تاثیر طولانی مدت مصرف دارو در تسریع زوال عقل سالمندان

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد گروهی از داروهای مورد استفاده روند زوال عقل را در سالمندان تسریع می‌کند.

به گزارش ایمنا، داروهای مورد بحث در این مطالعه، آنتی کولینرژیک ها هستند که برای درمان انواع مختلفی از بیماری‌ها از جمله آلرژی‌ها، بیماری حرکتی و مثانه بیش از حد فعال تا فشار خون بالا، افسردگی و بیماری پارکینسون استفاده می‌شود.

عوارض جانبی کوتاه مدت این داروها شامل گیجی و اختلال در حافظه است. اما مطالعات سال‌های اخیر ارتباط نگران کننده تری را نشان داده است: افزایش خطر ابتلاء به زوال عقل در میان مصرف کنندگان طولانی مدت.

حال یافته‌های جدید نشان می‌دهد افراد مسن سالم که از این داروها استفاده می‌کنند با افزایش خطر ابتلاء به اختلال شناختی خفیف روبرو هستند. این مسئله به مشکلات دقیق‌تری در مورد حافظه و تفکر اشاره دارد که ممکن است به زوال عقل منجر شود.

همچنین محققان دریافتند این رابطه در بین دو گروه از افراد قوی‌تر است: افراد دارای ژن افزایش دهنده ریسک ابتلاء به آلزایمر و افراد دارای برخی نشانگرهای بیولوژیکی بیماری آلزایمر در مایع نخاعی آنها

«آلیسون ریس»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره، می‌گوید: «به لحاظ بیولوژیکی این احتمال وجود دارد که داروها می‌توانند ریسک زوال عقل را افزایش دهند.»

بر اساس گزارش مهر، این داروها ماده شیمیایی موسوم به استیل‌کولین را که انتقال دهنده پیام‌ها در بین سلول‌های عصبی است را متوقف می‌کند. استیل‌کولین در حافظه و یادگیری دخیل است و معمولاً میزان آن در افراد مبتلا به آلزایمر کم است.» محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

کد خبر 444258

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.