ربیعی: نمی‌توانیم کشور را تعطیل کنیم/روز شنبه آغاز سال تحصیلی است

سخنگوی دولت گفت: ما نمی‌توانیم کشور را تعطیل کنیم، اما باید کارهایی که تأثیری بر معیشت خانوار ندارند را به حداقل برسانیم.

به گزارش ایمنا، علی ربیعی روز سه‌شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تسلیت ایام محرم افزود: ایام محرم هر ساله فرصت بی‌نظیری برای درس آموزی از فرهنگ حسینی نه تنها برای ما ایرانیان بلکه برای همه مسلمانان و آزادگان جهان است، درس‌های محرم و واقعه کربلا برای ابنا بشر شمردنی نیست، اما در این روزها که مردم در زیر فشار تحریم، تبعیض و ستم شقی‌ترین دولت مردان آمریکایی هستند باید یک بار دیگر خاضعانه به پای مکتب سالار شهیدان بنشینیم و درس‌های ماه محرم را نه تنها برای خود بلکه برای همه ملت‌های عالم بازخوانی کنیم.

وی افزود: بگذاریم همه زورگویان بدانند ملتی که حسین بن علی (ع) و محرم و عاشورا را دارد نه به ستمگری کرنش می‌کند و نه عزت را با خفت به معامله می‌گیرد، ملت امام حسین (ع) با آزادگی، ایستادگی، ایثار و ملت امام حسن (ع) با صبر و صلح توأمان با هم داریم، البته قریب نیست که دشمنان ملت ما از شناخت این پیچیدگی‌ها مستاصل هستند، ستمگران را به حکمت‌های نهفته در سنت‌های الهی و سیاست ائمه و معصومین راهی نیست.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما اطمینان داریم که سیاست تحریم و فشار بر مردم ما به زودی با شکستی به یادماندنی مواجه می‌شود و از امروز می‌توان نشانه‌های شکست و درماندگی را در چهره رهبران رژیم آمریکا دید.

ربیعی ادامه داد: تصادفی نیست که پمپئو ناکام‌ترین وزیر در تاریخ آن کشور است، این نشان از فشار حداکثری است. آمریکا باید بداند فشار حداکثری تجربه شکست خورده است و این مانور جدید چیز جدیدی برای ما نیست، رژیم آمریکا در تلاش است از ابزار شورای امنیت سو استفاده کند.

وی با بیان اینکه رژیم آمریکا به طور مستقل هرچه توان برای تحریم داشته به کار بسته است، گفت: آمریکا ابزار تحریم جدید برای استفاده در چنته ندارد. در نقطه تلاقی اراده ملی از یک سو و انزوای جهانی آمریکا از سویی دیگر، فشار حداکثری در حال تبدیل شدن فشار به خود آمریکا است.

سخنگوی دولت افزود: ما در حال تولید و بهره‌برداری از فرصت‌های جدیدی در جامعه جهانی، توأم با ظرفیت‌سازی داخلی هستیم و با اتکا به این نقاط قوت خود بیش از هر زمان دیگری، به ناامیدی کامل دشمنان مردم نزدیک شده‌ایم.

نقشه راه ورود به قرن جدید بزودی رونمایی می‌شود

ربیعی تصریح کرد: رئیس‌جمهوری نقشه راه اقتصادی یک سال باقی مانده به قرن جدید را بزودی با مردم در میان خواهند گذاشت که شامل برنامه‌ها و پروژه‌های مهم و اثرگذار در زندگی مردم است و پیام روشنی است مبنی بر اینکه دولت با همه تنگناها و فشارها و محدودیت‌ها و درس آموزی از مکتب امام حسن (ع) هیچ‌گاه در رساندن کشورمان به جایگاهی که سزاوارش است، از پا نخواهد نشست. دولت با درک سختی‌های تحمیل شده بر زندگی مردم، امیدوارانه به سوی آینده‌ای روشن‌تر برای مردم ایران حرکت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه سال آخر دولت نه یک پایان، بلکه پایانه عزیمت به قرن جدید است، اظهار داشت: برای دولت سال آخر به معنای پایان تلاش نیست و با نگاه به فرصت‌ها و قوت‌ها و با اتکا به ظرفیت‌های بزرگ ملی، این نقشه راه را با جدیت تعقیب خواهد کرد.

