تاکید رئیس مجلس بر ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر هدف‌گذاری ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال گفت: تولید مسکن باعث رونق تولید و اشتغال می‌شود. همچنانکه جهش تولید مسکن در حوزه مسائل امنیتی، اجتماعی و فرهنگی و حتی محیط زیستی نیز یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت، صبح امروز (دوشنبه ۷ مهرماه) در جلسه رؤسای کمیسیون‌های اقتصادی و نمایندگان دولت که با حضور محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، طرح جهش تولید مسکن مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این جلسه اظهار کرد: این تصمیم قطعی مجلس است که مسکن به عنوان پیشران تولید و جهش تولید در دستور کار قرار بگیرد.

قالیباف افزود: البته معتقدیم دولت در این زمینه باید سیاستگذاری و حمایت کند نه اینکه مستقیماً درگیر تصدی‌گری باشد. ما با رویکرد ساخت مسکن دولتی مخالفیم. اقتضا رویکرد اقتصاد مردمی هم استفاده از ظرفیت سرمایه گذاری بخش خصوصی و هدایت نقدینگی به سمت تولید مسکن است.

وی تصریح کرد: مشوق‌ها و امتیازات مختلفی وجود دارد که دولت می‌تواند برای تسهیل امر ساخت مسکن در نظر بگیرد. هرگونه یارانه و حمایت باید منطقی و معقول با ملاحظه آثار اقتصادی آن اختصاص پیدا کند. تجربه تخصیص بی ضابطه ارز ۴۲۰۰ تومانی نشان داد که حمایت از سمت مصرف کننده، ترجیح دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر استفاده از منابع غیر تورمی در این طرح اظهار داشت: استفاده از ظرفیت بازار سرمایه و نقدینگی بخش خصوصی برای جهش تولید مسکن لازم و ضروری است. مدل صندوق‌های زمین و ساختمان می‌تواند مبنا قرار گیرد و لذا باید مراحل تأسیس و فعالیت آنها تسهیل شود.

قالیباف تصریح کرد: ما در طرح جهش تولید مسکن در مجلس مصمم هستیم که هدف ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی را دنبال کنیم. این دغدغه روزهای آغازین مجلس یازدهم بود و نمایندگان و کارشناسان متعددی تلاش کردند و طرح جهش تولید مسکن را تدوین کردند که خوشبختانه دو فوریت آن در صحن علنی به تصویب رسید و کلیات آن هم هفته گذشته مصوب شد و برای هم افزایی همه کمیسیون‌ها در این طرح به کمیسیون عمران مأموریت داده شده که نکات مورد ایراد این طرح را برطرف کند.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است دوستان مجری در دولت، در روش اجرایی این طرح نظراتی داشته باشند که در هفته جاری باید در کمیسیون عمران مطرح کنند و آنجا به یک تفاهم و جمع بندی صوت گیرد، اما نباید در این موضوع تعلل کرد و باید در اسرع وقت این طرح در دستور کار صحن علنی قرار بگیرد.

کد خبر 446861

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.