قدرتمندترین میدان مغناطیسی جهان رصد شد

ستاره شناسان قدرتمندترین میدان مغناطیسی جهان را رصد کرده‌اند.

به گزارش ایمنا، گروهی از محققان هنگام بررسی سیگنال‌های قدرتمند اشعه ایکسی که از یک ستاره نوترونی خارج می‌شد، میدان مغناطیسی آن را محاسبه کرده و متوجه شدند قدرت آن میلیون‌ها بار بیشتر از هر میدانی است که در آزمایشگاه روی زمین ساخته شده است؛ به عبارت دیگر آن‌ها قدرتمندترین میدان مغناطیسی جهان را کشف کرده‌اند.

این ستاره نوترونی که GROJ۱۰۰۸-۵۷ نام دارد به گروه تپ اخترهای اشعه ایکس در حال تجمیع تعلق دارد. این ستاره به عنوان یک تپ اختر، اشعه‌های قدرتمند الکترومغناطیسی منتشر می‌کند که در فواصل مشخص مانند نور فانوس دریایی از روی زمین گذر می‌کند.

حالت "درحال تجمیع اشعه ایکس" نیز مربوط به این واقعیت است که مواد به تدریج روی سطح ستاره می‌افتند و انفجارهای پرتوی ایکس پرانرژی دوره‌ای را به وجود می‌آورند که به وسیله تلسکوپ قابل تشخیص است.

اکنون گروهی از محققان آکادمی علوم چین و دانشگاه ابرهارد کارلز توبینگن آلمان تحقیقاتی روی یکی از این انفجارها انجام دادند تا قدرتمندترین میدان مغناطیسی تپ اختر را محاسبه کنند.

محققان با استفاده از تلسکوپ HXMT انفجاری در تپ اختر را بررسی کردند که در آگوست ۲۰۱۷ اتفاق افتاده بود. آن‌ها یک نشانه خاص به نام ویژگی پراکندگی تشدید سیکلوترون (CRSF) را بررسی کردند. این نشانه خاص در حقیقت الگویی است که طبق آن فوتون‌های اشعه ایکس، الکترون‌های پلاسما روی سطح را پراکنده می‌کنند.

انرژی این CRSF حدود ۹۰ کیلوولت تعیین شده و محققان با توجه آن میدان مغناطیسی تپ اختر را یک میلیارد تسلا محاسبه کردند. چنین رقمی بسیار بیشتر از هر میدان مغناطیسی قدرتمندی است که در جهان ردیابی شده است. پیش از این قدرتمندترین میدان مغناطیسی در جهان در آزمایشگاه ساخته شده که ۱۲۰۰ تسلا است.

منبع: خبرگزاری مهر

کد خبر 443800

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.