تضادی بین اصل سلامت و عزاداری نداشتیم / ‏نمی‌توانیم کشور را تعطیل کنیم

سخنگوی دولت از همراهی مردم عزادار و همه کسانی که در آشتی دادن سیاست سلامت و مراسم سوگواری ایام محرم نقش آفرینی کردند، تشکر کرد و افزود: امسال ما شیوه‌ای از عزاداری را بنیان گذاشتیم که هم عزای حسینی زنده نگه داشته شد و هم سلامت عزاداران، و تضادی بین اصل سلامت و عزاداری نداشتیم.

ربیعی افزود: امسال هیأت‌های جمعیتی بزرگ، به طور کامل موازین بهداشتی را مراعات کردند و درخواست داریم که برخی از هیأت و مراسم‌ها نیز تا پایان عزاداری‌ها بر حفظ موازین و رعایت نکات بهداشتی تاکید داشته باشند.

وی گفت: در فصل پاییز با توجه به فصل سرما و پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی (WHO) نیم‌کره شمالی که بر فصل سرما وارد می‌شود شیوع بیماری افزایش یابد، ما نمی‌توانیم کشور را تعطیل کنیم، اما باید کارهایی که تأثیری بر معیشت خانوار ندارند را به حداقل برسانیم. سفرهای غیر ضروری و مسافرت‌ها و رفت و آمدهایی که در شرایط کنونی ضرورتی بر انجام آن نیست و تأثیری بر چرخه معیشت و اقتصاد خانواده ندارند، قطعاً باید به حداقل برسد. ما باید همچنان موارد بهداشتی فردی استفاده از ماسک، کاهش تردد و شست و شو را به مراعات کنیم و به حداکثر برسانیم.

سخنگوی دولت یادآور شد: ما در حال نزدیک شدن به آمار جان باختن زیر ۱۰۰ نفر هستیم و امیدواریم که مسافرت‌هایی که انجام شد و برخی عدم مراعات‌ها در چند روز آینده منجر به افزایش آمار نشده باشد، اما تداوم روند استفاده از ماسک، شست‌وشوی دست‌ها و فاصله اجتماعی نشان داد که دسترسی به دو رقمی شدن و پایین آمدن آمار تلفات دست یافتنی است.

ربیعی در بخش دیگری از نشست خود درباره عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی گفت: چند هفته گذشته و بعد از مشکلاتی که با امارت داشتیم، شاهد یک دور مذاکره غیر حضوری ظریف با وزیر امور خارجه کشور امارات بودیم با امید اینکه اصلاحاتی در روابط ما شکل بگیرد ولی ما شاهد عادی سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی بودیم.

وی ادامه داد: روز گذشته یک هواپیما اسرائیلی در فرودگاه ابوظبی بر زمین نشست و یک مقام ارشد آمریکایی از این هواپیما پیاده شد و در خاک امارات، جمهوری اسلامی را بزرگترین خطر منطقه دانست این اتفاق چه پیامدی برای ما و امارات دارد؟

سخنگوی دولت با بیان اینکه وزیر امور خارجه مواضع رسمی کشورمان را اعلام کرده است، گفت: ما اقدام دولت امارات متحده عربی برای باز کردن پای رژیم صهیونیستی به منطقه را تهدید می‌دانیم و هرگونه تهدید ناشی از این حضور در مسائل امنیتی را ما زیر نظر داریم و بررسی می‌کنیم و برای ما قابل پذیرش نیست و تهدید ناشی از این حضور را تحمل نخواهیم کرد.

