سپاهان، نقل و انتقالات و واقعیت‌های پیش رو

هواداران سپاهان همانند هواداران سایر مدعیان در فضای مجازی هر روز منتظر خریدهای جدید هستند.

به گزارش ایمنا، با حضور محمدرضا ساکت که بهترین مدیرعامل باشگاهی یکی دو دهه اخیر ایران بوده و همچنین با حضور مهندس و نخبه فوتبال محرم نویدکیا انتظار بستن تیمی کهکشانی دارند تا خیال شأن از سیمای تیم در نقل و انتقالات و همه پست‌ها راحت شود و دغدغه‌هایشان برای شروع لیگ کم و کمتر شود. ولی واقعیت‌های پیش در فصل نقل و انتقالات و دغدغه‌های موجود در این راه چیست؟ در این باره یک بررسی ساده لازم است.

برخی اوقات به گونه‌ای در مورد خرید ستاره و بازیکنان با کیفیت صحبت می‌شود که گویی لیگ ایران مملو از بازیکنان با کیفیت است، همه آنها آزاد و بدون قرارداد در بازار فوتبال در دسترسی کامل هستند و شاید این تعلل سپاهان است که آنها را به خدمت نمی‌گیرد!

به عنوان مثال یکی از پست‌هایی که خرید در آن مورد انتظار و باید تقویت شود واحد تهاجمی سپاهان است. ببینیم با توجه به قانون منع جذب بازیکن خارجی چه بازیکنان با کیفیتی وجود دارند که محمدرضا ساکت، محرم نویدکیا و سپاهان می‌تواند آنها را به خدمت بگیرد. قطعاً دراین‌باره به سراغ جدول بهترین گلزنان لیگ باید رفت و وضعیت آقایان گل را رصد کرد.

-شیخ دیاباته آقای گل لیگ

شیخ تحت قرارداد استقلال است و حتی اگر بخاطر بدعهدی آبی‌ها در پرداخت حقوق و دستمزد، قراردادش را فسخ کند مانع بزرگ قانونی به سپاهان اجازه خرید او را نمی‌دهد. وی با توجه به این قانون اگر بخواهد در فوتبال ایران بماند حداقل تا یک فصل آتی فقط و فقط می‌تواند در استقلال بماند و نه تیمی دیگر.

-شهریار مغانلو

بعد از درخشش در این فصل همانند بسیاری از بازیکنانی که در تکاپوی لژیونر شدن بخاطر قراردادهای دلاری هستند و البته برخی آنها نیز در کنار بحث مالی به پیشرفت بیشتر در اروپا فکر می‌کنند، به سانتاکلارای پرتغال رفت و از مشتریان ایرانی خود که سپاهان هم جز آنها بود عذرخواهی کرد.

- علی علیپور

بعد از قهرمانی با پرسپولیس مشخص شد مدیران پرسپولیس در تکاپوی تمدید با وی بودند که مشخص شد از مدت‌ها پیش با مشتری پرتغالی خود توافق رسیده، به نحوی که پرسپولیسی‌ها هم از نحوه جدایی او شاکی و مصاحبه مدیر باشگاه ماریتیمو پرتغال که اعلام کرد علیپور از مدت‌ها پیش با ما قرارداد بست آنها را شوکه کرد.

-عیسی آل کثیر

تصاویر منتشر شده از او از سال‌های پیش بر روی سکوهای سرخ در هواداری از پرسپولیس، تقلاهای بی نتیجه سال گذشته برای اینکه بتواند رضایت صنعت نفت آبادان را جلب و راهی اردوگاه سرخ به عنوان مشتری پر و پا قرصش شود به همراه یک پیشنهاد خوب مالی دیگر جای تردیدی باقی نمی‌گذاشت که گزینه اول و آخر ایرانی او در این شرایط فقط و فقط پرسپولیس باشد.

-مهدی ترابی

او هم در این شرایط اقتصادی که میل همه اقشار به ویژه بازیکنان به قراردادهای دلاری زیاد و چند برابر شده، پس از پایان فصل خیلی زود از ایران رفت و با قراردادی چشمگیر به العربی قطر پیوست. درخواست‌های مکرر پرسپولیس برای ماندن وی بی نتیجه بود.

- و بالاخره مهدی قائدی و امیر ارسلان مطهری

هر دو تحت قرارداد باشگاه استقلال هستند و اگر هم آبی‌ها بخواهند از یکی مثل قائدی دل بکنند می‌خواهند برای یک درآمدزایی شگرف او را برای به یک مشتری پولدار خارجی که بیشترین دلار برای خرید او را بدهند، بفروشند.

خوب تا اینجا قطعاً متوجه شدید که مهاجم خیلی با کیفیتی در دسترس نیست، این‌هایی که نام بردیم برترین گلزنان ایران هستند که دیدید دسترسی به آنها در شرایط فعلی و حداقل در فصل پیش رو ممکن نیست. با رویکردی که از محمدرضا ساکت سراغ داریم و روحیاتی که محرم نویدکیا دارد قطعاً آنها اهل خریدهای متوسط و بی کیفیت برای فعال نشان دادن کاذب خود در فصل نقل و انتقالات نیستند. در این بین نیم نگاه به سایر بازیکنان با تجربه‌ای که شاید بتواند رضایت‌نامه خود را دریافت برای تقویت تیم مفید باشند، استفاده از پدیده‌های آکادمی و چهره‌های جوانی که احتمالاً ستاره‌های فردای سپاهان و فوتبال ایران باشند قطعاً مثمر ثمر است.

شرایط اقتصادی کشور به سمت و سویی رفته که خیلی از بازیکنان در بی قرار پرواز به سوی لیگ‌های خارجی هستند، حتی اگر مقصدشان لیگ‌هایی بی کیفیت باشد ولی صرف اینکه یک پرداخت خوب دلاری دارند برای بازیکنان کافی است. همین که برخی از بازیکنان توسط ایجنت‌ها به لیگ هند، تایلند و… هم پیشنهاد می‌شوند دیگر متوجه کل ماجرا بشوید!

این را فراموش نکنیم که در نگاه به لیست سپاهان و نام عمده بازیکنان این لیست، افرادی را می‌بینیم که هر کدام ستاره‌ها و بازیکنان با کیفیتی هستند که قطعاً اگر تحت قرارداد نبودند سایر مدعیان مشتریان آنها بودند. محرم نویدکیا بارها در ستایش آنها صحبت کرده و اعلام نموده که خوشحال است تیمی با این مهره‌های شایسته را تحویل گرفته است‌. قرار نیست چون این بازیکنان تحت قرارداد هستند و خیالمان از ماندنشان و قدرتمندی پست‌های مربوطه تیم راحت است و در نتیجه نیازی به جذب بازیکنان بیشتری نداریم اینگونه فکر کنیم که سپاهان تیمی منفعل در نقل و انتقالات است.

باید به نقشه‌ها و تفکرات ساکت و محرم تا پایان راه اعتماد داشته باشیم. خیالمان از حضور بازیکنان با کیفیت در اکثر پست‌های تیم راحت است و با چند اقدام نقل و انتقالاتی دیگر خیالمان راست‌تر هم می‌شود. وقتی که صحبت از اعتماد و اطمینان به مدیر عامل و سرمربی‌مان می‌کنیم این اعتماد در همه ابعاد است و فصل نقل و انتقالات و عملکرد منطقی در این فصل با توجه به همه محدودیت‌ها هم قسمتی از این اعتماد است.

یادداشت از: مرتضی رمضانی راد

کد خبر 447804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.