ایده‌ها و محصولات نوآورانه برای احیای تالاب‌های کشور

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران گفت: دومین دوره جشنواره «ایده‌ها و محصولات نوآورانه با تأکید بر جلب مشارکت مردم برای احیای تالاب‌های کشور» با مشارکت برنامه عمران سازمان ملل متحد، سازمان حفاظت محیط‌زیست، دولت ژاپن و تعدادی شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار می‌شود.

به گزارش ایمنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی ارواحی با اعلام فراخوان جشنواره «ایده‌ها و محصولات نوآورانه برای کمک به احیای تالاب‌های کشور» اظهار کرد: این جشنواره از ۲۶ تا ۲۹ آبان ماه در دو بخش رویداد استارتاپی در شهر تبریز برگزار می‌شود و آماده دریافت ایده‌ها و محصولات نوآورانه در این زمینه هستیم.

وی افزود: این جشنواره با هدف شناسایی و تعامل بیشتر با نوآوران و مخترعان و حمایت از آنان، شناسایی و ترویج روش‌های اصلاح الگوی مصرف آب و منابع طبیعی، شناسایی راهکارهای احیای تالاب‌های کشور، معرفی اثرات محیط‌زیستی، اقتصادی و اجتماعی خشک شدن دریاچه‌ها و تالاب‌ها و کمک به راه‌اندازی و تقویت شرکت‌های دانش بنیان فعال در تولید ایده‌ها و محصولات نوآورانه برگزار می‌شود.

ارواحی ادامه داد: محورهای اصلی جشنواره با در نظر گرفتن اولویت‌های اجرایی دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی تعیین شده است، این محورها شامل فناوری‌های نوین در احیای تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور، راهکارهای ارتقای مشارکت مردم برای حفاظت از تالاب‌های کشور، شناسایی زنجیره‌های ارزش مؤثر بر بهبود اقتصاد خانوار روستایی، مدل‌های پایدار بهره‌برداری خردمندانه از منابع حیاتی تالاب‌های کشور، راهکارها و شیوه‌های نوآورانه کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، طبیعت‌گردی و گردشگری جامعه محور و مؤثر بر احیای تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور، پرداخت برای خدمات اکوسیستمی و طرح‌های کسب و کار مناطق تالابی، راهکارهای نوآورانه مدیریت فعالیت‌های کشاورزی با هدف ارتقای بهره‌وری و پایداری محیط‌زیست، راهکارهای مشارکتی سازگاری با تغییر اقلیم و افزایش تاب‌آوری محیط، استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر در بهینه‌سازی منابع تالاب‌ها و کاهش مصرف انرژی و راهکارهای نوین مدیریت پسماند و بازیافت نهاده‌های مصرفی در کشاورزی است.

وی گفت: بنابر برنامه‌ریزی دبیرخانه جشنواره، زمان ثبت و ارسال ایده‌ها تا ۳۰ مهرماه است همچنین به ایده‌های برتر جوایز نقدی اهدا و از پیاده‌سازی و عملیاتی شدن آن‌ها در پروژه‌های طرح حفاظت از تالاب‌های ایران حمایت خواهد شد، سامانه ثبت‌نام در جشنواره به نشانی الکترونیکی www.fiwci.ir قابل دسترسی برای تمام نخبگان و علاقه مندان این حوزه است.

طرح حفاظت از تالاب‌های ایران به عنوان متولی اصلی برگزاری این جشنواره از سال ۱۳۸۴ به عنوان پروژه مشترک سازمان حفاظت محیط‌زیست و برنامه عمران ملل متحد آغاز به کار کرده است.

این طرح نمونه‌ای از تلاش‌های صورت گرفته در جهت ارتقای مدیریت تالاب‌ها در کشور به شمار می‌رود که بر استقرار مدیریت زیست بومی در سطوح ملی و محلی، فضای مناسب برای مشارکت ذی‌نفعان و تدوین و اجرای برنامه‌های مدیریت جامع برای تالاب‌های مهم کشور تمرکز کرده است.

نخستین دوره این جشنواره آبان سال ۱۳۹۸ در شهر ارومیه و با مشارکت بسیار خوب علاقه‌مندان به این حوزه برگزار شد و بیش از ۷۰ ایده در آن ارائه شد.

کد خبر 447692

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.