هر ۷ دقیقه یک ایرانی آلزایمر می‌گیرد

رئیس انجمن آلزایمر ایران از آلزایمر به عنوان پنجمین بیماری مرگ بار جهان نام برد و گفت: هر هفت دقیقه یک ایرانی مبتلا به آلزایمر می‌شود.

به گزارش ایمنا، معصومه صالحی به مناسبت فرارسیدن روز جهانی آلزایمر، اظهار کرد: حدود ۷۵۰ هزار نفر در کشور مبتلا به آلزایمر هستند و با رشد جمعیت سالمندی، این رقم افزایش می‌یابد.

وی اظهار کرد: باید درباره آلزایمر بدون شرم صحبت کنیم زیرا این بیماری خاموش که با زوال عقل همراه است، علاوه بر آسیب به وضعیت سلامت روان فرد مبتلا و افزایش افسردگی، هزینه‌های درمانی زیادی را نیز به سیستم بهداشت و درمان کشور تحمیل می‌کند.

صالحی با بیان اینکه آگاهی‌های مردم درباره آلزایمر باید افزایش یابد، ادامه داد: اگر درباره این بیماری اطلاع رسانی گسترده‌ای انجام شود، مبتلایان به آن زودتر شناسایی و تشخیص داده می‌شوند و با بالا رفتن کیفیت زندگی آنها، ۴۰ درصد از روند مبتلایان به آلزایمر کاسته می‌شود.

وی با بیان اینکه ژنتیک ۱۰ تا ۱۵ درصد در ابتلاء به آلزایمر نقش دارد، خاطرنشان کرد: این بیماری شناخته شده نیست و به دلیل اختلالات عملکردی که برای بیمار پیش می‌آید، بیشتر خانواده‌ها از رفتارهایی مانند تکرار کلمات به طور مداوم، سوالات تکراری و فراموشی متوجه ابتلاء به آلزایمر شده و بهداشت روانی آنها نیز در معرض خطر قرار می‌دهد.

رئیس انجمن آلزایمر ایران گفت: عدم توانایی به یاد آوردن خاطرات نزدیک، مشکل در انجام کارهای عادی، ضعف بیان، گم کردن زمان و مکان، ضعف یا کاهش قضاوت، مشکل در تفکر ذهنی، جابجا گذاشتن اجسام، تغییر در حالات و رفتار، تغییر در شخصیت و از دست دادن انگیزه، نشانه‌های ابتلای فرد به بیماری آلزایمر است و در صورت مشاهده چهار مورد از این علائم، باید برای پیشگیری از پیشرفت بیماری، به متخصص مغزو اعصاب، روانپزشک یا انجمن آلزایمر مراجعه کرد.

صالحی تصریح کرد: ورزش و تحرک بدنی در پیشگیری از آلزایمر مفید است و به سالمندان توصیه می‌شود در روزهای کرونایی در منزل نرمش و پیاده‌روی کنند تا با خون‌رسانی به مغز مانع از ابتلاء به آلزایمر شوند.

وی به ایرنا گفت: آلودگی‌های صوتی نیز موجب اختلال شنوایی می‌شود، این اختلال در بروز آلزایمر تأثیرگذار است و باید توجه به سلامت جسم و روان در اولویت افراد جامعه قرار گیرد تا بتوانیم مانع از ابتلاء آن در دوره سالمندی شویم.

کد خبر 445548

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.