شرایط ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس از تعیین شرایط برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها خبر داد و گفت: بر اساس این طرح رییس جمهوری باید هشت سال سابقه مدیریتی داشته باشد.

به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت علی حدادی در تشریح جلسه امروز یکشنبه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری در دستور کار کمیسیون قرار داشت که بخشی از مواد آن در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس مصوب شد.

وی با بیان اینکه اصل ۱۱۵ قانون اساسی شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری را مشخص می‌کند، اضافه کرد: ماده یک این طرح به عنوان ماده ۳۵ قانون انتخابات ریاست جمهوری جایگزین می‌شود که مقرر می‌دارد؛ داوطلبان ریاست جمهوری باید شرایط اختصاصی همچون رجال مذهبی و سیاسی، ایرانی‌الاصل و تابع ایران، مدیر و مدبر، حسن سابقه امانت و تقوا را داشته باشند.

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها خاطرنشان کرد: ماده ۲ این طرح به عنوان ماده ۳۵ مکرر به قانون انتخابات ریاست جمهوری الحاق می‌شود که در آن شرایط ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری مقرر شده است.

وی دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آنکه مورد تأیید وزارت علوم باشد، حداقل سن ۴۵ سال تمام و حداکثر ۷۰ سال تمام در هنگام ثبت‌نام، برخورداری از سلامت و توانایی جسمی و روانی، دارا بودن کارت پایان خدمت، عدم محکومیت به جرایم اقتصادی و انتخاباتی، را از شرایط متقاضیان ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد.

حدادی نداشتن محکومیت به جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، عدم اقدام بر ضدنظام، عدم خیانت در امانت و جرایم علیه عفت عمومی، عدم محکومیت کیفری مؤثر، عدم محرومیت از حقوق اجتماعی، نداشتن سوابق سو امنیتی، عدم وابستگی به گروه‌های غیرقانونی، عدم مؤثر بودن در تحکیم رژیم سابق، عدم سابقه اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان و عدم استعمال این مواد را از دیگر شرایط ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی با بیان اینکه بند ۱۰ این ماده هم از تغییرات این قانون محسوب می‌شود، ادامه داد: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باید حداقل ۸ سال سابقه تصدی مناصب مدیریتی را داشته باشند.

به گفته وی مقامات سیاسی موضوع بندهای "الف" الی "ج" ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری، معاونین رؤسای قوای سه‌گانه، دبیران شورایعالی امینت ملی و مجمع تشخیص مصلحت نظام، رؤسای بانک مرکزی و دیوان محاسبات عمومی کشور، استانداران با جمعیت استان ۲ میلیون نفری و شهرداران شهرهای بالای ۳ میلیون نفر، رؤسای سازمان‌ها و نهادهای دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی در سطح کشور، فرماندهان عالی نیروهای مسلح با جایگاه سرلشگری و بالاتر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کشور از مناصب عنوان شده برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری هستند.

نماینده مردم ساوجبلاغ در مجلس با بیان اینکه تاکنون دو ماده این طرح مصوب شده و ادامه مواد این طرح در جلسات آینده بررسی می‌شود، گفت: در سنوات گذشته ثبت‌نام‌های متعددی انجام می‌شد و نهایتاً شورای نگهبان موارد را بررسی می‌کرد.با تصویب این طرح افرادی که حداقل هشت سال سابقه اجرایی داشته باشند و تحصیلات و سوابق لازم را داشته باشند، می‌توانند اقدام به ثبت نام کنند.

کد خبر 442850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.