نقش کلیدی بازارگردان‌ها در مدیریت هیجان بازار سرمایه

سازمان بورس و اوراق بهادار به تازگی بر ضرورت تقویت صندوق‌های بازارگردان تاکید کرده و شرکت‌هایی را که در بازار سرمایه حضور دارند، ملزم کرد که حداقل یک بازارگردان داشته باشند.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران؛ جعفر جمالی، معاون حقوقی سازمان بورس با بیان اینکه نهاد ناظر برای تقویت نهاد بازار گردانی از تمام ابزارها استفاده خواهد کرد، گفت: نهاد بازار گردانی یکی از کلیدی و ضروری‌ترین نهادهای مالی مؤثر در بازارهای سرمایه معتبر و پیشرو است، این نهاد در نقد شوندگی و مدیریت هیجان و نوسان بازار نقش اساسی داشته و به عنوان یکی از انواع نهادهای مالی موضوع قانون بازار اوراق بهادار مصوب سال ۱۳۸۴ محسوب و عملیات و اقدام‌های آن تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است.

وی افزود: وجود بازار گردان به ازا هر ورقه بهادار در بازار سرمایه امری ضروری و از مکانسیم‌های بازار سرمایه بوده و مطابق با مفاد دستورالعمل‌های پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران و فرا بورس ایران، ناشران اوراق بهادار ملزم به داشتن حداقل یک بازار گردان هستند.

معاون حقوقی سازمان بورس ادامه داد: این الزام علاوه بر اینکه به عنوان یکی از شرایط متقاضیان پذیرش در بورس مربوطه لحاظ شده، یکی از حلقه‌های مهم برای تکمیل اثربخشی و ارائه خدمات در بازار سرمایه محسوب می‌شود.

جمالی خاطرنشان کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار به شکل جدی بر این الزامات نظارت و رصد داشته و برای تقویت نهاد بازار گردانی از تمامی ابزارها استفاده خواهد کرد.

وی تاکید کرد: ناشران و سهامداران عمده‌ای که بر خلاف مقررات ظرف مهلت مقرر، برای معرفی بازار گردان اقدام نکنند، مرتکب تخلف انضباطی شده و با برخورد جدی سازمان بورس روبرو خواهند شد؛ همچنین بازار گردانان معرفی شده چنانچه از مقررات و تکالیف محوله تخطی کنند، متناسب با اقدام‌های خلاف مقررات به مجازات‌های مربوطه از جمله لغو مجوز فعالیت محکوم خواهند شد.

معاون حقوقی سازمان بورس افزود: بدیهی است چنانچه اقدامات یاد شده واجد وصف مجرمانه باشند، مرتکبین به مراجع قضائی معرفی شده و سازمان بورس و اوراق بهادار مراتب را تا حصول نتیجه و اجرای آرای قضائی صادره پیگیری خواهد کرد.

جمالی تاکید کرد: لازم است همه ناشران اوراق بهادار پذیرفته شده یا در حال پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران و فرا بورس ایران، نسبت به اجرای این مقررات اهتمام کافی داشته باشند و همچنین بازار گردانان نیز به عنوان یکی از ارکان مهم هماهنگی و تنظیم سفارش‌های خرید و فروش در ایفای نقش خود جدیت داشته و به شکل حرفه‌ای به فعالیت بپردازند.

کد خبر 446400

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.