روحانی: ۳۰ میلیون نفر در ۲ ماه آینده، پولی برای مصرف برق پرداخت ‌نمی‌کنند

رئیس جمهور گفت: بر اساس طرح وزارت نیرو که در دولت تصویب شد، ۳۰ میلیون نفر از جمعیت ایران از ۲ ماه آینده پولی برای مصرف برقشان نخواهند داد و تا زمانی که کم‌مصرف هستند برق آنها مجانی است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در ادامه افتتاح‌های طرح‌های ملی کشور با شعار تدبیر و امید برای جهش تولید، ضمن دستور آغاز بهره برداری از ۳ طرح ملی در حوزه وزارت نیرو در استان‌های کرمانشاه، آذربایجان شرقی و اردبیل اظهار کرد: افتتاح این طرح‌ها آن هم در دورانی که شدیدترین و سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ایران اسلامی اعمال شده، نشان دهنده ایستادگی و تلاش مضاعف کارگران، مهندسان و مسؤولان و مردم است.

وی افزود: اکنون به طور قطع می‌توانیم به دنیا و تاریخ اعلام کنیم که همه توطئه‌ها و طراحی‌های کاخ سفید به عنوان یک خطای بزرگ استراتژیک، جهت تسلیم این ملت و دولت، صددرصد شکست خورده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: دولت ایران هرگز تسلیم آمریکا نخواهد شد و البته طرح‌های دشمنان باعث تحمیل سختی‌هایی شد اما نتوانست ما را از مسیر توسعه کشور باز بدارد.

روحانی در ادامه با قدردانی از تلاش‌های وزارت نیرو، اظهار کرد: اکنون همه روستاهای دارای بیش از ۱۰ و ۲۰ خانوار از نعمت برق برخوردارند و البته ساکنان روستاهای ایران اسلامی باید برخوردار از همان نعمت‌ها و فرصت‌های اساسی باشند که شهرها از آنها برخوردارند.

وی با تاکید بر اینکه آبادانی روستا یعنی خدمت به مردمی بسیار خوب، حرکت در مسیر تولید و حرکت معکوس در زمینه مهاجرت، گفت: باید بیش از پیش در عرصه آبادانی روستاها تلاش کرد.

رئیس جمهور افزود: اینکه می‌توانیم اعلام کنیم هر ۵۰ روز قادریم یک سد مخزنی را افتتاح کنیم، آماری هیجان‌انگیز و موجب آبرو برای کشور است. اکنون هر هفته ۳۰ روستا به شبکه آب سالم و پایدار متصل می‌شوند و در زمینه زیرساخت‌ها و نیازمندی‌های حیاتی و سلامت مردم، اقدامات بسیار اساسی در حال انجام است.

روحانی گفت: اینکه از ۱۸۸ سد کشور، ۴۴ سد در این دولت افتتاح شده و سدهای دیگر هم در مسیر افتتاح است، به معنای آماده کردن زیرساخت‌های لازم برای توسعه کشور جهت سال‌های متمادی است و همه باید امسال تلاش کنیم تا شعار سال که همان جهش تولید است، در عمل محقق شود.

وی با ابراز خرسندی از مصوبه هفته گذشته دولت برای رایگان شدن برق ۳۰ میلیون نفر از جمعیت ایران گفت: این مصوبه که طی دو ماه آتی اجرا می‌شود، هدیه دولت به مردم کشورمان و بویژه ساکنان روستاها است که عمدتاً جز خانوارهای کم مصرف برق هستند.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به آغاز طرح ۱۰ ساله وزارت نیرو برای جمع‌آوری آب‌های شیرین مصرف شده و تصفیه خانه‌ها برای مصارف مورد نیاز در دیگر بخش‌ها در تهران، گفت: همانطور که اخیراً رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره فرمودند خیلی مهم است که این دولت فقط به فکر گذراندن شرایط برای یکسال آینده نیست بلکه به عنوان یک وظیفه، به دنبال تکمیل زیرساخت‌های کشور برای طی مسیر توسعه است.

روحانی تاکید کرد: دولت‌ها خادمان مردم هستند و دولت بعدی هم همینطور خواهد بود و مسیر خدمت به هم متصل است.

وی در ادامه با اشاره به شکست‌های پی در پی و کم نظیر آمریکا در شورای امنیت، گفت: این شکست‌ها به خاطر بیش از ۲ سال و نیم ایستادگی ملت ایران در برابر شدیدترین تحریم‌ها است و اگر این ایستادگی نبود، آمریکا نه تنها این قطعنامه پیشنهادی بلکه بدتر از آن را هم علیه ما تصویب می‌کرد و به همه آرزوهایش علیه این نظام و ملت دست می‌یافت.

رئیس جمهور تصریح کرد: اما با این ایستادگی از یک سو شاهد شکست سیاسی آمریکا در سازمان ملل و از سوی دیگر شاهد تداوم روند آبادانی کشور هستیم.

روحانی با بیان اینکه هر سال در دولت تدبیر و امید ۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات به میزان تولید برق کشور اضافه شده است، افزود: علیرغم همه فشارهای دشمنان، امروز اعلام می‌کنیم که تا پایان این دولت ان‌شاء الله ۲۰ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده خواهد شد و این افتخار برای ما است.

وی در ادامه به موضوع کرونا در کشور اشاره کرد و گفت: مردم ما علیرغم فشارهای ناشی از تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا، در برابر ویروس خطرناک کرونا هم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به خوبی مقاومت کردند و باعث شدند که بهتر بتوانیم در مقایسه با دیگر کشورها از موج نخست بیماری کرونا عبور کنیم و در موج دوم هم به نظر من قدم‌های پایانی‌اش را طی می‌کنیم.

رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد با احتیاط مردم، ان‌شاء الله شاهد موج سوم بیماری در کشور نباشیم تا به این ترتیب گام‌های بلندتری در بخش‌های سلامت و معیشت مردم و تحول و آبادانی کشورمان برداشته شود.

در مراسم امروز واحد شماره ۲ بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو در شهرستان اسلام‌آباد غرب استان کرمانشاه، سد مخزنی کلقانچای در شهرستان بستان آباد استان آذربایجان شرقی و ۲ نیروگاه خورشیدی و پست ۲۳۰ کیلوولت آرتا در اردبیل، با دستور دکتر روحانی به بهره‌برداری رسید.

نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو در تأمین نیاز برق شبکه پایین‌دست از جمله مناطق اسلام‌آباد غرب، گیلان غرب و سرپل ذهاب نقش ایفا می‌کند.

سد مخزنی کلقانچای که با دستور رئیس جمهور در بستان‌آباد افتتاح شد، یک سد خاکی با هسته رُسی و با مخزن ۲۲ میلیون متر مربع دارای حوزه آبریز ۲۰۲ کیلومتر مربعی است که با هدف تأمین آب شرب و بخش‌های صنعت و کشاورزی منطقه احداث گردیده است.

۲ نیروگاه خورشیدی و پست ۲۳۰ کیلوولت آرتا اردبیل نیز با هدف تقویت شبکه برق توزیع و صرفه‌جویی در مصرف سوخت و تولید انرژی‌های پاک و تقویت شبکه انتقال مرکز استان ساخته شده است.

برق‌رسانی به ۱۰ هزار خانوار مناطق عشایری از طریق این نیروگاه‌های متحرک خورشیدی انجام خواهد شد.

کد خبر 442269

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.