مهلت پرداخت بدهی‌های تامین اجتماعی به ۱۲ ماه کاهش یافت

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: مهلت تعیین تکلیف بدهی‌های تامین اجتماعی از ۱۸ ماه به ۱۲ ماه کاهش یافت.

به گزارش خبرنگار ایمنا، هادی طحان‌نظیف در گزارشی با عنوان روایت پارلمان- قسمت هفدهم در صفحه اینستاگرام خود نوشت: یکشنبه ۲۳ شهریورماه ۱۳۹۹، به مجلس رفتم. دعوت صورت گرفته از اعضای شورای نگهبان از طرف «کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی» برای تبیین نظر شورا در خصوص «طرح الحاق یک تبصره به ماده ۵ قانون اصل ۴۴ قانون اساسی» بود که از طرف شورا به مجلس اعاده شده بود و همچنین برای یافتن راهکارهایی جهت رفع ابهام شورای نگهبان.

ابتدا تشکیل این کمیسیون را که به تازگی با تغییراتی در کمیسیون ویژه نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی انجام شده بود، تبریک گفتم و با عنایت به اهمیت موضوع جهش و رونق تولید و همچنین اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی که دغدغه مقام معظم رهبری و سایر دلسوزان کشور است، عرض کردم ما همیشه گفته‌ایم بضاعت کارشناسی شورای نگهبان در خدمت مجالس است، اما این بضاعت با توجه به اهمیت موضوع در صورت تمایل نمایندگان، به طور ویژه در خدمت این کمیسیون ویژه قرار خواهد داشت.

بر اساس این طرح که از مجلس قبل چند باری در رفت و برگشت میان مجلس و شورای نگهبان بود، مقرر شده بود که حداکثر سقف سهام سازمان تأمین اجتماعی با رعایت تعریف مالک واحد مطابق جز (۲-۳) بند «الف» سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و تبصره یک این ماده در بانک رفاه کارگران ۳۳ درصد است و سازمان تأمین اجتماعی و بانک رفاه کارگران مکلف‌اند حداکثر تا ۱۸ ماه نسبت به تعیین تکلیف بدهی‌های سازمان به بانک مذکور، واگذاری سهام مازاد بر ۳۳ درصد سازمان و انطباق عملکرد و اقدامات آن بانک با ضوابط اعلامی بانک مرکزی درخصوص نسبت مجاز سرمایه‌گذاری، اشخاص مرتبط و ذینفع واحد اقدام کنند.

با توجه به اینکه در مصوبه مقرر شده بود که تا پایان مهلت مذکور، نسبت به اموری از جمله پرداخت بدهی‌ها، واگذاری سهام مازاد و … «تعیین تکلیف» شود، از این جهت که مشخص نبود مفاد و تکالیف موجود در سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، به صورت منجز در چه زمانی و به چه ترتیبی اجرایی خواهد شد، از سوی شورای نگهبان با ابهام مواجه شده بود.

در جلسه کمیسیون قرار شد عبارت «تعیین تکلیف بدهی‌های سازمان به بانک مذکور» حذف و بر اجرای سایر مفاد و تکالیف موجود درسیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی تاکید شود. همچنین با احتساب زمان چند ماه گذشته که در این مدت برخی از امور مذکور درحال انجام بوده است، مهلت ۱۸ ماهه نیز به ۱۲ ماه تقلیل یابد. البته پیشنهادات کمیسیون پس از تصویب در صحن علنی مجلس، نهایی تلقی خواهند شد.

کد خبر 444448

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.