کاوش در محوطه آرامگاه شیخ دانیال خنج

سرپرست هیئت باستان شناسی گفت: گمانه زنی به منظور کاوش و پیگرد بقایای معماری آرامگاه شیخ دانیال خنج استان فارس با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سمیرا جعفری با اعلام این خبر گفت: محوطه شیخ دانیال خنج مجموعه‌ای از معماری قرن هفتم و هشتم هجری همزمان با زمامداری ایلخانان مغول در ایران است.

او با اشاره به مرمت مناره و درگاه ورودی این مجموعه در دهه‌های گذشته تصریح کرد: بخش‌های دیگر این مجموعه زیر خاک و آوار مدفون است که در نخستین فصل از کاوش باستان شناسی مجموعه آرامگاهی شیخ دانیال خنج که به صورت گمانه زنی و پیگردی بقایای معماری انجام می‌گیرد آشکار شده است.

این باستان شناس خاطرنشان کرد: به دلیل حجم بالای آوار و خاکبرداری در مجموعه شیخ دانیال خنج مجوز کاوش تا ۱۶ مهرماه سال جاری تمدید شده است.

شیخ رکن‌الدین دانیالی مشهور به شیخ دانیال هنگی یا خنجی از عرفای قرن هفتم هجری است، شیخ از صالحان و زهاد معروف خنج بود و چه در زمان حیات و چه پس از مرگ در لارستان و جزایر خلیج فارس مورد احترام و تجلیل قرار داشت.

ابن بطوطه در سفرنامۀ خود از آرامگاه شیخ و مسجد وابسته به آنکه مطاف مردم بود و خود وی نیز به زیارت آن نائل آمد یاد کرده است. بنا و آثار بر جای مانده از آن به قرن هشتم هجری تعلق دارد اما در دوره صفوی بخشی از تزئینات به آن افزوده شده است.

کد خبر 444093

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.