ربیعی ادامه داد: همین که مقامات امنیتی اسرائیل با حضور خود در منطقه حضور مذاکره می‌کنند نشانه خوبی نیست. البته ما نگرانی خود را اعلام کردیم و وزیر امور خارجه هشدارهای لازم را در این زمینه اعلام کردند. مواضع ما این است که همسایگان ما خرد گرایی را که به نفع امت مسلمان و مردم منطقه است را مراعات کنند.

وی تصریح کرد: ما معتقدیم که رژیم صهیونیستی دوست وفاداری برای مردم منطقه ما نخواهد بود و بر اساس منافع خود عمل خواهد کرد و در مواقع لزوم حتی تهدیداتی اطلاعاتی و امنیتی را متوجه کشورهای منطقه خواهد کرد.

تفسیر آمریکا از قطعنامه ۲۲۳۱ زورگویانه و ناشیانه است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره واکنش ایران به همراهی احتمالی کشورهای اروپایی در مکانیسم ماشه اظهار کرد: مکانیسم ماشه یا اسنپ‌بک یک واژه جعلی است. آمریکا از روز اول سعی کرد که این واژه را بر سر زبان‌ها بیندازد که نه در برجام و نه در قطعنامه ۲۲۳۱ هیچ اشاره‌ای به چنین مفهومی صورت نگرفته است.

ربیعی ادامه داد: آنچه که ایالات متحده آمریکا به آن استناد می‌کند از اساس مبنای حقوقی ندارد و همانگونه که ما بارها اعلام کردیم و اجماع جهانی هم بر همین اصل استوار شده است دولت آمریکا دیگر عضو برجام نیست که بخواهد خودسرانه از یکی از بندهای برجام استفاده کند.

وی ادامه داد: امروز واشنگتن تفسیری ناشیانه، زورگویانه و کودکانه را از سر استیصال و شکست سیاست حداکثری اتخاذ کرده و تقریباً هیچ کشوری در دنیا هم آن را نپذیرفته است. بعد از درخواست توزیع اطلاعیه از سوی آمریکا، تمامی اعضای دائم شورای امنیت و همچنین آلمان، قریب به اتفاق اعضای غیردائم اظهار کردند که آمریکا چنین حقی را ندارد که حالا بخواهیم درباره مبانی حقوقی آن بحث کنیم.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: بر مبنای مصوبه مجلس شورای اسلامی، تصمیم‌گیری درباره پاسخ جمهوری اسلامی ایران به هرگونه نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام بر عهده شورای امنیت ملی است که در زمان خودش، اتخاذ خواهد شد.

ربیعی درباره اینکه آیا اقدامی در مجلس در این زمینه مطرح شده یا خیر اظهار کرد: حق مجلس شورای اسلامی برای بررسی همه گزینه‌های متناسب همچنان محفوظ است ولی همه اینها در چارچوب تصمیماتی است که در مراجعی مانند شورای عالی امنیت ملی اتخاذ شده است.

وی یادآور شد: دولت هم در تعاملی نزدیک با مجلس شورای اسلامی به رایزنی با نمایندگان ملت و شنیدن مباحث و طرح‌های پیشنهادی آنها در خصوص تحولات سیاست خارجی ادامه خواهد داد.

تدوین نقشه راه اقتصادی بر اساس ظرفیت‌ها و قوت‌های داخلی

سخنگوی دولت درباره نقشه راه اقتصادی دولت برای سال پایانی دولت گفت: این نقشه راه مولود یکباره نیست، از چند ماه در ستاد اقتصادی دولت یک روند شناسی از تحولات داخلی و خارجی تأثیرگذار بر مسائل اقتصاد صورت گرفته است.

ربیعی شرایط و محیط سیاسی- اقتصادی جهان امروز را آشوب زده و متفاوت‌تر از هر دوره‌ای در چند دهه اخیر دانست و گفت: در ستاد اقتصادی دولت با نگاهی به تهدیدهای خارجی به ویژه تهدیدهای خشن آمریکا که محور تهدیدهای بین‌المللی بر ضد کشور ما بود و همچنین فرصت‌ها و قوت‌هایی که در عرصه بین‌الملل و داخل کشور برای ما وجود داشته است، نقشه راه را برای ورود به سال آخر دولت و قرن جدید تدوین کردیم.

