کاشت و نگهداری بیش از ۱۲ هزار اصله درخت روتبال در مشهد

مدیر کل بهبود محیط زیست شهری شهرداری مشهد گفت: در سه سال گذشته بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ اصله درخت به شیوه روتبال یا جابجایی، بدون آسیب دیدن ریشه و تنه در شهر مشهد کاشته شده است.

علی اکبر انتظام در گفت و گو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: روتبال، جابجایی درختان بزرگ با روشی کاملاً دقیق و علمی است به طوری که درخت، بدون آسیب دیدن تنه و به همراه ریشه سالم و خاک اطراف آن از محل پرورش به مکان کاشت منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: استفاده از این روش مزایای مختلفی دارد که می‌توان به افزایش سطح و سرانه فضای سبز، کاهش قطع درختان ناشی از احداث پروژه‌های شهری، افزایش زیبایی و توازن در منظر شهری، منظرسازی سریع و موفقیت بیشتر نهال‌های کاشته شده به روش روتبال نسبت به سایر روش‌های کاشت اشاره کرد.

مدیر کل بهبود محیط زیست شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه این روش بیشتر مناسب درختان جوان و با قطر تنه کمتر از ۱۰ سانتی‌متر است، افزود: بهترین زمان برای انتقال و روتبال درختان در فصل زمستان و خواب درختان است.

وی اظهار کرد: گونه‌های نارون، چنار، توت پیوندی، اقاقیا سهم بیشتری را در جابجایی به شیوه روتبال در سطح شهر مشهد دارند.

انتظام افزود: در سال ۹۸ بیش از سه هزار اصله درخت به شیوه روتبال در سطح شهر مشهد کاشته شد که از این تعداد دو هزار اصله درخت در حاشیه خیابان‌های اصلی، خیابان‌های فرعی و آیلند میانی بلوارها و یک هزار اصله درخت در مقابل منازل شهروندان و محل‌های معرفی شده از سوی شهرداری مناطق کاشته شد و امسال نیز پیش‌بینی می‌شود در فصل زمستان بیش از سه هزار اصله درخت به این شیوه در محل‌های جدید کاشته شود.

مدیر کل بهبود محیط زیست شهری شهرداری مشهد گفت: شهروندانی که تمایل به کاشت گونه‌های غیر مثمر در مقابل منازل یا محل کار خود دارند می‌توانند از طریق سایت سازمان پارک‌ها و فضای سبز به نشانی parks.mashhad.ir یا شماره تلفن ۱۳۷ نسبت به ثبت درخواست خود در تمام طول سال اقدام کنند تا در سطح مناطق به صورت کاملاً رایگان نسبت به کاشت درختان غیر مثمر در محل‌های درخواستی شهروندان اقدام شود.

کد خبر 443941

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.