قیمت طلا در انتظار موضع فدرال رزرو

به دنبال تضعیف دلار و افزایش انتظارات مبنی بر اتخاذ موضعی انعطاف پذیرتر از سوی فدرال رزرو در نشست دو روزه سیاستگذاری پولی آن در هفته جاری، قیمت طلا افزایش پیدا کرد.

به گزارش ایمنا، قیمت لحظه‌ای طلا امروز (دوشنبه) با رشد ۰.۳ درصدی به ۱۹۴۶.۶۶ دلار به ازای هر اونس رسید و معاملات آتی طلا در بازار آمریکا نیز با رشدی در همین سطح هر اونس ۱۹۵۴.۶۰ دلار انجام شد.

استیفن اینز تحلیل‌گر ارشد بازار در آکسی کورپ با اشاره به اینکه فدرال رزرو شاید موضع کنونی خود را تغییر نداد گفت که بازار طلا به سمت سیاست فدرال رزرو منحرف شده، اما اعتقاد قوی‌تری مبنی بر این وجود دارد که بانک مرکزی آمریکا قادر است تورم را افزایش دهد.

وی در ادامه اضافه کرد که نرخ بهره پایین‌تر و انتظارات بلندمدت از تصمیم قریب‌الوقوع فدرال رزرو برای افزایش تسهیل کمی و همچنین تضعیف دلار از طلا حمایت می‌کند. شاخص دلار برابر رقبا ۰.۲ درصد تسهیل شد؛ دلار ضعیف‌تر طلا را برای دارندگان سایر ارزها ارزان‌تر می‌کند.

سرمایه گذاران و به طور کلی بازار علاوه بر این در انتظار نشست سیاستگذاری بانک مرکزی ژاپن و بانک مرکزی انگلیس هستند. به دنبال شیوع ویروس کرونا بانک‌های مرکزی بزرگ جهان از اقدامات حمایتی و محرک‌های بی سابقه اقتصادی رونمایی کرده و نرخ بهره را پایین نگه داشتند و در نتیجه قیمت طلا به دلیل نقش به عنوان سپر برابر تورم و افت ارزش ارز بالا رفت.

در این بین، کریستین لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا گفت که دولت‌های منطقه یورو برای کمک به احیای بلوک از رکود تاریخی متأثر از پاندمی کرونا، باید همچنان به هزینه‌های کلاً خود ادامه دهند. جفری هالی تحلیل‌گر ارشد مؤسسه اوآندا در یادداشتی نوشت: فاکتورهای بلندمدت تأثیرگذار بر روند صعودی طلا تغییر نکرده‌اند؛ نقطه حمایتی طلا مابین ۱۹۰۰ و ۱۹۲۰ دلار مشخص شده و نقطه مقاومت آن نیز ۱۹۷۰ دلار به ازای هر اونس است.

منبع: ایبنا

کد خبر 444263

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.