خیز جدید کرونا در کشور/ لزوم تدوین پروتکل‌های سختگیرانه به منظور از سرگیری نمازجمعه

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: شرایط همه کشور قرمز است تقسیم‌ بندی مناطق قرمز، زرد و سفید و نارنجی غلط است. زیرا این مناطق با سرعت زیادی می ‌توانند از نظر وضعیت ویروس تغییر کنند همچنین تا ۱۰ مهر ماه پروتکل‌ها را آماده می‌کنیم تا برای برگزاری مراسم نمازجمعه در ۱۱ مهر ماه آماده باشیم.

به گزارش ایمنا، به نقل از وبدا، سعید نمکی در نشست با رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، اظهار کرد: امسال یکی از کم نظیرترین محرم‌های تاریخ کشورمان را با همدلی و وفاق برگزار کردیم، اما متأسفانه گروهی که از این دایره پای را بیرون گذاشتند از یک سو و گروهی که هرچه تمنا کردیم که به سفر نروند، اما رفتند، از سوی دیگر بودند. به طوری که در حال حاضر در اکثر استان‌هایمان مجدداً داریم یک پیک جدیدی پیدا می‌کنیم. بنده به عنوان فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کشور می دانم که ورود به یک خیز جدید، چقدر ما را به زحمت می‌اندازد و چقدر باید تلاش کنیم تا به شیبی مناسب بازگردیم.

وی ادامه داد: کووید ۱۹، پدیده عجیبی است. اوایل هم اعلام کردم که این ویروس با هیچیک از اجدادش تشابهی ندارد و کاملاً متفاوت است که نامش را شتر گاو پلنگ گذاشتم. دنیا دارد با این ویروس شطرنج بازی می‌کند و هیچکس ابداً نمی‌داند که چند وقت دیگر با این ویروس درگیر هستیم و چگونه باید با آن بازی کنیم. به همین دلیل برنامه ریزی‌های ما در کوتاه مدت و میان مدت باید انعطاف پذیر باشد و اینکه می‌گویند مناطق زرد و نارنجی و قرمز، درست نیست، به همکاران هم اعلام کرده‌ام که تقسیم بندی مناطق قرمز، زرد و سفید و نارنجی غلط است. زیرا این مناطق با سرعت زیادی می‌توانند از نظر وضعیت ویروس تغییر کنند که می‌تواند منجر به بر هم ریختگی ذهنی و اجتماعی شود.

نمکی تاکید کرد: هیچکس در دنیا نمی‌تواند این ویروس بسیار پیچیده و متغیر را پیش بینی کند و هرکس چنین ادعایی کند، ناشی از جهلش است؛ اما به جرأت می‌توان گفت که هرچقدر فاصله گذاری ها و حفاظت‌های فیزیکی را در برابر ویروس بالا ببریم، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم، مصون‌تر هستیم. این موضوع را تمام دنیا متوجه شدند که هر کجا و به هر نسبتی که پروتکل‌ها را رعایت نکردیم، به شکل تصاعدی از ویروس آسیب می‌بینیم.

نباید از سرمایه فرهنگ، دین و اعتقاد در نظام سلامت بی بهره باشیم

وی درباره وضعیت برگزاری نمازجمعه نیز گفت: دو جنبه در نماز جمعه داریم؛ از دید بنده دین و فرهنگ یکی از سپرهای مهم و تأثیرگذار در جلوگیری از امراض روحی و جسمی هستند. ما نباید از سرمایه فرهنگ، دین و اعتقاد در نظام سلامت بی بهره باشیم. سال‌ها پیش همراه مرحوم دکتر پیله رودی و مرحوم دکتر شادپور عزیز، مطالعه‌ای بر روی تأثیر سرمایه گذاری اقتصادی در نظام سلامت جهان داشتیم و متوجه شدیم که آمریکایی‌ها سه برابر ژاپنی‌ها برای کاهش مرگ و میر کودکان هزینه می‌کردند، اما مرگ و میر کودکان در آمریکا سه برابر ژاپنی‌ها بود. دریافتیم که در ژاپن از فرهنگ کمک می‌گیرند و به سنت‌های دیرینه اش پایبند هستند. برای مثال، یک زن ژاپنی در ملأ عام مشروب مصرف نمی‌کند، سیگار نمی‌کشد و سنت‌های دیرینه اش را رعایت کرده و همه اینها سپری برای حفظ سلامت زنان ژاپنی و محافظت از فرزندانشان است تا آسیب کمتری ببینند.

