صادرات نفت ایران در حال افزایش است

اگرچه پس از تحریم‌های نفتی آمریکا، صادرات نفت ایران کاهش چشمگیری داشته است، اما آمار مؤسسه تانکر تراکرز و دو مؤسسه دیگر رهگیری خطوط کشتیرانی نشان می‌دهد که صادرات نفت کشورمان در حال افزایش است.

به گزارش ایمنا، صادرات نفت ایران از زمان خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های نفتی توسط واشنگتن کاهش چشمگیری داشته است، اما آمار مؤسسه تانکر تراکرز و دو مؤسسه دیگر رهگیری خطوط کشتیرانی نشان می‌دهد که صادرات نفت کشورمان در حال افزایش است.

سمیر مدنی، یکی از بنیانگذاران مؤسسه تانکر تراکرز می‌گوید: صادرات نفت ایران به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. ما هم اکنون شاهد آن هستیم که طی ماه جاری صادرات نفت و میعانات گازی ایران به حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز رسیده است.

وی تاکید کرد: این رقم به شکلی است که در یک سال و نیم گذشته بی سابقه بوده است.

آمار تانکر تراکرز نشان می‌دهد این میزان صادرات نفت و میعانات گازی ایران دو برابر حجم صادرات ماه آگوست است که ۱۱ درصد آن را نفت فوق سبک یا میعانات گازی تشکیل می‌دهند.

آمارهای این مؤسسه رهگیری خطوط کشتیرانی که از طریق رهگیری نفتکش‌ها و محموله‌ها به دست آمده نشان می‌دهد حدود نیمی از این میزان صادرات نفت ایران توسط نفتکش‌های خارجی و از طریق تحویل کشتی به کشتی انجام شده است. به همین دلیل تعیین مقصد صادراتی آنها بسیار سخت است.

دو مؤسسه دیگر که خواستند نامشان فاش نشود هم می‌گویند که صادرات نفت ایران افزایش یافته است. البته ارزیابی این دو مؤسسه در باره رشد صادرات نفت ایران کمتر از میزانی است که توسط مؤسسه تانکر تراکرز عنوان شده است؛ به عنوان مثال یکی از آنها می‌گوید که صادرات نفت ایران حداقل در ماه سپتامبر ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

منبع: فارس

کد خبر 446272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.