: خوشبختانه دانشگاه صنعتی شریف اقدامات بسیار خوبی در حوزه احیای دریاچه ارومیه انجام داد و امروز دیگر دغدغه‌هایی که در خصوص این دریاچه در سال ۹۲ وجود داشت از بین رفته است.

جهانگیری تصریح کرد: انتظار ما این است که گفت وگوهای دانشگاه‌ها هم با دولت، هم با جامعه و هم با صنعت و اقتصاد استمرار داشته باشد و ظرفیت‌های علمی دانشگاه‌ها در خدمت کشور قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه امروز به دلیل شرایط کرونا بخش زیادی از آموزش مدارس و دانشگاه‌ها از طریق مجازی انجام می‌شود، یادآور شد: البته همه قبول دارند که ارتباط حضوری دانشجو با استاد بسیار تعیین کننده است و هرچه میزان این ارتباط حضوری کمتر شود ممکن است با تبعات منفی علمی همراه باشد. لازم است دانشگاه صنعتی شریف در این حوزه نیز چاره‌اندیشی کرده و راهکاری ارائه دهد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تفویض برخی اختیارات به هیأت امنای دانشگاه‌ها، تصریح کرد: خوشبختانه هیأت امنای دانشگاه صنعتی شریف متشکل از شخصیت‌های علمی کشور هستند که می‌توانند پشتوانه‌ای مناسب برای پیشبرد امور مالی و اداری این دانشگاه باشند.

جهانگیری با اشاره به شرایط سخت مالی و بودجه‌ای دولت اظهار کرد: تنوع بخشی به منابع مالی دانشگاه‌ها و به طور خاص دانشگاه صنعتی شریف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که خوشبختانه اتفاقات خوبی در دانشگاه صنعتی شریف در این حوزه رخ داده است.

وی با اشاره به اینکه بانی ساخت برخی دانشگاه‌های کشور افراد خیر علاقمند به توسعه علم و دانش بوده‌اند، افزود: مجموعه‌ای از خیرین و افراد دارای توانایی مالی در کشور علاقمند هستند که منابع مالی خود را در امور علمی هزینه کنند که لازم است فراخوانی برای اینگونه افراد تدوین شود تا بتوانیم از توانایی مالی آنها در توسعه دانشگاه‌ها بهره‌مند شویم.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با تاکید بر ضرورت توجه به نیاز و دغدغه‌های اساتید دانشگاه‌ها گفت: دولت برای سال جاری تغییرات نسبتاً خوبی در افزایش حقوق اساتید ایجاد کرد که نسبتاً اصلاح مناسبی بود اما متأسفانه به دلیل شرایط سخت اقتصادی و افزایش تورم، اساتید همچنان با دغدغه‌های مالی روبرو هستند.

جهانگیری در ادامه به شرکت‌های دانش‌بنیان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد مجموعه‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان که پشتوانه آنها اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها نظیر دانشگاه صنعتی شریف بوده‌اند، توانسته‌اند بیش از سایرین نقش ایفا کنند.

وی یادآور شد: در روزهای نخست شیوع کرونا به دلیل کمبود لوازم حفاظت شخصی کادر درمان، تعدادی از پرسنل زحمتکش جامعه پزشکی را از دست دادیم اما با اتکا به ظرفیت‌های دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، امروز پس از گذشت چند ماه در طراحی و تولید بسیاری از تجهیزات نظیر ونتیلاتور که از فناوری بالایی برخوردار هستند نیز گام‌های بلندی برداشته‌ایم و حتی بخشی از این گونه تولیدات صادر می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور افزود: روزهای گذشته با حضور رئیس جمهوری از ۴ طرح مهم در حوزه علم و فناوری بهره‌برداری شد که یکی از این طرح‌ها تولید واکسن توسط تعدادی از جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های کشور بود که به زودی شاهد استفاده از این واکسن‌ها در داخل و صادرات آن به خارج خواهیم بود.

جهانگیری با اشاره به یکی از دغدغه‌های موجود مبنی بر افزایش مالیات برنامه‌های پژوهشی اساتید و دانشگاه‌ها، خاطرنشان کرد: این موضوع هنوز در کمیسیون دولت در دست بررسی است که از آنها خواسته‌ایم نسبت به افزایش مالیات تجدیدنظر شود و قطعاً میزان مالیات از آنچه تاکنون بوده بیشتر نخواهد شد تا برنامه‌های پژوهشی و علمی بدون دغدغه دنبال شود.

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری نیز در این جلسه گزارشی از فعالیت شرکت‌های دانش بنیان زیرمجموعه دانشگاه صنعتی شریف ارائه کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان زیرمجموعه این دانشگاه فعالیت دارند.

وی همچنین بر ضرورت توجه ویژه به دانشگاه‌های برتر تاکید کرد و افزود: باید دانشگاه‌های اصلی و برتر کشور در بودجه به صورت خاص دیده شوند و بیش از سایرین مورد توجه قرار گیرند.

علی لاریجانی، عضو تشخیص مصلحت نظام نیز در این جلسه بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به نیروی انسانی دانشگاه‌ها و اساتید تاکید کرد و خواستار ارائه برنامه‌های پژوهشی و تحقیقاتی از سوی دستگاه‌های اجرایی به اساتید دانشگاه‌ها شد.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز در این جلسه گزارشی از وضعیت دانشگاه در بخش‌های مختلف ارائه کرد و گفت: در سال‌های گذشته برخی دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی به خارج از کشور مهاجرت می‌کردند اما این روند در سال‌های اخیر معکوس شده و فارغ‌التحصیلان دانشگاه در شرکت‌های دانش‌بنیان در داخل کشور مشغول فعالیت می‌شوند.

وی همچنین گزارشی از ارتقا کیفیت جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه ارائه کرد و افزود: دانشگاه صنعتی شریف در زمینه ارتباط با صنعت از رتبه نخست کشوری و رتبه هفدهم جهانی برخوردار است.

معاون اول رئیس جمهوری پیش از حضور در این جلسه، دانشکده مهندسی مکانیک و ساختمان کلاس‌های آموزشی دانشگاه صنعتی شریف را افتتاح کرد.

کد خبر 448133

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.