ذوالنوری: آمریکا امکان فعال کردن مکانیسم ماشه را ندارد

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: امکان فعال کردن مکانیسم ماشه توسط آمریکا وجود ندارد زیرا ایالات متحده در این زمینه جایگاه حقوقی و قانونی ندارد و همراهی کشورهای دیگر و شورای امنیت را هم نخواهد داشت.

به گزارش ایمنا، مجتبی ذوالنوری با اشاره به تلاش دولت ترامپ برای فعال کردن مکانیسم ماشه، اظهار کرد: بر همین اساس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز نشستی را با حضور نمایندگان و برخی کارشناسان این حوزه خواهد داشت. در این نشست طرح سه فوریتی مقابله با اقدام آمریکا را بررسی خواهیم کرد تا مجلس در جلسه صحن فردا (یکشنبه) درباره عملکرد و رفتار آمریکا تصمیم‌گیری کند.

وی افزود: ما در این طرح پیشنهادهایی را مطرح کردیم که با توجه به نظر نمایندگان تکمیل خواهد شد. جمهوری اسلامی ایران در برجام محدودیت‌هایی را پذیرفته است لذا ما در این طرح سه فوریتی پیشنهاد رفع همه محدودیت‌ها را دادیم تا شرایط ما مثل قبل از برجام شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیشنهاد دیگر مربوط به نظارت‌های آژانس انرژی بین‌المللی اتمی است، به دسترسی‌های ویژه‌ای که ایران طبق برجام به این نهاد داده اشاره و تصریح کرد: در این طرح پیشنهاد کردیم که اگر ظرف دو ماه موضوع حل نشود و تحریم‌های آمریکا استقرار پیدا کند، ایران سطح همکاری با آژانس و نظارت‌های آژانس را تا NPT تقلیل دهد. خروج از NPT جز برنامه‌های پیشنهادی در این طرح نیست و منظور توقف نظارت‌ها از حیث پروتکل الحاقی و برجام است لذا پیشنهاد شده که نظارت‌های آژانس صرفاً در قالب NPT ادامه یابد.

ذوالنوری تاکید کرد: امکان فعال کردن مکانیسم ماشه توسط آمریکا وجود ندارد زیرا جایگاه ایالات متحده حقوقی و قانونی ندارد و همراهی کشورهای دیگر و شورای امنیت را هم نخواهد داشت. بر اساس برجام مکانیسم ماشه می‌تواند به درخواست یکی از اعضای ۵+۱ فعال شود و ایالات متحده از برجام خارج شده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران سال‌هاست که وضع اعمال شده است، کشورهای دیگر هم در تبعیت از تصمیم آمریکا مختار هستند اما انگلیس، آلمان و فرانسه که همیشه از تحریم‌های آمریکا تبعیت می‌کردند، ظرف چند روز گذشته اعلام کردند که مطلقاً فعال کردن مکانیسم ماشه را قبول ندارند و وجاهتی برای آن قائل نیستند.

ذوالنوری با یادآوری تلاش‌های دولت آمریکا گفت: جمهوری اسلامی ایران مواضع متناسبی را در مقابل تصمیم ایالات متحده اتخاذ خواهد کرد لذا اگر فشارهای جدید از سوی آمریکا اعمال شود و مشکلاتی برای مردم ایجاد شود، ۵+۱ باید به وظیفه خود عمل کنند. ما نیز طبق طرح سه فوریتی مذکور تصمیماتی را عملیاتی خواهیم کرد.

منبع: خانه ملت

کد خبر 445108

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.