واکنش وزارت خارجه به ادعای برخی رسانه‌ها در مورد عملکرد ستاد پیگیری ترور سردار سلیمانی

روابط عمومی وزارت امور خارجه با انتشار اطلاعیه‌ای از ادعاهای برخی رسانه‌ها در مورد عملکرد ستاد پیگیری ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در این وزارتخانه ابراز تاسف کرد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه، در این بیانیه آمده است: وزارت امور خارجه در مقابل نقدهای غیرمنصفانه و جهت‌دار سیاسی، همانند همیشه با هدف رعایت مصالح کشور، مشی حداکثر مماشات را در پیش‌گرفته و قصد ورود به جزئیات اقدامات گسترده و چندلایه انجام‌شده و در دست پیگیری را که مراجع ذیربط به خوبی از آن‌ها آگاهی دارند، ندارد. تأسف برانگیز است که ظاهراً برخی از سکوت معنادار وزارت امور خارجه مایلند تلقی دیگری را القا کنند.

روابط عمومی وزارت امور خارجه در ادامه افزوده است: در عین حال با توجه به سخنان ناحق و ناروای بیان شده در مورد پیگیری پرونده ترور سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ستاد مربوط به آن نکاتی را، البته تا حدی که مقدور است، برای تنویر افکار عمومی و آگاهی ملت شریف ایران ارائه می‌کند: جای بسی حیرت است در ادعاهایی که معدودی رسانه‌ها علیه وزارت امور خارجه منتشر کرده اند، این وزارت‌خانه را در مواردی مورد سوال قرار می‌دهند که پیش‌تر در همان نوشته‌ها، به عنوان دستاوردهای مثبت در سطح بین‌المللی برشمرده‌اند و خود بهتر می‌دانند بسیاری از آنها نتیجه طراحی‌های مستقیم و تلاش‌های وزارت امور خارجه است.

این اطلاعیه می‌افزاید: منتقدان محترم بدون شناخت یا اطلاع کافی نسبت به این واقعیت که در نظام بین‌الملل اتخاذ مواضع مثبت به نفع یک کشور هیچگاه اتفاقی نبوده و در اثر طراحی، تلاش و همسوسازی به دست می‌آید، با برشمردن برخی اقدامات از جمله گزارش گزارشگر ویژه قتل‌های خودسرانه، موضع گیری‌های کشورها و شخصیت‌های بین‌المللی، همچنین طرح موضوع در سازمان‌های بین‌المللی، به این واقعیت توجه نداشته، یا عامدانه نخواسته اند توجه کنند، که هیچگاه بدون فعالیت همه‌جانبه و هدفمند کارگزاران سیاست‌خارجی، این حد از نتایج مثبت در سطح بین‌المللی و اتخاذ مواضع در جهت خواست جمهوری اسلامی ایران به‌دست نمی‌آمد.

در این اطلاعیه همچنین اضافه شده است: در وزارت امور خارجه ستادی تشکیل شده که وظیفه آن انجام برخی هماهنگی‌های داخلی و خارجی در پیگیری حقوقی و سیاسی ترور شهید حاج قاسم سلیمانی در سطح بین‌المللی و اقدامات دیپلماسی عمومی در رابطه با ابعاد شخصیتی و آرمانی این شهید سرافراز و ترویج فرهنگ مقاومت در سطح بین‌المللی با تکیه بر شخصیت آن شهید والامقام است. البته بدیهی است علاوه بر ستاد وزارت امور خارجه، در برخی نهادهای دیگر کشور نیز ستادهای مشابهی تشکیل شده است که هر یک از آنها در چارچوب وظایف ذاتی خود، مأموریت خاصی در این رابطه بعهده دارند. این ستادها معمولاً در انحصار وزارتخانه تشکیل دهنده آن نیست بلکه سایر نهادهای کشوری، لشگری، امنیتی و قضائی کشور در این مجموعه‌ها عضویت داشته و تصمیمات به صورت جمعی و با مشارکت همه این نهادها اتخاذ می‌شود، از این رو آگاهان می‌دانند وزارت امور خارجه تنها نهاد تصمیم گیر یا مجری تصمیمات نظام در رابطه با این پرونده نیست.

در اطلاعیه روابط عمومی وزارت امور خارجه همچنین اشاره شده است: هرچند وزارت امور خارجه با شناخت دقیق از محیط عمل دشمن بی‌پروا در کلام و گفتار، در مواردی مصلحت نمی‌داند که موضوع شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در مناسبات و مجامعی مطرح شود که مقام والای این شهید گرانقدر در معرض توهین، تهمت و اظهارات سخیف دشمنان نظام اسلامی قرار گیرد، با این حال، تاکنون در بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی و در روابط دوجانبه با کشورهای مختلف، این موضوع و عمل تروریستی رژیم آمریکا مطرح و تلاش بسیاری صورت گرفته است تا عمل غیرقانونی و جنایت‌کارانه آمریکا در جامعه بین‌المللی ثبت و آگاهی رسانی شود که ازجمله به ثبت ۵ نامه ایران به عنوان سند در دبیرخانه سازمان ملل متحد در نیویورک بوده است.

روابط عمومی وزارت امور خارجه در ادامه به نمونه‌ای از مطالب غیرکارشناسی، پر از خطا در تفسیر و بعضاً از سر ناآگاهی ذکر شده در میان ادعاهای ریز و درشت این معدود رسانه‌ها پرداخته و برای نمونه این توضیح را مورد تاکید قرار داده است:

کد خبر 447573

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.