۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
بزرگترین عکس جهان ثبت شد

محققان دانشگاه "استنفورد" موفق شدند اولین تصویر دیجیتالی سه هزار و ۲۰۰ مگاپیکسلی را ثبت کنند.

به گزارش ایمنا، این محققان با استفاده از حسگرهایی که بخشی از بزرگترین دوربین دیجیتالی جهان خواهد بود، موفق به ثبت بزرگترین و واضح‌ترین عکس تاریخ شدند. این دوربین روی تسلکوپ "LSST" متعلق به دانشگاه استنفورد نصب خواهد شد.

تلسکوپ LSST که در شیلی قرار خواهد گرفت، انرژی و ماده تاریک را مورد مطالعه قرار می‌دهد و بزرگ‌ترین فیلم نجومی در تمام ادوار را خواهد ساخت. تصاویر ثبت شده آنقدر بزرگ هستند که برای نمایش یکی از آن‌ها در اندازه کامل، باید از ۳۷۸ صفحه نمایشگر تلویزیون K۴ با کیفیت فوق‌العاده بالا استفاده کرد.

کیفیت تصویر به حدی بالا است که می‌توان یک توپ گلف را از فاصله ۲۴ کیلومتری مشاهده کرد. حسگرها نیز می‌توانند اشیاء را ۱۰۰ میلیون بار تیره‌تر از چشم غیرمسلح نشان دهند.

این عملکرد خیره‌کننده با استفاده از ۱۸۹ حسگر، معروف به "دستگاه بارجفت‌شده" (CCDs) ممکن می‌شود. هر کدام از این دستگاه‌ها ۱۶ مگاپیکسل را اندازه‌گیری می‌کند. دستگاه بار جفت‌شده یک حسگر تصویربرداری است که از یک مدار یکپارچه تشکیل شده که شامل آرایه‌ای از اتصالات یا خازن‌های حساس متصل می‌شود.

این دستگاه‌ها در واحدهایی به نام "rafts" بسته‌بندی می‌شوند که صفحه کانونی دوربین را تشکیل می‌دهد. در این دوربین نیز بیست و یک " rafts" به علاوه چهار "rafts" مخصوص که برای تصویربرداری استفاده نمی‌شود، به کار گرفته شده است.

در مجموع صفحه کانونی دوربین شامل ۳.۲ میلیارد پیکسل می‌شود. هر کدام از این "rafts" ها تا سه میلیون دلار ارزش دارند که در طول شش ماه در صفحه کانونی قرار گرفتند.

همچنین این تصاویر سه هزار و ۲۰۰ مگاپیکسلی نتیجه حسگرهایی هستند که یک آزمایش مهم اولیه را پشت سر گذاشتند. تیم تحقیقاتی پروژه به تلاش خود برای ادامه ساخت دوربین ادامه می‌دهند.

انتظار می‌رود آزمایشات نهایی این دوربین در اواسط سال ۲۰۲۱ انجام شود.

منبع: ایسنا

کد خبر 443371

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.