سهم ۷۲ درصدی واحدهای تولیدی از کل صادرکنندگان متعهد

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با ارائه آمار آخرین گزارش ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان براساس اطلاعات ارسالی بانک مرکزی گفت: ۷۲ درصد از صادرکنندگان با تعهد ارزی صد درصد تولیدی بوده در حالی که این میزان در مورد صادرکنندگان با رفع تعهد ارزی صفر درصد، فقط ۱۶ درصد است.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم با اشاره به اهمیت تقسیم‌بندی واحدهای تولیدی و غیر تولیدی بر اساس میزان ایفای تعهدات و تصمیم‌گیری در این خصوص، اظهار کرد: بر اساس تحلیل پنج بخشی، صادرکنندگان با ایفای تعهدات ارزی صد درصد، ۷۱ تا ۹۹ درصد، ۳۱ تا ۷۰ درصد، یک تا ۳۰ درصد و صفر درصد تقسیم‌بندی شده‌اند و نتایج به دست آمده مبنای تصمیمات کارشناسی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: آخرین تحلیل‌های انجام شده نشان می‌دهد که از مجموع ۲۱ هزار و ۲۵۴ صادرکننده، ۶۸۹۴ واحد تولیدی و ۱۴ هزار و ۳۶۰ واحد غیر تولیدی مجموعاً ۳۵ میلیارد یورو معادل ۶۸ درصد تعهدات ارزی را ایفا کرده‌اند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: همچنین از مجموع ۲۲۸۶ صادرکننده با رفع تعهد صادراتی ۱۰۰ درصد، ۱۶۴۴ واحد تولیدی و ۶۴۲ واحد غیر تولیدی ۱۴.۸ میلیارد یورو معادل ۴۳ درصد بازگشت ارز را به خود اختصاص داده‌اند.

زادبوم ادامه داد: نکته مهم اینکه از این مجموع، ۱۳.۹ میلیارد یورو توسط واحدهای تولیدی و فقط ۹۹۳ میلیون یورو توسط واحدهای غیر تولیدی به چرخه اقتصادی کشور بازگشته است.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، از مجموع ۱۵ هزار و ۴۳ صادرکننده بدون رفع تعهد ارزی، ۲۴۰۰ واحد تولیدی و ۱۲ هزار و ۶۴۳ واحد غیر تولیدی با صادرات ۹.۷ میلیارد یورو بوده که فقط ۱.۴ میلیارد یورو از صادرات این گروه به واحدهای تولیدی اختصاص دارد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در مقایسه صادرکنندگانی که صد درصد ایفای تعهد ارزی داشته‌اند و صادرکنندگانی که تعهد ارزی صفر درصدی داشتند، این نتیجه حاصل می‌شود که ۷۲ درصد از صادرکنندگان با تعهد ارزی صد درصد تولیدی بوده در حالی که این میزان در مورد صادرکنندگان با رفع تعهد ارزی صفر درصد، فقط ۱۶ درصد است.

زادبوم افزود: در خصوص میزان صادرات هم این نکته قابل بیان است که فقط هفت درصد صادرات صادر کنندگان با ایفای تعهدات صد درصدی به واحدهای غیر تولیدی اختصاص داشته که این رقم برای واحدهای غیر تولیدی با عدم رفع تعهد ارزی ۸۵ درصد است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت با اشاره به لزوم بهره‌گیری از این تحلیل‌ها به عنوان مبنای تصمیم‌گیری کارشناسی، اظهار کرد: بیشترین بازگشت ارز مربوط به صادرکنندگانی است که بین ۷۱ تا ۹۹ درصد ایفای تعهد ارزی داشته‌اند و ۴۷ درصد میزان بازگشت ارز کل (معادل ۱۶.۶) میلیارد یورو را به خود اختصاص داده‌اند.

وی گفت: این گروه شامل ۱۸۸۷ صادرکننده است که شامل ۱۴۹۳و احد تولیدی و ۳۹۴ واحد غیر تولیدی بوده که ۲۰.۸ میلیارد یورو از کل صادرات را شامل می‌شود.

کد خبر 446287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.