تفاوت کلیدی کرونا با سرماخوردگی و آنفلوآنزا چیست؟

یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: تفاوت کلیدی بین آنفلوانزا و سرماخوردگی با کرونا بروز تنگی نفس در ویروس کرونا است و عموماً آنفلوانزا یا سرماخوردگی باعث تنگی نفس نمی‌شود.

به گزارش ایمنا، علیرضا سلیمانی، اظهار کرد: ویروس کرونا دارای علائمی مشابه سرماخوردگی و آنفلوانزا است اما تفاوت‌هایی دارند که با دانستن آنها می‌توانید این سه بیماری را از یکدیگر تشخیص دهید.

سلیمانی خاطرنشان کرد: در سرماخوردگی ساده، معمولاً خارش گلو وجود دارد، بینی آب ریزش دارد و بعداً سرفه شروع می‌شود. چندین روز طول می‌کشد تا علائم گلو درد، آب ریزش بینی، سرفه بلغم دار، یا سرفه‌های خشک، تب و سردرد ظاهر شده و خوب شوند. در این وضع گوش‌ها وزوز و فرد احساس ضعف می‌کند.

وی ادامه داد: آنفلوانزا شما را یک باره گرفتار کرده و علائم آن بروز می‌کند. سر و تمام اندام بدن درد می‌کند، سرفه خشک و خشکی گلو دارید. گلو درد می‌کند، تب تا ۴۱ درجه سانتیگراد بالا می‌رود و غالباً با لرز همراه است. احساس گرسنگی نمی‌کنید، کاملاً احساس می‌کنید خورد و خمیر شده‌اید، می‌خواهید در رختخواب دراز بکشید و می‌توانید ساعت‌ها بخوابید.

سلیمانی افزود: علائم آنفلوانزا معمولاً شامل تب و لرز، خستگی شدید و بدن درد است، حالت تهوع هم از دیگر علائم ابتلاء به این بیماری است. توجه داشته باشید که آب‌ریزش بینی معمولاً از علائم سرماخوردگی است و نه آنفلوانزا علائم مشترک این دو هم شامل سرفه، گلودرد و سردرد است.

تنگی نفس تفاوت کلیدی این دو بیماری است

این متخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: با این حال، تفاوت کلیدی بین این سه مورد بروز تنگی نفس در ویروس کرونا است. تنگی نفس از علامت شایع کووید -۱۹ است که قبل از التهاب ریه رخ می‌دهد. عموماً آنفلوانزا یا سرماخوردگی باعث تنگی نفس نمی‌شود مگر اینکه تبدیل به ذات الریه شده باشد که در این صورت هم باید با پزشک متخصص عفونی یا ریه مشاوره کنید.

وی به ایسنا گفت: اصلی ترین علائم ابتلاء به ویروس کرونا تب، سرفه و تنگی نفس است. تنها پنج درصد مبتلایان با آب ریزش بینی و گلودرد مواجه شدند.

کد خبر 445938

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.