رضایی: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اصفهان کمتر از سایر نقاط کشور است

استاندار اصفهان گفت: وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی بنا به گزارش مسوولان وزارت بهداشت و درمان در این استان بدتر از سایر نقاط کشور است.

به گزارش ایمنا، عباس رضایی روز شنبه در حاشیه جلسه ویدئو کنفرانس ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رئیس‌جمهوری گفت: در این جلسه که طبق معمول از هر استانی گزارش داده می‌شود، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی اصفهان نسبت به استان‌های دیگر در اصفهان کمتر بود که این مهم یکی از دلایل شیوع کرونا در این استان است.

وی افزود: از دیگر دلایل ذکر شده در وضعیت نامطلوب استان به لحاظ شیوع کرونا به برگزاری بعضی از مراسم مذهبی و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و همچنین بی‌توجهی اصناف نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اشاره شد اما وضعیت ادارات استان بدتر از سایر استان‌های کشور نبود.

استاندار اصفهان ادامه داد: بعضی از فعالیت‌ها در هفته جاری در استان تعطیل شد ولی باز مشاهده می‌شود که برخی رعایت نمی‌کنند و بر این اساس از مردم فهیم استان درخواست و استدعا می‌شود که خودشان به کمک ما بیایند و اگر در خیابان با مواردی برخی کردند با رعایت احترام و ادب و حفظ شئونات افراد و به دور از هرگونه برخورد تندی تذکر بدهند.

به گفته رضایی، تاکنون واکسن و درمانی برای مقابله با این ویروس ساخته نشده است و این موضوع در زمان حاضر سرابی بیش نیست و حداقل تا پایان امسال واکسن مؤثری تولید نخواهد شد و یا اگر تولید شود در اختیار ما قرار نخواهد گرفت و بر این اساس تنها راه ممکن پیشگیری است.

وی با بیان اینکه در اعتقادات و احادیث دینی نیز همواره پیشگیری مؤثرتر از درمان عنوان شده است گفت: نباید با نزدن یک ماسک، جان همشهری، هموطن و عزیزان خود را به خطر بیندازیم.

استاندار اصفهان یادآور شد: رعایت نکردن پروتکل‌ها و بالا رفتن آمار بستری به اقتصاد استان نیز ضربه وارد می‌کند و بر این اساس اصناف و ادارات نباید به افرادی که ماسک نمی‌زنند خدمات ارائه دهند.

رضایی تاکید کرد: اگر در ادارات، بانک‌ها، مؤسسات و سازمان‌ها به افراد بدون ماسک و کسانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند ارائه خدمت شود یک تخلف عمده محسوب خواهد شد.

وی تصریح کرد: پنهان کردن ابتلاء به کرونا یک تخلف ضد انسانی، ضد بشری، و ضد آرمانی است و با اخلاقیات همخوانی ندارد.

استاندار اصفهان ادامه داد: اگر فرد کارمندی مبتلا شود می‌تواند ۱۴ روز بدون گرفتن مرخصی به استراحت و درمان خود بپردازد و اگر کاسب و شهروند عادی مبتلا شد با ۲ هفته استراحت می‌تواند مانع به خطر افتادن سلامتی خانواده و اطرافیانش شود.

رضایی به مسؤولان بهداشتی استان توصیه کرد که از وضعیت افراد مبتلا مطلع شوند و بدانند اداره، خانه و خانواده وی کجاست و باید به آنها خبر بدهند و اگر کسی کتمان بکند تخلف بزرگی انجام داده است.

وی یادآور شد: برگزاری روضه و مراسم اربعین واجب نیست و مردم می‌توانند در خانه با احترام و اظهار ادب و زیارت این محبت قلبی خود را به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نشان بدهند.

استاندار اصفهان شهروندان ایرانی را از سفر به خاک عراق برای انجام زیارت اربعین برحذر داشت و گفت: در استان اصفهان برای اربعین راهپیمایی نمادین به سوی امامزاده‌های واجب‌التعظیم برگزار نمی‌شود.

کد خبر 447824

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.