اختصاص وام ارزان قیمت به زعفران‌کاران

در نشست امروز نایب رئیس مجلس با وزیر جهاد کشاورزی، ۶۰ تن زعفران خرید حمایتی توسط این وزارتخانه از زعفران کاران تعیین تکلیف شد.

به گزارش ایمنا، در نشستی که امروز (چهارشنبه ۱۹ شهریور) با حضور علی نیکزاد نایب رئیس مجلس، خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، برخی از صادرکنندگان و زعفران کاران پیرامون حل مشکلات و مسائل زعفران کاران در کشور برگزار شد، محورهایی تعیین و مصوب شد که عبارتند از:

- میزان ۶۰ تن زعفرانی که توسط وزارت جهاد کشاورزی خرید حمایتی شده، صرفاً صادر شده و به بازار داخلی عرضه نشود.

- قیمت کارشناسی عرضه این زعفران در کمیته سه جانبه متشکل از کارشناس رسمی دادگستری به عنوان نماینده تعاون روستایی، نماینده اتحادیه صادرکنندگان و کارشناس رسمی دادگستری به عنوان داور مرضی الطرفین تعیین خواهد شد.

- صادرکنندگان متناسب با زعفران دریافتی، ضمانت بانکی در اختیار تعاون روستایی قرار می دهند.

- با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی تبلیغ رایگان زعفران در شبکه های برون مرزی صداوسیما انجام می شود.

- با پیگیری وزارت جهاد کشاورزی تعهد ارزی بازگشت ارز حاصل از صادرات، امکان استفاده جهت واردات نهاده های کشاورزی را خواهد داشت.

- کاهش یا افزایش قیمت زعفران صادراتی تاثیری در تعهدات صادرکنندگان نخواهد داشت و ایشان ملزم به رعایت قیمت تعیین شده و تعهدات خود هستند.

- جهت خرید ۵۰۰ دستگاه خشک کن، ۵۰۰ فقره وام ۱۰ میلیون تومانی با کارمزد ۶ درصد به تشخیص و معرفی نمایندگان مجلس در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

- همه مصوبات منوط به تایید سازمان بازرسی کل کشور حداکثر تا ۱۰ روز می باشد.

- طی ۱۵ روز آینده جلسه ای در کمیسیون کشاورزی متشکل از این کمیسیون، وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی، نماینده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیرامون سیاست های کشور در بخش زعفران تشکیل می شود.

منبع: خانه ملت

کد خبر 443444

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.