وی تاکید کرد این نقشه راه بر اساس یک تحلیل جامع از ظرفیت‌های اقتصادی داخل که اشتغال زایی افزایش می‌دهد، تدوین شده است.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از نشست خود درباره عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی گفت: چند هفته گذشته و بعد از مشکلاتی که با امارت داشتیم، شاهد یک دور مذاکره غیر حضوری ظریف با وزیر امور خارجه کشور امارات بودیم با امید اینکه اصلاحاتی در روابط ما شکل بگیرد ولی ما شاهد عادی سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی بودیم.

ربیعی ادامه داد: روز گذشته یک هواپیما اسرائیلی در فرودگاه ابوظبی بر زمین نشست و یک مقام ارشد آمریکایی از این هواپیما پیاده شد و در خاک امارات، جمهوری اسلامی را بزرگترین خطر منطقه دانست این اتفاق چه پیامدی برای ما و امارات دارد؟

وی با بیان اینکه وزیر امور خارجه مواضع رسمی کشورمان را اعلام کرده است، گفت: ما اقدام دولت امارات متحده عربی برای باز کردن پای رژیم صهیونیستی به منطقه را تهدید می‌دانیم و هرگونه تهدید ناشی از این حضور در مسائل امنیتی را ما زیر نظر داریم و بررسی می‌کنیم و برای ما قابل پذیرش نیست و تهدید ناشی از این حضور را تحمل نخواهیم کرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: همین که مقامات امنیتی اسرائیل با حضور خود در منطقه حضور مذاکره می‌کنند نشانه خوبی نیست. البته ما نگرانی خود را اعلام کردیم و وزیر امور خارجه هشدارهای لازم را در این زمینه اعلام کردند. مواضع ما این است که همسایگان ما خرد گرایی را که به نفع امت مسلمان و مردم منطقه است را مراعات کنند.

ربیعی تصریح کرد: ما معتقدیم که رژیم صهیونیستی دوست وفاداری برای مردم منطقه ما نخواهد بود و بر اساس منافع خود عمل خواهد کرد و در مواقع لزوم حتی تهدیداتی اطلاعاتی و امنیتی را متوجه کشورهای منطقه خواهد کرد.

وی با تشریح نقشه راه اقتصادی، یکی از موارد مهم این نقشه راه را پیشگیری از تکانه‌ها و فشارهای اقتصادی ناشی از کسری بودجه و اقتصاد، تولید و زندگی مردم عنوان و تصریح کرد: بنابراین پیش‌بینی تکانه‌ها که معیشت مردم را تحت تأثیر قرار داده است، یکی از موارد جدی بوده مورد تاکید نقشه راه بوده است.

سخنگوی دولت منابع جایگزین نفتی برای جبران این کسری بودجه را از مواردی برشمرد که در نقشه راه به آن توجه شده است و خاطرنشان کرد: کسری بودجه بدون آنکه پول پرقدرت بانک مرکزی وارد بازار شود یا افزایش نقدینگی صورت بگیرد، در نقشه راه لحاظ شده و ورود پول پرقدرت در این نقشه راه دیده نشده است.

ربیعی ابراز امیدواری کرد با اجرای این بخش بتوانیم هم سال آخر دولت را مهار کرده و هم تورم را کاهش دهیم؛ چون یکی از سیاست‌های نقشه راه، کاهش تورم در یک سال پیش رو است.

