معافیت مالیاتی سود سرمایه‌گذاری در توسعه شبکه حمل‌ونقل

معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی گفت: در راستای جذب سرمایه بخش غیردولتی در توسعه شبکه حمل و نقل، سود آورده نقدی شرکت های سرمایه گذار در تامین منابع مالی پروژه های مربوط به این حوزه معاف از مالیات شد.

به گزارش ایمنا، به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی‌، امیر محمود غفاری، با اشاره به اینکه در راستای جذب سرمایه بخش غیردولتی در توسعه شبکه حمل و نقل، سود آورده نقدی شرکت‌های سرمایه گذار در تأمین منابع مالی پروژه‌های مربوط به این حوزه معاف از مالیات شد، اظهار کرد: سود آورده نقدی شرکت‌های راهسازی و سایر شرکت‌های سرمایه گذار در تأمین منابع مالی پروژه‌های حمل و نقلی مشمول معافیت مالیاتی شده و برای پرداخت کننده سود، معادل سود پرداختی به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی می‌شود.

وی افزود: این اقدام به منظور ارائه مشوق‌های قانونی برای سرمایه گذاران پروژه‌های حمل و نقلی و به عنوان یکی از خواسته‌های شرکت‌های راهسازی، نقش به سزایی در حضور بخش خصوصی در اجرای طرح‌های عمرانی این وزارتخانه خواهد داشت.

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه سرمایه گذاران پروژه‌های حمل و نقلی در چارچوب انعقاد قراردادهای مشارکتی با مجموعه وزارت راه و شهرسازی برای تأمین مالی پروژه و اجرای آن از طریق شرکت پروژه که به این منظور تأسیس می‌شود، تعهدات خود را اجرایی می‌کنند، افزود: شرکت پروژه‌ها طبق تعریف مندرج در بند (ب) ماده (۱) فصل اول آئین نامه اجرایی ماده (۱۳۲) اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم آن در چارچوب مصوبه دولت پس از اخذ مجوزهای لازم برای بهره برداری از وزارت راه و شهرسازی، نسبت به فروش خدمات حاصل از احداث زیرساخت‌های حمل و نقل به کاربران اقدام می‌کنند.

غفاری ادامه داد: لذا با هدف حمایت از سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل و ارائه مشوق‌های قانونی موجود، حسب دستور وزیر راه و شهرسازی پس از آخرین نشست هم اندیشی با انجمن شرکت‌های راهسازی ایران، این معاونت در قالب لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، پیشنهاد اصلاح ماده ۱۳۸ مکرر قانون مذکور و تصریح شمول آن بر شرکت پروژه‌ها را در جلسه کمیسیون اقتصاد مطرح کرد. با دفاع جامعی که در این زمینه انجام گرفت، این معافیت برای کل دوره بهره برداری توسط شرکت پروژه به تصویب رسید.

وی تصریح کرد: این مهم به زودی پس از تصویب نهایی مصوبه در دولت و سپس مجلس شورای اسلامی، تأمین و به مرحله اجرا برسد و در کنار بند (۶) تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ یکی دیگر از قطعات نقشه راه نوین جهش توسعه راه‌های کشور تکمیل شود و امید به خدا نقش مهم خود در رونق اقتصادی کشور را ایفا کند.

کد خبر 443955

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.