قالیباف: بازار گردانی در بورس یک موضوع جدی و اساسی است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بحث بازرگردانی در بورس یک موضوع جدی و اساسی است، یکی دیگر از مسائلی که از همین امروز باید دنبال شده و ان‌شاءالله اجرایی خواهد شد.

به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف در تشریح نشست غیرعلنی امروز (یکشنبه، ۲۳ شهریورماه) مجلس شورای اسلامی، گفت: نشست غیرعلنی امروز مجلس بیش از دو ساعت و نیم طول کشید و عمدتاً مربوط به مسائل حوزه بازار سرمایه و بورس بود.

وی با بیان اینکه مجلس یازدهم رسیدگی به مسائل اقتصادی را اولویت کاری خود می‌داند، افزود: در روزهای اخیر به طور ویژه کمیسیون‌های تخصصی به ویژه کمیسیون‌های اقتصادی مجلس پیگیر حل مسائل و مشکلات اقتصادی بودند و جمع‌بندی نمایندگان در مجلس به برگزاری نشست غیرعلنی با حضور وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی منتهی شد و در این نشست رؤسای کمیسیون‌ها و نمایندگان مطالبی را بیان کردند که جمع‌بندی آن را جهت اطلاع مردم فشرده و خلاصه ارائه می‌کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم مطمئن باشند که مجلس شورای اسلامی مصمم است با حمایت و تقویت لازم، تثبیت را در بازار سرمایه و بورس انجام دهد و تلاش می‌کند هدایت نقدینگی در بازار بورس به سمت مسائل تولیدی برود تا بتوانیم تکمیل پروژه‌های صنعتی در بخش مسائل تجاری، کارخانجات و تولید در کشور رونق بگیرد و این هدایت به طور جدی و اساسی باشد بنابراین صیانت از سرمایه و پول مردم از اولویت‌های مجلس است و در این راستا هم حتماً کمک‌هایی که برای دولت لازم باشد برای تثبیت بورس انجام خواهیم داد.

قالیباف ادامه داد: در دو هفته قبل بحث افزایش سرمایه و صرف سهام بدون حق تقدم یکی از موضوعات جدی بود که لایحه دوفوریتی آن در مجلس مورد بررسی قرار گرفت. این مسئله جز کارهایی بود که کمتر از ۲۳ روز مورد بررسی، تصویب ابلاغ صورت گرفت. عزیزانی که در بورس هستند می‌دانند که این اقدام چقدر می‌تواند به عمق بخشی، تثبیت و هدایت نقدینگی و حفظ نقدینگی و اموال مردم در بورس کمک کند.

وی افزود: مجلس در این بخش نه تنها هیچ گونه کوتاهی ندارد، بلکه توجه جدی به این حوزه خواهد داشت و جز اولویت‌های مجلس یازدهم است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در حوزه بورس باید به یک تصمیمات جدید می‌رسیدیم که امروز این تصمیمات در مجلس اتخاذ شد و با کمک وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس سازمان بورس و مجموعه شورای عالی بورس که در روز پنجشنبه جلسه‌ای را داشتند و من در جریان مصوبات آن نشست هستم، مصمم به پیشبرد این کارها و مسائل هستیم.

قالیباف تصریح کرد: یکی از تصمیمات اتخاذ شده در نشست امروز بحث بازار گردانی در بورس بود، این مسئله یکی از نکات بسیار مهم و جدی است، که ما باید به دو طریق به این مسئله توجه کنیم. اول اینکه باید به متغیرهای موجود در بورس مانند حجم مبنا، حداقل سفارش، ضریب اعتباری سهام در حساب کارگزاران، سقف استفاده از اعتبار در بازار سرمایه و… توجه کنیم و قطعاً مجلس مصمم به انجام کارهای کارشناسی و نظارتی در این حوزه است.

وی گفت: بحث بازار گردانی در بورس یک موضوع جدی و اساسی است، یکی دیگر از مسائلی که از همین امروز باید دنبال شده و انشا الله اجرایی خواهد شد، این است که بخشی از شرکت‌هایی که در بورس هستند، شرکت‌های دولتی و حقوقی بوده که در زمان اوج بازار این شرکت‌ها به درآمدهایی رسیدند که بخشی از این درآمدها به هر دلیلی از بازار بورس خارج شد، و در واقع از ظرفیت بورس کم شد. ما در مجلس مصمم هستیم که آن شرکت‌هایی که اغلب دولتی هستند و مدیریت دولتی دارند، مکلف‌اند که این وجوه را مجدد به بازار بورس بازگرداند و بازار را تقویت کنند که این بازار گردانی باید به درستی پیش برود و کسی در این بازار خارج از این موضوع، لیدری بورس را انجام ندهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: یکی دیگر از مسائل و تصمیمات نشست امروز استفاده از ابزارهای پوشش ریسک و بیمه سهام بود، یعنی اختیارات فروش تبعی را با رعایت زیان ناموجه به منابع بیت‌المال وارد نکنیم، ولی این تصمیم را برای حفظ بورس انجام داده و پیش خواهیم برد. یکی دیگر از نکاتی که امروز مورد توجه قرار گرفت این بود که از سازوکارهایی برای سهام خزانه و کاهش مزیت‌های کاهش سهام خزانه غیرمستقیم جهت تقویت سازوکارهای رسمی سهام خزانه در بورس استفاده شود. البته موارد و تصمیمات دیگری نیز اتخاذ شد که در شرایط کنونی شاید فرصت نباشد که من آنها را بیان کنم.

قالیباف افزود: با اطمینان عرض می‌کنم که با جمع بندی امروز در صحن علنی مجلس با حضور وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی و تصمیمات اتخاذ شده در نشست روز پنجشنبه شورای عالی بورس؛ ان‌شاءالله با نظارت و پیگیری مجلس و کمیسیون‌های اقتصادی این تصمیمات و کارها را انجام خواهیم داد. از این رو از فردا صبح (دوشنبه ۲۴ شهریور) اولین جلسه را ساعت ۹ صبح با حضور بنده، رؤسای کمیسیون‌های مربوطه، وزیر محترم و رئیس کل بانک مرکزی برگزار می‌کنیم و از وزیر مربوطه و رئیس کل بانک مرکزی این مسائل را پیگیری خواهیم کرد تا ان‌شاءالله در این هفته شاهد تحول در حوزه بورس باشیم.

کد خبر 444022

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.