روحانی: بیش از ۱۰ هزار تخت بیمارستانی امسال افتتاح می‌شود

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه به رغم همه فشارهای اقتصادی روند توسعه بهداشت و درمان در سال ۹۹ رو به افزایش بوده است، گفت: این روند نه تنها کاهش نیافته بلکه امسال مصمم هستیم بیش از ۱۰ هزار تخت بیمارستانی را افتتاح کنیم.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در مراسم آغاز بهره‌برداری از ۲۶ پروژه ملی در حوزه‌های بهداشت و درمان، راه و شهرسازی و جمعیت هلال احمر گفت: مفتخرم هفته افتتاح طرح‌های ملی ما، امروز با افتتاح طرح‌هایی بود که موجب رفاه و آسایش مردم بویژه در این شرایط خاص می‌شود که در حال مقابله و جنگ با یک ویروس خطرناک کرونا هستیم.

وی افزود: باوجود همه فشارهای اقتصادی، روند توسعه بهداشت و درمان در سال ۹۹ نه تنها کاهش نیافته بلکه همانطور که وزیر محترم بهداشت و درمان اعلام کردند، امسال مصمم هستیم بیش از ۱۰ هزار تخت بیمارستانی را تا پایان سال و ماه‌های اولیه سال آینده افتتاح کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: با توجه به اینکه در کشور به طور معمول ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ تخت حداکثر در سال به افتتاح می‌رسیده، این رقم برای امسال و علیرغم فشارهای اقتصادی، یک رقم بسیار خوبی است. امروز بیش از روزها و سال‌های قبل نیاز به بهداشت و درمان و تخت‌های بیمارستانی احساس می‌شود. اینکه موفق شدیم ۸ طرح مهم بیمارستانی و درمانی با ۱۴۰۰ تخت بیمارستانی و همچنین تخت مراقبت‌های ویژه و تجهیزات بیمارستانی را در یک روز افتتاح کنیم، حائز اهمیت است و نشان می‌دهد دولت دوازدهم تا آخرین روزهای خدمت، همچنان مسأله طرح تحول سلامت را به عنوان یک اولویت مهم مدنظر دارد.

روحانی تصریح کرد: یکی از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم که در تاریخ این کشور باقی خواهند ماند، تلاش پیگیر دولت، بخش خصوصی و همه مردم برای ساخت و تجهیز بیمارستان‌ها بوده و ما اگر بازسازی و نوسازی طرح‌های بیمارستانی را در کنار ایجاد تخت‌ها در کنار هم بچینیم، به اندازه کل کار درمانی که در تاریخ ایران تا سال ۹۲ انجام گرفته در این ۷ الی ۸ سال، کار انجام گرفته و تکمیل خواهد شد و این موجب شادمانی ما است.

وی افزود: البته می‌دانیم که همه تجهیزات، تخت، بیمارستان و همچنین وسایل تشخیصی فرع است و آنچه که در بخش درمان اهمیت دارد، بخش نیروی انسانی شامل پزشکان مجرب، پرستاران و بخش‌های پیراپزشکی و بخش‌های دیگر درمان کشور است.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت نقش نیروی انسانی در مهارت آموزی، گفت: این نیروی انسانی است که خوب می‌فهمد، خوب درس می‌خواند و مهارت پیدا می‌کند و در روز سختی‌ها، فداکاری کرده و خودش را آماده می‌کند برای اینکه مردم سالم باشند، اما خودش رنج و زحمت کشیده و حتی جانش را فدا کند.

روحانی با تقدیر از زحمات کادر درمان، گفت: به همه پرستاران و پزشکان و کادر درمانی درود می‌فرستیم و همچنین طلب علو درجات می‌کنیم برای همه شهیدانی که در این دوران ۷ ماهه جان عزیز خودشان را فدای سلامت ملت عزیز ما کردند.

وی افزود: امروز در کنار سخت‌افزارها شاهد یک تحول بزرگ در بخش درمان و بهداشت هستیم. بیمارستان، تخت، مراقبت‌های ویژه، تجهیزات و همه را جز سخت‌افزار می‌دانم و آنچه مهم است، فناوری‌ها، دانش و علم است که دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان ما می‌سازند و آن بخش نرم‌افزاری است و امروز در بخش کرونا، شبانه‌روز کشور ما در یک بخش برای درمان بیماران و در بخش دیگر در زمینه تحقیقات برای داروی شفابخش که در اختیار پزشکان ما در آینده قرار بگیرد و هم واکسن مورد نظر که می‌تواند از عزیزان ما در سراسر کشور حفاظت کند که در هر دو بخش امروز تلاش پیگیری انجام می‌شود تا به اهدافمان برسیم.

