زمین های تحت نظارت محیط زیست قابل واگذاری نیست

سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: یک وجب از زمین‌های تحت نظارت محیط‌زیست، بدون مصوبه شورای عالی محیط ‌زیست قابل واگذاری نیست و هیچ بخشی از ۱۸ هزار هکتار اراضی که به بانک زمین تعلق گرفته در پناهگاه حیات وحش میانکاله نبوده است.

به گزارش ایمنا، به نقل از سازمان حفاظت محیط زیست، این سازمان با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: طبق قانون یک وجب از زمین‌های تحت نظارت سازمان حفاظت محیط‌زیست، بدون مصوبه شورای عالی محیط‌زیست قابل واگذاری نیست و هیچ بخشی از ۱۸ هزار هکتار اراضی که به بانک زمین تعلق گرفته، در پناهگاه حیات‌وحش میانکاله نبوده و اراضی این منطقه قابل واگذاری نیست.

در این اطلاعیه آمده است: واگذاری بخشی از اراضی خارج از منطقه حفاظت شده میانکاله به بانک زمین، درواقع سیاستی به منظور افزایش سرمایه سالانه بانک کشاورزی از جانب دولت بوده که در سال‌های مختلف از طریق اختصاص وجه، سهام یا زمین صورت گرفته و می‌گیرد.

در واقع هدف از تأسیس بانک زمین، ایجاد فرصت برای اشتغال فارغ التحصیلان بیکار دانشگاهی و افراد علاقمند جویای کار بوده است و بانک زمین باید اراضی مستعد و دارای پتانسیل را تحویل می‌گرفت، آن را احیا و آماده تولید کند سپس به متقاضیان واگذار و هزینه‌های انجام شده از سوی بانک کشاورزی پرداخت می‌شود (با احتساب وجه زمین به قیمت تمام شده). مالکان اراضی احیا شده نیز با اقساط ده ساله و قیمت تمام شده وجه زمین را به بانک کشاورزی پرداخت می‌کنند.

واگذاری اراضی ملی شده حتی برای بانک زمین در سال مورد اشاره از سوی سازمان جنگل‌ها و مراتع که در آن دوره تحت مدیریت وزارت جهاد سازندگی بوده، صورت پذیرفته است و اگر غیر از اراضی ملی واگذاری صورت می‌گرفت باید از سوی سازمان امور اراضی کشور انجام می‌شد.

واضح است که اراضی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست به هیچ وجه بدون مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست، قابل واگذاری یا حتی معاوضه نیست. در نتیجه، ادعا از اساس تکذیب می‌شود و قابلیت پیگیری قانونی دارد.

کد خبر 445017

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.