پنهان‌کاری در هزینه و درآمد برج میلاد

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران گفت: از ۸۵ درصد درآمد و هزینه شرکت برج میلاد، در بودجه شهرداری تهران و بودجه شرکتی برج میلاد ردی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، بهاره آروین در جلسه امروز (سه‌شنبه) شورای شهر تهران طی تذکری به شهردار تهران درخصوص منعکس نشدن ۸۵ درصد از درآمد و هزینه شرکت برج میلاد در سند بودجه شهرداری تهران و واحدهای تابعه گفت: این انعکاس نیافتن بدین معناست که ۸۵ درصد از درآمد و هزینه شرکت برج میلاد در بودجه شهرداری تهران و در بودجه شرکتی این شرکت ردی وجود ندارد.

وی ادامه داد: طبق تفاهم‌نامه‌ای که هر سال بین شهرداری تهران و شرکت برج میلاد منعقد می‌شود، بهره‌برداری از این برج در اختیار این شرکت قرار می‌گیرد. براساس این تفاهم‌نامه که به تفاهم‌نامه ۸۵-۱۵ معروف است ۱۵ درصد از درآمدهای کسب‌شده که در سال گذشته مبلغی در حدود ۱۵ میلیارد تومان بوده است، صرف هزینه‌های تشکیلاتی شرکت برج میلاد شده و ۸۵ درصد از آن به شهرداری تهران تعلق می‌گیرد که باید پس از واریز به خزانه، به صورت صد درصد تخصیص به شرکت برج میلاد بازگشت داده شود تا به طرفیت از شهرداری صرف هزینه‌های نگهداشت برج میلاد شود.

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند افزود: به بهانه زمان‌بر بودن واریز درآمد محقق شده به حساب خزانه و سپس تخصیص صددرصد آن به شرکت، شهرداری تهران در این تفاهم‌نامه به شرکت برج میلاد اجازه می‌دهد این واحد راسا به محض تحقق درآمدها، آن را هزینه کند و پس از انجام هزینه در انتهای هر سال مالی، اسناد را جهت تأیید به معاونت مالی ارسال کند.

آروین ادامه داد: بر مبنای همین گردش کار مالی موضوع این تفاهم‌نامه است که از ۸۵ درصد از درآمد و هزینه شرکت برج میلاد در بودجه شهرداری و در بودجه شرکتی شرکت برج میلاد ردی وجود ندارد و سالانه به شکلی کاملاً غیرشفاف، در قالب حساب‌های فی‌مابین شهرداری تهران و شرکت برج میلاد تسویه می‌شود.

وی تصریح کرد: شرکت برج میلاد به بهانه اینکه با ثبت این ۸۵ درصد از درآمد و هزینه در حساب‌های خود، باید بیمه و مالیات قابل توجهی بپردازد، از ثبت اطلاعات ۸۵ درصد از درآمد و هزینه در دفاتر خود خودداری می‌کند. به همین دلیل این اعداد و ارقام علی رغم اینکه هرساله محقق و هزینه می‌شود اما در ترازنامه شهرداری و شرکت نامبرده دیده نمی‌شود و این مصداق عینی پنهان‌کاری است.

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند با بیان اینکه مانع اصلی اتصال شرکت برج میلاد به سامانه‌های ثبت عملکرد مالی در شهرداری تهران (سامانه‌های جامع مالی و معاملات) همین نبود ثبت و انعکاس ۸۵ درصد از درآمد و هزینه در بودجه شهرداری تهران و واحدهای تابعه است، گفت: اتصال این شرکت به این دو سامانه، مستلزم شفاف شدن این گردش کار غیرشفاف در مورد ۸۵ درصد از درآمدهای این شرکت است.

آروین تصریح کرد: کمیته شفافیت و شهر هوشمند در دو سال گذشته، جلسات متعددی را جهت شفافیت‌بخشی به این فرآیندهای غیرشفاف از طریق اتصال کامل حسابهای شرکت برج میلاد به سامانه‌های ثبت عملکرد مالی در شهرداری تهران و غیرفعال کردن سامانه‌های موازی ثبت عملکرد مالی در این شرکت انجام داده و راهکارهای متعددی را جهت ثبت و انعکاس شفاف ۸۵ درصد درآمد و هزینه شرکت برج میلاد در سامانه‌های ثبت عملکرد مالی شهرداری تهران ارائه کرده است.

وی گفت: با این حال پس از دو سال برگزاری جلسات و پیگیری‌های متعدد در این خصوص و توافق مدیران ذیربط برای بکارگیری راهبردهای ارائه شده و حل مساله، همچنان در هر جلسه مجدداً همان دلایل تکراری روز نخست اظهار می‌شود و پیشرفتی در حل این مسئله حاصل نشده است.

عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: اخیراً پس از پیگیری‌ها و نامه‌نگاری‌های مکرر، این شرکت اقدام به ثبت اسناد هزینه خود در سامانه جامع مالی شهرداری تهران می‌کند اما تاسف‌بارتر ذکر این نکته است که پس از گذشت نیمی از سال ۹۹ تمامی اسناد حسابداری این شرکت نه تنها قطعی نشده است بلکه همچنان در حالت تنظیمی بوده و هر لحظه در حال دستکاری و تغییر است.

کد خبر 445705

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.