وی با بیان اینکه بخش دیگری از نقشه راه توسعه سرمایه‌گذاری‌ها در کشور است، گفت: دولت برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام دولتی و همچنین بخش خصوصی در حوزه‌های نفت، گاز، ارتباطات، راه آهن، جاده، فرودگاه، فناوری‌های نوین کشاورزی، صنعت و معدن همه تلاش خود را انجام خواهد داد. مثلاً در صنعت و معدن در حوزه صنعت ۱۷۱ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری پیش بینی شده که دست کم ۴۱ هزار شغل در حوزه صنعت و معدن ایجاد می‌کند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه بخشی از نقشه راه در حوزه راه، جاده‌ها و مسکن است، یکی دیگر از محورهای نقشه راه اقتصادی در سال پایانی دولت را مباحث پولی مالی دانست و گفت: متأسفانه یکی از بیماری‌های اقتصاد ایران، افزایش نقدینگی است که به طور متوسط بیش از ۲۰ درصد نقدینگی در سال بود ه است. از آغاز امسال تاکنون رشد پایه پولی و افزایش نقدینگی بسیار کم بود که سیاست‌های بانک مرکزی و اقتصادی در این زمینه قابل تحسین است. در نقشه راه دولت جهت‌گیری کنترل نقدینگی به سمت سیاست‌های توسعه و به سمت و نفع تولید دیده شده است.

گزینه‌های پیشنهاد وزارت صمت در حال بررسی است

ربیعی قاچاق را یکی از آسیب‌های تولید عنوان کرد که در نقشه راه دیده شده و گفت: در این نقشه توسعه صادرات غیرنفتی برای بازگرداندن ارز حاصل از فروش تدابیری اندیشیده شده است.

وی با تاکید بر اینکه ذیل این نقشه راه فقط سیاست‌های رشد و توسعه و یا ایجاد ثبات و تعادل نیست، گفت: ذیل نقشه راه اقتصادی توجه به زندگی و معیشت مردم است که دچار مشکلات شده‌اند و همه ما از آن مطلع هستیم و درک می‌کنیم. همچنین فشاری که بر افراد مزدبگیر می‌آید را هم در این نقشه راه در نظر گرفتیم.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: قطعاً اقداماتی هم در این بخش طراحی شد که اعلام خواهد شد اما حداقل تداوم برنامه یارانه معیشتی و استمرار همسان سازی حقوق‌ها و حقوق بازنشستگان و توجه به افزایش قدرت خرید هم در نظر گرفته شده است. بازنشستگان و افراد مشمول می‌توانند از کارت‌های اعتباری استفاده کنند و این کار وزارت تعاون منجر به افزایش قدرت خرید بازنشستگان خواهد شد.

ربیعی درباره معرفی وزیر صمت به مجلس شورای اسلامی گفت: فهرستی از افراد تهیه شده و در حال بررسی و برآورد هستند باید هم توانایی، تخصص و قدرت مدیریت و تعامل وی با مجلس وی مد نظر قرار گیرد. این روند در حال انجام است و امیدواریم زودتر از موعد مقرر گزینه مورد نظر به مجلس معرفی شود.

بازگشت تحریم‌ها در دنیای خیالی پمپئو باز می‌گردد

وی در پاسخ به این پرسش که بازگشت تحریم‌های سازمان ملل ضد ایران از ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۰ که از سوی پمپئو مدعی شده، با توجه به خروج آمریکا از برجام و نقض قطعنامه ۲۲۳۱، آیا شورای امنیت چنین اجازه‌ای به آمریکا می‌دهد، اظهار کرد: آمریکا تاکنون دو شکست فضاحت‌بار در شورای امنیت سازمان ملل داشته و این تحریم‌ها فقط قرار است در دنیای خیالی وزیر امور خارجه آمریکا بازگردد.

سخنگوی دولت افزود: البته این شکست‌ها نمی‌تواند به خیالات مقام‌های آمریکایی پایان ببخشد و مدام تلاش خودش را خواهد کرد. تهدید به همراه جار و جنجالی که به راه انداخته‌اند نه تنها ما را تسلیم نکرده بلکه امروز جایگزین حقوق و مقررات بین‌المللی هم نشده است چرا که دنیا مقاومت می‌کند.

