ایران در آینده یکی از کشورهای پیشتاز در دستیابی به واکسن کرونا خواهد بود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در آینده یکی از کشورهای پیشتاز در دستیابی به واکسن کووید -۱۹ خواهیم بود.

به گزارش ایمنا، به نقل از وبدا، سعید نمکی در پیامی به ششمین نشست مراکز همکار سازمان جهانی بهداشت در ایران افزود: همه مراکز تحقیقاتی اعم از بخش‌های دولتی، شرکت‌های دانش بنیان و مجموعه‌هایی که در امور تحقیقاتی به خصوص در رابطه با کووید -۱۹ در کشور مشغول فعالیت هستند.

وی افزود: این پاندمی بلایی فراگیر است که علاوه بر کشور ما، کل منطقه و کل جهان را در گیر کرده است و بدون یک همکاری، هم افزایی و همدلی درون و برون بخشی نخواهیم توانست بر این بلای بزرگ بشریت در این قرن فائق آییم. در زمینه‌های درمان، پیشگیری و آموزش عمومی فعالیت‌های زیادی انجام داده‌ایم اما یکی از جنبه‌های بسیار مهم و تأثیرگذار، جنبه‌های تحقیقاتی در زمینه‌های مختلف است.

وزیر بهداشت گفت: تحقیقات در اینکه کدام دارو مؤثرتر بود. تحقیقات در اینکه کدام روش در مراقبت از بیماران تاثیرگذارتر بود. تحقیقات در اینکه با کدام شیوه می‌شود در آینده مراقبت بیشتری از جمعیت‌های آسیب پذیر در برابر بیماری داشت. مرگ‌ها در کدام سنین بالاترند و در کدام گروه هدف باید مراقبت بیشتری انجام دهیم و غیره و از همه مهمتر رسالت همگانی ما در ساخت یک واکسن مؤثر برای پیشگیری از ابتلاء به کووید -۱۹ است.

نمکی خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی ایران، مراکز تحقیقاتی متعددی به خصوص مراکزی که سابقه دیرینه‌ای در ساخت واکسن دارند مانند انستیتو پاستور، انستیتو رازی و شرکت‌های دانش بنیانی با حضور جوانان بسیار بسیار هوشمندی تشکیل شده است و وزارت بهداشت هم در این زمینه مشغول فعالیت است. یکی از راهکارهای توفیق بیشتر در این زمینه، پیوستن این مراکز تحقیقاتی درون کشورها به مراکز صاحب تجربه و دانش بیرون مرزهاست.

وی ادامه داد: از همه همکاران تقاضا می‌کنم برای ایجاد شبکه تحقیقاتی بسیار مؤثر، اطلاعات‌شان را در مرکزیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ما به مشارکت بگذارند و گزارش پیشرفت کار را همان طور که تا حالا داشتم، به عنوان یک همکار ایمونولوژیست در اختیارم بگذارند تا از آن طرف بتوانیم برای ثبت این داده‌ها و اطلاعات در عرصه بین‌المللی گام‌هایی برداریم و با کمک سازمان جهانی بهداشت به عنوان هماهنگ کننده فعالیت‌های بهداشتی کشورهای جهان، این اطلاعات را بین کشورها مبادله و رسیدن به اهداف و دستاوردها را تسریع کنیم.

نمکی گفت: تردید ندارم که جمهوری اسلامی ایران با قابلیت‌هایی که دارد و با سابقه قابل توجهی که در ساخت واکسن از حدود ۱۰۰ سال پیش دارد، با شکل گیری شرکت‌های دانش بنیان و مسلط به امور ساخت فرآورده‌های بیولوژیک و با حضور کارخانه‌های داروسازی و به خصوص کارخانه‌هایی که داروهای بیوسیمیلار و بیولوژیک می‌سازند، در آینده یکی از کشورهای پیشتاز در دستیابی به واکسن کووید -۱۹ خواهد بود.

کد خبر 444646

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.