عرصه فرهنگ و دین، عرصه مغفول مانده‌ای است

وی افزود: همواره معتقدم که عرصه فرهنگ و دین، عرصه مغفول مانده‌ای است و ما اگر بتوانیم از این عرصه ارزشمند در راستای اعتلای نظام سلامت و به ویژه سلامت روان بهره ببریم، موفق تر عمل خواهیم کرد. امروز یکی از آشفتگی‌های جوامع، آشفتگی‌های روحی و روانی است و معتقدم عرصه دین و فرهنگ و شعر و هنر می‌توانند به کمک انسان آشفته امروز آمده و به نزدیکی او به خداوند کمک کنند. گاهی یک بیت شعر حافظ و مولوی و یک دکلمه یا قرائت قرآن و زبان موسیقایی آن، گوش را می‌نوازد. دلیل اینکه اذان و اقامه در بدو تولد در گوش نوزاد زمزمه می‌شود، این است که واژه‌های آسمانی و موسیقی زیبای آنها، روح کودک را نوازش داده و او را به سمت پذیرش ملکوتی از خلقت و آفرینش می‌برد.

نمکی با بیان اینکه نماز جمعه و خطبه‌های حکیمانه ائمه جمعه از بزرگترین سرمایه‌های ملی هستند و نمی‌توان از آنها غفلت کرد، تصریح کرد: نکته دیگر اینکه ما دشمنان قهاری داریم، دشمنانی که در عین خشونت وهابی گری، با رذیلانه ترین نوع حرکات وحشیانه بر جهان تاختند و تمام امکانات را به کار گرفتند تا از ما، مجموعه‌ای بی خرد و بی منطق به دنیا نشان دهند. امروز مبارزه با کرونا سهم وزارت بهداشت نیست، بلکه سهم نظام جمهوری اسلامی است. یعنی دنیا منتظر نشسته بود تا ببیند نظام جمهوری اسلامی در اوج تحریم‌ها با این پدیده چه خواهند کرد که در حال حاضر از این دیدگاهشان شرمسار هستند، چراکه انتظار داشتند بیمارها پشت درب بیمارستان‌ها معطل بمانند و دارو کمبود پیدا کند، درحالیکه برخلاف انتظارشان، این موضوع به خوبی مدیریت شد.

وی ادامه داد: امروز سخت‌ترین تحریم‌ها بر ملت ایران اعمال می‌شود. همه راه‌ها را بر ما بستند، برای تأمین واکسن آنفلوانزا و نقل و انتقال ارز آن دچار چالش هستیم. معاون سازمان غذا و داروی کشور دیروز اعلام کرد بانکی که پول واکسن آنفلوانزا را قرار است دریافت کند از انتقال ارز ممانعت کرده و مسیر انتقال ارز واکسن آنفلوانزا در سایه تحریم‌ها قفل شده است. البته نمی‌خواهم این موضوعات موجب نگرانی کسی شود؛ چرا که ما تلاش‌ها را ادامه می‌دهیم. بنابراین، در سخت‌ترین نوع فشارها و تحریم‌ها قرار داریم. در اوج این تحریم‌ها خداوند مرحمت کرد و همه در کنار هم قرار گرفتیم و به جای ذلت و خفت، برای نظام جمهوری اسلامی ایران، عزت خلق شد. نگهداشت این عزت و اینکه بگوییم حکومت مبتنی بر شریعت و دین اسلام، رویکردی داشت که توانستیم در دنیا چنین موفقیتی را خلق کنیم، مستلزم مراقبت است تا اجازه ندهیم این موفقیت مخدوش شود. چراکه اگر به هر دلیلی موفق نشویم، تاوان این عدم توفیق را اسلام خواهد پرداخت. لذا، وسواس و حساسیت زیادی باید در نظر بگیریم تا افزایش آمار بیماری به پای محرم، ماه رمضان، شب قدر و مساجد نوشته نشود.