ربیعی گفت: به اعتقاد ما پافشاری آمریکا هم نمی‌تواند این واقعیت را تغییر دهد که «نه بلندی» که دولت‌ها و ملت‌های جهان در سازمان ملل برای فهماندن این حقیقت به آمریکای زورگو تا به حال بیان کرده‌اند را کتمان و یا خاموش کند. آن ۳۰ روز دروغین هم پایان خواهد گرفت و هیچ اتفاق تازه‌ای هم رخ نخواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: البته ما رفتار همه کشورها را زیر نظر داریم و هرگونه پیروی از این قانون‌شکنی را به منزله سرپیچی از آشکارترین اجماع جامعه جهانی حول قوانین بین‌المللی در نظر خواهیم گرفت و در صورت لزوم به طور متناسب هم پاسخ خواهیم داد.

شناسایی تعدادی از عوامل فساد در فوتبال

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره حواشی ایجاد شده در حوزه فوتبال و ورود وزارت اطلاعات در این زمینه و اینکه عزم دولت برای معرفی ارکان اصلی فساد به دستگاه قضا چقدر جدی است، گفت: مشکل اصلی که در ارتباط با مربی تیم ملی به وجود آمد، مشکلی بود که ما در انتقال ارز در خارج از کشور داشتیم. ما همواره پول اینها را از محل درآمدهایی که در فیفا داشتیم پرداخت می‌کردیم.

ربیعی با بیان اینکه دولت آمریکا زندگی روزمره مردم، حداقل سلامت و نیازهای دارویی مردم را هدف گرفته است، گفت: با فشارهایی که آمریکا برای انتقال پول در اروپا دنبال می‌کرد متأسفانه نتوانستیم پولی که در فیفا داشتیم استفاده کنیم و پرداخت این پول با تأخیر مواجه شد و او هم از این تأخیر استفاده کرده و شکایت کرده است. البته وکلای فدراسیون فوتبال و سازمان ورزش قطعاً در مراحل بعدی دلایل را عرضه خواهند کرد.

وی ادامه داد: در برخورد با مفسدان و دلالان در حوزه ورزش به‌ویژه فوتبال همیشه مباحثی مطرح بوده است. با همکاری وزارت ورزش، وزارت اطلاعات و دستگاه قضائی مدتی است که تعامل خوبی به وجود آمده و این افراد برخورد می‌شود. در این راستا تعدادی از عوامل فساد شناسایی شدند و بنا بر اظهارات وزیر محترم وزیر ورزش با این عوامل برخورد شده و تحت نظر قرار گرفتند و پرونده آنها در دستگاه قضائی در حال رسیدگی است.

سخنگوی دولت افزود: موضوع سلامت در ورزش به خصوص فوتبال یک مساله جدی است که با همه حساسیت‌ها و بر اساس قوانین و مقررات بین‌المللی، قوانینی که فیفا حاکم کرده و سایر مجامع ورزشی دولت با هماهنگی دستگاه‌های نظارتی برخورد خواهد کرد.

روز شنبه آغاز سال تحصیلی است

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری درباره بازگشایی مدارس اظهار داشت: بنا بر سیاست‌های آموزشی اساس و اولویت با آموزش حضوری است و هیچ چیز جای آموزش حضوری را نمی‌تواند بگیرد و این روش جایگزین ندارد.

وی گفت: کارکردهای مدرسه فقط در یاد دادن‌های کتابی نیست، بلکه در مهارت‌های اجتماعی، شکل‌گیری شخصیت دانش آموزان و تعامل چهره به چهره است و هیچ روش دیگری نمی‌تواند جای اینها را پر کند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: تنها چیزی که می‌تواند این سیاست را محدود کند، مسائل بهداشتی و حفظ جان است چیزی که مورد تصویب قرار گرفته روز شنبه آغاز سال تحصیلی است و مدارس هم به صورت حضوری برقرار خواهد شد مگر اینکه بنا بر اعلام وزارت بهداشت مناطق قرمز باشد.

