نخستین تاکسی‌های پرنده به آسمان ایران می‌آیند

طرح تاکسی هوایی با هواپیماهای چهار تا ۱۹ نفره آغاز می‌شود؛ در این طرح همه فرودگاه‌های کم تردد کشور فعال می‌شود.

به گزارش ایمنا و به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توسعه حمل‌ونقل هوشمند یکی از اولویت‌های ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

این کار ذیل برنامه‌های مختلفی در ستاد پیگیری می‌شود؛ یکی از آنها اجرای طرح تاکسی هوایی است؛ پرنده‌های بین شهری که قرار است نقش تاکسی‌های زردی را بازی کنند که روزانه تعداد بالایی از شهروندان را برای رسیدن به مقصد جابه‌جا می‌کنند.

منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره این تاکسی‌ها گفت: فعلاً قرار است از این نوع وسایل نقیله در مناطق کم تردد استفاده شود. اگر این کار در استان‌ها و شهرهای کمتر برخوردار هم قابلیت اجرایی داشته باشد قطعاً رونق اقتصادی را برای آنها به همراه خواهد داشت.

به گفته او طرح تاکسی هوایی با هواپیماهای چهار تا ۱۹ نفره آغاز می‌شود؛ در این طرح همه فرودگاه‌های کم تردد کشور فعال می‌شود و هواپیماهای موجود در این کلاس می‌توانند خدمات‌رسانی بیشتری داشته باشند.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: فاز ابتدایی طرح تاکسی هوایی مهرماه آغاز می‌شود و فاز بعدی آن هم در بهمن‌ماه قابل اجرا است.

وی افزود: اجرای این طرح با کمبودهایی روبرو است. برای مثال در حال حاضر سوخت این هواپیماها از دیگر کشورها تأمین می‌شود؛ در صورتی که توان تولید داخلی آن وجود دارد و با توسعه این طرح، تولید داخلی آن اقتصادی خواهد شد.

منطقی بیان کرد: اگر بتوانیم برای تأمین داخلی سوخت این هواپیماها هم کاری کنیم، میزان پیشرفت طرح بیشتر می‌شود و اقدامات سرعت می‌گیرد؛ البته افزایش دسترسی‌های فرودگاهی در مسیرهای خاص و حذف تشریفات فرودگاه‌ها هم سرعت کار را بالا می‌برد.

کد خبر 445931

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.