تولید ۸۵ درصد کود مورد نیاز کشاورزان در کشور

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه حدود ۸۵ درصد کود مورد نیاز کشاورزان در داخل کشور تولید می‌شود، گفت: با توجه به برنامه‌ریزی برای تولید، نیازی برای واردات کود، تا ۶ ماه آینده نخواهیم داشت.

به گزارش ایمنا به نقل از خبرگزاری صداوسیما، عباس کشاورز اظهار کرد: سه برنامه برای خودکفایی نهاده‌های کشاورزی در دستور کار وزارتخانه جهاد کشاورزی قرار دارد که تا ۶ ماه آینده کشور را از واردات کود بی‌نیاز می‌کند.

وی با اشاره به اینکه برنامه جهاد کشاورزی استفاده از تمام ظرفیت داخلی اعم از دولتی و بخش خصوصی برای پیشبرد اهداف این طرح است، گفت: با شرکت‌های بزرگی قرارداد منعقد شده است.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی افزود: هم اکنون حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن کود اوره در کشور تولید و مازاد آن نیز صادر می‌شود و تصمیم داریم برای خودکفایی کامل از همه ظرفیت‌ها استفاده شود.

کشاورز با اشاره به اینکه یکی از طرح‌های وزارت جهاد کشاورزی، تولید کود پتاس با استفاده از ظرفیت موجود معادن استان سمنان است، گفت: در خصوص تأمین کود پتاس اقدامی مشترک با وزارت صمت و شرکت‌های پتروشیمی وزارت نفت در دو نقطه در حال اجرا است که بتوان با استفاده از مواد داخلی، کود پتاس تولید کنند.

وی گفت: خودکفایی در تولید بذر سبزی و صیفی، یکی دیگر از برنامه این وزارتخانه است.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: پارسال قراردادی بین وزارت جهاد کشاورزی و معاونت فناوری ریاست جمهوری منعقد شد تا شرکت‌های دانش بنیان به تولید این بذرها تا سرحد خودکفایی اقدام کنند.

کشاورز گفت: بر اساس این قرارداد برای ۱۱ شرکت دانش بنیان مجوز صادر شده است و پنج شرکت نیز فعال شده‌اند که امیدواریم با راه‌اندازی هرچه سریع‌تر دیگر شرکت‌ها از هرگونه واردات این نوع بذرها در کشور بی‌نیاز شوند.

وی افزود: امروز با توجه به مشکل واردات نهاده‌های دامی باید از محصولات با پروتئین بالا مانند یونجه به جای سویا استفاده کرد.
کد خبر 443853

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.