احداث پارک ویژه ناشنوایان در کرمان

شهردار کرمان گفت: پارک ویژه افراد ناشنوا و با توجه به نیازهای آن‌ها در شهر کرمان طراحی و ساخته خواهد شد.

به گزارش ایمنا، سیدمهران عالم‌زاده با بیان اینکه حق شهروندی یکی از عام‌ترین حقوق هر انسان در بدو تولد است و وظیفه حاکمیت و مدیران شهری، رعایت این حقوق است، اظهار کرد: هر اقدامی که شهرداری برای خدمت‌دهی بهتر به افراد دارای معلولیت و ناشنوایان انجام داده، بر حسب وظیفه است؛ چراکه همه کسانی که در شهر زندگی می‌کنند، در استفاده از خدمات و تجهیزات شهری، حقوق برابر دارند.

وی تأکید کرد: باید ساختار و فضای شهر و جامعه برای حضور و زندگی همه افراد آماده باشد تا افراد دارای معلولیت احساس تبعیض نکنند.

شهردار کرمان خاطرنشان کرد: هنوز ضعف زیادی در قانون‌گذاری برای افراد دارای معلولیت وجود دارد؛ گرچه قانون جدید تصویب و ابلاغ شده، اما هنوز ایراداتی دارد و پشتوانه اجرایی و نظارتی لازم برای آن در نظر گرفته نشده است.

وی با بیان اینکه اگر شهرداری‌ها به وظیفه خود در قبال افراد دارای معلولیت عمل کنند، بخش زیادی از مشکلات و نیازهای آن‌ها مرتفع خواهد شد، افزود: اقداماتی انجام شده، اما می‌دانیم همچنان جاری کار وجود دارد.

عالم‌زاده ادامه داد: متأسفانه عقب‌ماندگی شهرها در زمینه مناسب‌سازی فضای شهری برای حضور افراد دارای معلولیت بسیار زیاد است و برخی مسائل آنقدر زیرساختی و عمیق است که دیگر قابل اصلاح نیست.

وی با بیان اینکه طی سه سال اخیر، ستادی برای مناسب‌سازی شهر جهت حضور افراد دارای معلولیت تشکیل شد، افزود: برای بهبود خدمت‌دهی به افراد ناشنوا در حمل‌ونقل عمومی، لازم است نمادی طراحی شود که نشانگر ناشنوا بودن این افراد باشد تا خدمت‌دهی بهتر و برخورد مناسب‌تر انجام گیرد.

شهردار کرمان با بیان اینکه انجمن ناشنوایان ابتکار عمل طراحی چنین نمادی را به‌دست گیرد، گفت: می‌توان از تجارب و اقدامات سایر شهرها و کشورها در این زمینه استفاده کرد؛ ضمن اینکه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری هم در این زمینه همکاری خواهد کرد.

وی تأکید کرد: باید بستر حضور بیشتر افراد دارای معلولیت در جامعه را فراهم کنیم و در خصوص نحوه برخورد با آن‌ها هم فرهنگ‌سازی شود.

عالم‌زاده با بیان اینکه در ساخت تمام پارک‌های جدید، مناسب‌سازی برای افراد دارای معلولیت جزو اولیت‌های مناطق پنج‌گانه قرار دارد، افزود: همچنین مناسب‌سازی تمام معابر اصلی شهر، بوستان‌های قدیم و ساختمان‌های موجود تا حد امکان در دستور کار داریم تا از این طریق زمینه حضور بیشتر و آسوده‌تر این افراد در جامعه فراهم شود.

وی در خصوص ساخت پارک ویژه ناشنوایان گفت: ناشنوایان به شهرداری اعلام کنند که چه خواسته‌هایی دارند تا این پارک متناسب با نیازهای آن‌ها طراحی شود.

کد خبر 446697

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.