ربیعی با بیان اینکه وزارت بهداشت لیست مناطق قرمز را اعلام کرده، گفت: معنا ندارد که ما بتوانیم در این مناطق کلاس حضوری برگزار کنیم. البته شرایطی را فراهم کردند برای اینکه مثلاً چند دانش‌آموز به همراه خانواده در مدرسه حضور داشته باشند و مدرسه خود را بشناسند و تعامل شکل بگیرد.

وی یادآور شد: در عین اینکه کلاس حضوری در مناطق قرمز نخواهیم داشت برای تعامل ساعت‌های کوتاه با افراد معدود پیش‌بینی‌هایی صورت گرفته است. اینکه دانش‌آموز احساس کند مدرسه و معلم هست و نوعی تعامل را پیش بینی کردند که به صورت غیر حضوری باشد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه شرایط هم در سال تحصیلی متغیر است و بر اساس تغییرات مناطق از قرمز به زرد یا سفید تغییر خواهد کرد، گفت: در مناطق زرد پیش بینی این هست که با حضور دانش آموزان کمتر مدارس دایر شود و دانش آموزان به مدرسه بروند. در مناطق سفید هم که عمدتاً مناطق کم جمعیت و روستایی و عشایر هستند و مدارس معمولاً زیر ۵۰ نفر هست در اینجا هم شیوه نامه‌های بهداشتی کاملاً مراعات خواهد شد و آموزش در این مناطق حضور خواهد بود.

ربیعی ادامه داد: در مناطق زرد بحث این است که بتوانیم از روش‌های ترکیبی استفاده کنیم با حضور محدود یا استفاده از فضای مجازی و ترکیب با آموزش حضوری دانش‌آموزان این اقدام صورت خواهد گرفت.

وی در خصوص این موضوع که در برخی مدارس با وجود پرداخت پول به مدارس، خدماتی ارائه نشده است هم گفت: حتماً همکاران ما در وزارت آموزش و پرورش در این زمینه کنترل خواهند کرد و بخشنامه لازم را صادر خواهند کرد و به عنوان یک دغدغه این موضوع را به وزیر آموزش و پرورش انتقال خواهم داد.

سخنگوی دولت درباره پیش بینی‌های دولت برای مقابله همزمان با آنفلوانزا و کرونا و تهیه واکسن این بیماری‌ها گفت: فرایند تولید واکسن آنفلوانزا آغاز شده است و به پیشرفتهای خوبی رسیده است. مسئولان وزارت بهداشت امیدوار بودند با پیگیری‌های مستمر محصول ایرانی با کیفیت جهانی تولید کنند و امسال در دسترس قرار دهند.

ربیعی گفت: بخشی از اقدام ما در تولید داخلی واکسن آنفلوانزا است که شرکت‌های دانش بنیان با همکاری وزارت بهداشت این روند را آغاز کرده‌اند.

وی اضافه کرد: البته یک روند شناسی در وزارت بهداشت انجام شده است معتقد هستند به علت رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای کرونا خود این اقدامات امسال با همه‌گیری کمتری در آنفلوانزا خواهیم داشت و مانند سال‌های گذشته نخواهد بود.

خرید حدود ۷ میلیون واکسن آنفلوانزا در دستور کار است

سخنگوی دولت گفت: در مورد تأمین کامل نیاز واکسن آنفلوانزا بر اساس تولیدات داخلی امسال کفاف نخواهد داد بنابراین درخواست خرید تعداد زیادی از این واکسن قراردادها منعقد شده است، که فعلاً هم دستور خرید حدود ۷ میلیون واکسن آنفلوانزا در دستور کار است.

