تصمیمات بانک مرکزی برای حمایت از واردکنندگان کالاهای اساسی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک‌مرکزی در راستای کاهش زمان ماندگاری کالاهای اساسی و مواد اولیه و تجهیزات و قطعات مورد نیاز تولید در قالب برخی تصمیمات، با واردکنندگان کالاهای اساسی و تولید کنندگان همراهی می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، عبدالناصر همتی با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرام خود خود اظهار کرد: " ‏‏‏‏‏روز ۵ مهرماه ۹۹ به همراه معاون اول رئیس جمهور، جمعی از وزرا و رؤسای سازمان‌های گمرک و بنادر از گمرک بندر شهید رجایی در بندرعباس بازدید و موضوع کالاهای دپو شده در گمرک این بندر و نیز سایر بنادر کشور را بررسی کردیم.

وی افزود: بانک‌مرکزی در راستای کاهش زمان ماندگاری کالاهای اساسی و مواد اولیه و تجهیزات و قطعات مورد نیاز تولید در قالب برخی تصمیمات، همراهی کامل خود را با واردکنندگان کالاهای اساسی و تولیدکنندگان ابراز کرد.
به گفته رئیس کل بانک مرکزی، تصمیمات این بانک برای همراهی با واردکنندگان کالاهای اساسی و تولیدکنندگان شامل موارد زیر است:
* واردات کلیه کالاهای مشمول ارز با نرخ ترجیحی که در گمرکات کشور دپو شده‌اند، امکان بهره‌گیری از خرید اعتباری ۳ ماه و تضمین نرخ ارز توسط بانک مرکزی را با تأیید وزارت مربوطه و ترخیص و خروج کالاها ظرف ۴۵ روز خواهند داشت.
* کلیه مواد اولیه، تجهیزات و قطعات مورد نیاز تولید که کالاهای آن‌ها به گمرک اظهار و منتظر تخصیص ارز و صدور اعلامیه تأمین ارز جهت خروج کالا هستند، با اعلام وزارت صمت به بانک‌مرکزی ظرف ۲۴ ساعت تخصیص ارز توسط این بانک صورت گرفته و امکان دریافت اعلامیه تأمین ارز، خروج کالا از گمرک و سپس اقدام برای تأمین ارز از بازار ثانویه (نیما) خواهند داشت.
* کالاهایی اساسی که در گذشته به صورت درصدی از گمرک خارج و از شمول ارز با نرخ ترجیحی خارج شده‌اند، با پیشنهاد وزارت صمت و تأیید معاون اول محترم در سقف ارزی واردات با نرخ ارز ترجیحی، می‌توانند اقدام به تأمین ارز با آن نرخ و خروج باقیمانده کالا از گمرکات نمایند.
* اتصال کلیه سامانه‌های مرتبط به تجارت خارجی به سامانه جامع تجارت و اتصال بارنامه و قبوض‌انبار به ثبت‌سفارش توسط سامانه مذکور با قید فوریت صورت گیرد و این دست از ثبت‌سفارش‌ها توسط بانک مرکزی در اولویت تخصیص و تأمین ارز قرار گیرند.

کد خبر 446443

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.