نمایندگان با دو فوریت طرح جهش تولید و تأمین مسکن موافقت کردند

نمایندگان مجلس پس از استماع سخنان مخالفان و موافقان با بررسی طرح جهش تولید و تأمین مسکن به صورت دو فوریتی موافقت کردند.

به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۱۹ شهریورماه) مجلس شورای اسلامی با دو فوریت طرح جهش تولید و تأمین مسکن با ۱۶۹ رأی موافق، ۳۳ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۳ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بنابراین گزارش البرز حسینی، سخنگوی کمیسیون عمران به تشریح گزارش کمیسیون عمران در رابطه با طرح فوق پرداخت و گفت: اگرچه مسکن تابعی از عرضه و تقاضا است اما طی سال‌های گذشته مطابق نیاز جامعه مسکن تولید و عرضه نشده و این مسئله وضعیت فعلی بازار مسکن را ایجاد کرده است به همین دلیل خیل عظیمی از متقاضیان مسکن به وجود آمده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۳۰۰ هزار مسکن در سال تولید نشده است‌، گفت: بنا به مطالعات انجام شده از سوی کارشناسان مختلف به ویژه مرکز پژوهش‌ها، نیاز به بیش از ۹۰۰ هزار واحد مسکونی در سال اعلام شده است.

سخنگوی کمیسیون عمران با بیان اینکه بیش از ۶ میلیون خانوار ایرانی در شهرهای مختلف مستأجر هستند، گفت: تشکیل زندگی ۱۲ میلیون جوان در شرف ازدواج با تهیه مسکن تعیین تکلیف خواهد شد این در حالی است که ۱۵۶ رشته فعالیت اقتصادی به طور مستقیم و غیرمستقیم به حوزه ساختمان و مسکن ارتباط دارد.

حسینی با اعتقاد به اینکه مسکن به دلیل نداشتن برنامه تکلیفی از سوی دولت به یکی از چالش‌های مهم کشور تبدیل شده است، گفت: در حال حاضر اگر یک کارمند تمام حقوق ماهانه خود را پس‌انداز کند بیش از ۳۵ سال زمان می‌برد تا بتواند یک پناهگاه برای خود تهیه کند.

وی با اشاره به اینکه مسکن به عنوان کالای مصرفی تبدیل به کالای سرمایه‌ای شده و این امر سوداگری را رقم زده است، اضافه کرد: مطابق اصل ۳، ۳۱ و ۴۴ قانون اساسی در رابطه با تثبیت بنیاد خانواده تولید مسکن انبوه و کنترل بازار سوداگری جهت رسیدگی به وضعیت وخیم حوزه مسکن ضروری است لذا کمیسیون عمران این طرح دو فوریتی را در دستور کار خود قرار داد.

سخنگوی کمیسیون عمران ادامه داد: ارائه تسهیلات بانکی کم بهره، کم و کیف ارائه مجوز نظام مهندسی، تأمین تأسیسات زیربنایی و روبنایی، نحوه اخذ مالیات، تهیه مصالح ارزان قیمت، تکمیل باقی مانده مسکن مهر و … در بیش از ۱۵ جلسه رسمی کمیسیون عمران با حضور کارشناسان و با رویکرد استفاده از فناوری نوین مورد بررسی قرار گرفت و سپس طرح مذکور به صحن علنی ارجاع شد.

حسینی در پایان از نمایندگان خواست با رأی به دو فوریت طرح جهش تولید و تأمین مسکن در جهت تسهیل تولید و توزیع مسکن قدم بردارند.

کد خبر 443328

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.