جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی نخواهد داشت

معاون اول رئیس جمهور گفت: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاورد دیگری به همراه نخواهد داشت.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری روز چهارشنبه در جلسه بررسی کارگروه تنظیم بازار و کالاهای اساسی و دارو با تاکید بر اینکه همه مسئولین کشور در مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه و سایر نهادها باید برای حل مسائل و دغدغه‌های مردم و عبور از شرایط سخت کنونی با دولت همراهی و همکاری کنند، گفت: اینکه تصور شود دولت به تنهایی قادر است همه مسائل کشور را حل و فصل کند تصور اشتباهی است و فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاورد دیگری به همراه نخواهد داشت.

وی با اشاره به برخی گزارش‌ها مبنی بر عدم تمایل برخی از وارد کنندگان کالاها برای ترخیص کالا از گمرکات و بنادر کشور، اظهار داشت: اگر وارد کننده‌ای که برای واردات کالا ارز دریافت کرده اما فرآیند ترخیص کالاها از گمرکات و بنادر را با هدف افزایش قیمت‌ها در بازار به تأخیر بیندازد، این اقدام اخلال در اداره کشور است و باید با او برخورد شود.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: سازمان تعزیرات و دستگاه‌های ذی‌ربط نیز نظارت بر بازار و قیمت کالاها را در شرایط جنگ اقتصادی جدی تر از گذشته انجام دهند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه تمرکز بر تأمین کالاهای اساسی و دارو و مواد اولیه کارخانجات باید در اولویت برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی باشد، تصریح کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی با تمام ظرفیت بر این اولویت مهم متمرکز شوند و با تلاش شبانه‌روزی اجازه ندهند تا فعالیت کارخانه‌ای متوقف شود چون خط قرمز کشور تعطیل نشدن جریان تولید کشور است.

وی با بیان اینکه کشور در جنگ اقتصادی است و اقتصاد کشور تاکنون با اتکا به تدابیر و تصمیمات شجاعانه مدیران سرپا ایستاده است، افزود: نباید اجازه دهیم که به هیچ عنوان کارخانه‌ای در کشور تعطیل شود چرا که این خواست دشمنان است.

معاون اول رئیس جمهور همچنین از وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی خواست با در نظر گرفتن وضعیت ۶ ماه گذشته و با پیش بینی شرایط آینده کشور، برنامه‌ای واقع‌گرایانه و جامع متناسب با شرایط کشور برای تأمین کالاهای اساسی و دارو در شش ماه دوم سال تدوین و برای جلسه آینده پیشنهاد کنند.

جهانگیری بر ضرورت ترخیص به موقع مواد اولیه کارخانجات از گمرکات و بنادر کشور تاکید کرد و از دستگاه‌های مرتبط خواست هماهنگی‌های لازم را با بانک مرکزی انجام دهند تا امکان تصمیم‌گیری و تعیین تکلیف در خصوص ترخیص به موقع و به هنگام این گونه کالاها فراهم شود.

وی از وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز خواست برنامه‌ای دقیق با اولویت بندی مشخص برای حمایت از بخش تولید کشور تدوین کند تا نسبت به فعالیت کارخانه‌ها و وضعیت بخش تولید تا پایان سال اطمینان حاصل شود.

در این جلسه که وزرای جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، دادگستری، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان قضا و دارو، رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان نیز حضور داشتند، نماینده وزارت صمت گزارشی از آخرین وضعیت تأمین کالاهای اساسی، میزان ثبت سفارش، تخصیص و تأمین ارز و روند ترخیص کالا تا پایان شهریور ماه سال جاری و مقایسه آن با مدت مشابه سال قبل ارائه کرد.

در این گزارش همچنین به برنامه سالانه تأمین کالاهای اساسی در سال ۹۹ و مواد اولیه، ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز کارخانه‌ها پرداخته شد و گزارشی نیز در خصوص وضعیت تأمین ارز برای گروه‌های مختلف کالایی ارائه شد.

در این جلسه راهکارهای تأمین و تخصیص ارز مورد نیاز کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه کارخانجات مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ شد.

همچنین مقرر شد وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با در نظر گرفتن وضعیت شش ماه گذشته، برنامه‌ای جامع و دقیق متناسب با شرایط پیش روی کشور برای تأمین کالاهای اساسی و دارو و مواد اولیه در ش ۶ ماه دوم سال تدوین و برای جلسه آینده پیشنهاد کنند.

کد خبر 445957

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.