تنها ۲ درصد بهبودیافتگان کرونا پلاسما اهدا کردند

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: از زمان آغاز اهدای پلاسمای بهبودیافتگان کرونا در انتقال خون (ابتدای اردیبهشت ماه) تا ۱۰ مهرماه تنها دو درصد از بهبودیافتگان پلاسما اهدا کردند.

به گزارش ایمنا، بشیر حاجی بیگی اظهار کرد: از اول اردیبهشت امسال تا ۱۰ مهرماه ۱۰ هزار بهبود یافته کرونا برای اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کردند که از این تعداد هشت هزار واحد پلاسما اهدا شده است.

وی ادامه داد: در این مدت بیشترین میزان اهدای پلاسما بهبودیافتگان کرونا در استان‌های تهران، خوزستان، اصفهان، مازندران، خراسان رضوی، آذربایجان غربی و کرمانشاه بوده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: میزان اهدای پلاسما توسط بهبودیافتگان کرونا در مقایسه با آمار مبتلایان بسیار کم است، نیاز است که بهبودیافتگان برای نجات جان بیماران مبتلا به کرونا پلاسما اهدا کنند.

وی خاطر نشان کرد: بهبودیافتگان پلاسما ۲۸ روز بعد از بهبودی می‌توانند پلاسما اهدا کنند و بنابراین از بهبودیافتگان پلاسما می‌خواهیم با توجه به اینکه با گذر زمان میزان پادتن تولیدی در خون آنها کاهش می‌یابد و دو ماهه ابتدای بعد از بهبودی بهترین زمان ممکن برای اهدای پلاسما است، برای اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون مراجعه کنند و به یاری هموطنان بیمار بشتابند.

حاجی بیگی اعلام کرد: در تهران بهبود یافتگان کرونا برای اهدای پلاسما می‌توانند به مرکز انتقال خون استان تهران واقع در خیابان وصال شیرازی و مرکز نوآوری سازمان انتقال خون جنب برج میلاد مراجعه کنند و به کمک مبتلایان به کرونا بشتابند.

وی اعلام کرد: در حال ورود به موج سوم کرونا هستیم و پیش بینی می‌شود با توجه به اینکه هوا سردتر می‌شود و همین طور میزان شیوع آنفلوانزا نیز بیشتر خواهد شد، نیاز به اهدای پلاسما بهبودیافتگان و ذخیره آن برای درمان مبتلایان نیز بیشتر خواهد شد بنابراین نیاز است که بهبودیافتگان بیشتر برای اهدای پلاسما اقدام کنند.

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه پلاسمای بهبود یافتگان کرونا اکنون به عنوان یک درمان در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: با گذشت چند ماه از شیوع کرونا و با توجه به افزایش میزان شیوع ویروس در ماه‌های اخیر، تقاضا از سوی بیمارستان‌ها برای دریافت پلاسمای بهبود یافتگان افزایش یافته و باید تأمین این تقاضا محقق شود.

شرایط اهدای پلاسما، همانند شرایط اهدای خون است

حاجی بیگی تصریح کرد: شرایط اهدای پلاسما همانند شرایط اهدای خون است، همه بهبود یافته‌ها شرایط اهدای پلاسما را ندارند و سن اهدا باید بین ۱۸ تا ۶۰ سال باشد و این در حالی است که میانگین سن مبتلایان به ویروس کرونا بستری شده در بیمارستان‌ها ۴۵ تا ۵۰ سال است.

وی ادامه داد: بانوانی که سابقه زایمان دارند ممکن است پلاسمای آنها برای استفاده بیماران مبتلا به کرونا عوارض داشته باشد، اما پلاسمای این بانوان برای تولید دارو می‌تواند مناسب باشد. بنابراین استفاده از پلاسمای این افراد برای مصرف مستقیم بیماران ممنوع است، از این رو این گروه از بانوان از اهدای پلاسما برای مصرف مستقیم در بیماران معاف هستند. اما خانم‌هایی که سابقه بارداری ندارند یا مجرد هستند و همچنین آقایان بین سنین ۱۸ تا ۶۰ سال برای اهدای پلاسما در اولویت هستند.

همه بهبود یافتگان شرایط اهدای پلاسما را ندارند

وی تصریح کرد: برخی مبتلایان بهبود یافته کووید ۱۹ نیز دارای فشار خون، دیابت یا برخی علائم دیگر هستند و شرایط اهدای پلاسما را ندارند، باید دقت کرد که شرایط اهدای پلاسما مانند شرایط اهدای خون است.

سخنگوی سازمان انتقال خون تاکید کرد: بهبود یافتگان کرونا اطمینان خاطر داشته باشند که اهدای پلاسما بعد از بهبودی به هیچ عنوان سیستم ایمنی بدنشان را تضعیف نخواهد کرد و با اطمینان خاطر برای نجات بیماران و اهدای پلاسما اقدام کنند.

وی ادامه داد: بهبودیافتگان کرونا به شرط داشتن شرایط لازم (همانند شرایط اهدای خون) و نیز گذشت ۲۸ از بهبودی می‌توانند به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کنند. از آنها ۵۰۰ سی سی پلاسما گرفته می‌شود، پلاسمای اهدایی آنها فریز و بعد از غربالگری و تست سلامت ذخیره می‌شود و به مراکز درمانی که درخواست کننده این پلاسما برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا باشند ارسال می‌شود و در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

وی به ایرنا گفت: اهداکنندگان خون و همین طور پلاسما اطمینان داشته باشند که سازمان انتقال خون بر اساس آخرین استانداردهای سازمان بهداشت جهانی و سازمان‌های انتقال خون جهان، همه نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت می‌کند. همه مراکز انتقال و اهدای خون و تمام تجهیزات این مراکز در کشور در حال حاضر و همیشه، ضد عفونی و استریل می‌شوند. اهدا کنندگان با اطمینان خاطر خون و پلاسما اهدا کنند.

کد خبر 447756

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.