لزوم تدوین پروتکل سختگیرانه برای برپایی نمازجمعه

وزیر بهداشت در ادامه سخنانش در این نشست، تصریح کرد: از همکارانم می‌خواهم که به گونه‌ای عمل کنیم که مسجد و نماز جمعه آخرین جایی باشند که برای تعطیلی آن اقدام می‌کنیم. گرچه دوستان محبت کرده و پیش قراول شدند، اما وقتی در شهری مدرسه باز می‌کنیم، باید رنگ‌ها را کنار گذاشته و یک پروتکل سختگیرانه را تدوین و اعلام کنیم. حتی اگر فکر کردیم باید مدرسه‌ای را در طغیان اپیدمی ببندیم، یک پروتکل سختگیرانه تعریف کرده و فکر کنیم که همه کشور قرمز است.

وی ادامه داد: همانطور که می‌گوئیم کسب و کار مردم و موارد ضروری در شرایط قرمز و مبتنی بر پروتکل انجام شود، این پدیده عبادی و سیاسی هم در کشور و در کنار سایر پدیده‌ها برگزار کنیم. عزیزان حتماً مراعات می‌کنند، افراد سالخورده، بیماران خاص و مزمن که ممکن است آسیب ببینند را از گردونه خارج و پروتکل‌ها را رعایت کنیم.

نمکی خاطرنشان کرد: در لیالی قدر واقعاً از مساجد جز همراهی ندیدیم. این همراهی و همدلی مومنانه را باید پاس بداریم. از همکارانم می‌خواهم که همدلی بیشتری شود و با قرار دادن این اصل که کل کشور در شرایط قرمز قرار دارد، یک پروتکل سختگیرانه تدوین کنیم و قطعاً دوستان هم رعایت می‌کنند و این قرق را بشکنیم. خواهشم این است که با گشاده دستی کار را دنبال کنیم و اصل را بر این بگذارید که کل کشور قرمز است و ما با حداکثر فاصله و حداقل نمازگزار، ان شاءالله بتوانیم نماز جمعه را که یک مراسم عبادی و سیاسی است، برگزار کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: از طرفی داریم به سمت سرما پیش می‌رویم و ممکن است در برخی استان‌ها نتوانند مراسم را در فضای باز برگزار کنند و راهی جز برگزاری مراسم در فضای مسقف نداشته باشند که همکارانم برای این موضوع هم پروتکلی تعیین کنند. امیدواریم به خوبی به استقبال برگزاری مراسم نماز جمعه رویم. بنابراین، با نگاه رعایت پروتکل‌های سختگیرانه و اینکه فکر کنیم همه کشور قرمز است، مشخص شدن شرایط نمازگزار از نظر جسمی و سنی، رعایت فاصله‌گذاری و سایر شرایط، امیدواریم بتوانیم برگزاری نماز جمعه را داشته باشیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در بخشی از این نشست، گفت: از هشت تا ۱۰ مهر ماه پروتکل‌ها را آماده می‌کنیم تا برای برگزاری مراسم نمازجمعه در ۱۱ مهر ماه آماده باشیم. بر همین اساس وزیر بهداشت نیز خطاب به معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: بنابراین با اعضای ستاد سیاستگذاری ائمه جمعه جلسه بگذارید، فکر کنید شرایط همه کشور قرمز است و حداقل نمازگزار را در نظر بگیرید. همچنین، شرایط نمازگزار را از لحاظ سنی و جنسی لحاظ کنید و سخت‌ترین شیوه نامه‌های بهداشتی برای برگزاری نماز جمعه تدوین شود. ان شاءالله خواهیم توانست با تمهیدات ویژه، کاری کنیم که از جمعه ۱۱ مهر در سراسر کشور نمازهای جمعه برگزار شوند.

کد خبر 444472

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.