رئیس جمهور ادامه داد: در اینجا از بخش خصوصی هم تشکر می‌کنم که در برخی از بیمارستان‌ها، واردکردن برخی از تجهیزات، بخش خصوصی ما در کنار بخش دولتی فعال هستند این کار، کار بسیار ارزشمند و مهمی است که انجام می‌گیرد.

روحانی گفت: از هلال احمر کشور هم تشکر می‌کنم. این ۱۴۰۰ خانه هلال که امروز افتتاح شد، برای امداد، نجات و روز مبادا و حوادث غیرمترقبه بسیار مهم است.

وی با اشاره به اهمیت نقش هلال احمر در آمادگی جوانان و خانواده‌ها گفت: همه مردم ما باید آماده باشند. اگر خانه‌های هلال ما در سراسر کشور بتواند آموزش‌های لازم ابتدایی و ارائه کمک‌های اولیه را به عزیزان ما مخصوصاً جوان‌ها، دانشجویان، دانش‌آموزان و مردم خیر ما بیاموزند، در روز سختی و مبادا می‌بینیم قبل از اینکه امدادگر رسمی به داد برسد، همه مردم آن روستا و شهر، امدادگر هستند و وارد صحنه می‌شوند و تلاش و کمک می‌کنند.

رئیس جمهور با تاکید بر فعالیت اردوگاه‌های هلال برای جوان‌ها در فصل تابستان، گفت: امسال بخاطر کرونا این کار در دسترس نیست، اما در سال‌هایی که امکان‌پذیر است باید کاری کنیم در اردوهای تابستانی جوان‌های ما کاملاً به مهارت‌های مورد نیاز در زمینه امداد و نجات مجهز شوند تا در شرایط خاصی که برای کشور پیش می‌آید، کمک کنند؛ ضمن اینکه این اردوگاه‌ها می‌تواند نشاط برای جوان‌های ما درست کند و آنان را با برخی وظایفشان آشنا سازد.

روحانی افزود: در بهداشت و درمان و سلامت مردم، درست است پزشک، کادر درمانی، دارو، امکانات تشخیصی همه اینها سر جای خودش مهم است، اما فرهنگ مردم، اولین مسأله است. مردم باید در فرهنگ زندگی‌شان بهداشت را بیاموزند و عمل کنند، مردم باید مهارت‌های لازم را در زمینه بهداشتی پیدا کنند.

وی ادامه داد: آنچه می‌تواند ما را از بیماری حراست کند، کارهای بسیار ساده است؛ آنقدر ساده که آدم فکر نمی‌کند. غذا به موقع و به اندازه لازم خوردن، استراحت در موقع مناسب و مراعات بهداشت از آن جمله است. سلامت، تنها سلامت جسم نیست، سلامت روان، معنویت، اخلاق و نشاط است.

رئیس جمهور با تاکید بر نقش نشاط در افزایش سلامت مردم، گفت: امروز می‌بینیم قدرت جسمی آنهایی که دارای نشاط هستند، در برابر بیماری‌ها بیشتر است و می‌توانند از خودشان به خوبی حراست کنند.

روحانی افزود: امیدوارم خداوند در این دوران بسیار سخت پیش رو در فصل پاییز زمستان که در کنار بیماری کرونا و احتمالاً آنفلوانزا، مشکلاتی داریم ما را یاری کند تا بتوانیم این روزهای سخت را بگذرانیم و پزشکان و پرستاران و مدافعان سلامت را یاری کنیم تا با کمک هم ان‌شاء الله با افتخار و آبرومند همانطور که تا امروز بوده، عبور کنیم. البته ما از کشورهای پیشرفته جهان، طبق آمار و ارقام، عقب نبودیم.

وی خاطرنشان کرد: ایثار پزشکان و پرستاران کمتر از دیگران نبوده که بیشتر بوده، امیدوارم مردم ما هم همه توجهات لازم را به اصول بهداشتی داشته باشند، تا ما بتوانیم با افتخار بیشتر این ماه‌های پرخطر را از سر بگذرانیم.

کد خبر 444773

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.