ربیعی افزود: برای تولید واکسن کرونا؛ سه مرکز با روش‌های مختلف در حال تحقیق و آزمایش اولیه تحت نظر وزارت بهداشت فعال هستند؛ کارشناسان برجسته داخلی در مورد برخی از این موارد امیدوارانه صحبت می‌کنند

وی به پیشرفت قابل قبول در زمینه تولید واکسن کرونا اشاره کرد و اظهار داشت: رئیس جمهوری دستور داده‌اند که وزارت بهداشت برای خرید واکسن‌های تولید شده در دنیا هم اقدام کنند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: برای خرید واکسن کرونا باید به اندازه لازم از بازار کنونی در جهان، سهم مورد نیاز خود را خرید کنیم و امیدواریم با همکاری بین بانک مرکزی انجام خواهد شد.

ربیعی درباره روابط ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: نشست عادی کمیسیون مشترک برجام امروز (سه‌شنبه) با حضور نمایندگان چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان و اتحادیه اروپا و به ریاست (سید عباس عراقچی) معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و خانم «هلگا اشمیت» در وین برگزار می‌شود.

وی افزود: آمریکا به عنوان کشوری که به عضویت خود در برجام خاتمه داده است، از ۱۸ اردیبهشت ۹۷ هیچ جایگاهی در توافقنامه و نشست کمیسیون مشترک نخواهد داشت.

سخنگوی دولت نشست وین را حائز اهمیت دانست و گفت: نشست وین در شرایطی برگزار می‌شود که آمریکا عزم خود را جزم کرده است که برجام را نابود کند و تاکنون هم چندین بار در این زمینه تلاش کرده است.

ربیعی گفت: موضوع نشست امروز کمیسیون مشترک برجام در وین «حمایت از برجام» است؛ دلیل حضور و درخواست و پیگیری ما در نشست وین و انتظار ما این است که همه اعضای باقیمانده در برجام حمایت قاطع خود را از این توافقنامه اعلام کنند.

وی افزود: انتظار می‌رود اعضای باقیمانده در برجام مقابل اقدامات غیرقانونی و قلدرمآبانه آمریکا بایستند، و مخالفت کنند. در این نشست آخرین تحولات پیرامون برجام بررسی می‌شود ما مسائل و تعهدات رفع تحریم و تعهدات هسته‌ای ذیل برجام را توأمان پیگیری می‌کنیم.

همکاری با آژانس را شفاف و در چارچوب برجام ادامه می‌دهیم

سخنگوی دولت همکاری ایران با آژانس بین‌المللی اتمی شفاف عنوان کرد و افزود: همه اقدامات هسته‌ای ایران همراه با شفافیت و همکاری با آژانس و در چارچوب برجام است و همچنان به آن ادامه خواهیم داد.

ربیعی درباره تلاش آمریکا برای مصادره ۱.۷ میلیارد دلار ایران در اروپا گفت: بانک مرکزی در واکنش به شکایت برخی شکات آمریکایی در نیویورک برای دستیابی به دارایی بانک مرکزی در اروپا پیگیری‌های حقوقی لازم را دنبال می‌کند.

وی اظهار کرد: آمریکا طی سال‌های اخیر از روش‌های مختلفی برای توقیف ۱.۷ میلیارد دلاری که به صورت اوراق ارزی نزد مؤسسه «کلیراستریم» لوکزامبورگ، استفاده کرده که خوشبختانه در هیچ موردی موفق نبوده و شکست خورده است.

سخنگوی دولت افزود: دولت از تمام توان خود برای اقدام تازه آمریکا و شکایت آنها استفاده خواهد کرد؛ در این زمینه بانک مرکزی با همکاری مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست‌جمهوری، اقدامات حقوقی لازم را انجام داده‌اند و هر لحظه در جریان این پرونده هستند.

ربیعی ادامه داد: طبق قاعده بین‌المللی دارایی‌های بانک مرکزی از دولت مستقل است و دارای مصونیت قضائی اموال و دارایی‌ها است و به همین دلیل تلاش‌های آمریکا به نتیجه نرسیده است.

اعطای وام به متقاضیان ودیعه مسکن

وی در پاسخ به سوالی درباره تدابیر دولت برای سرعت بخشی به اعطای وام ودیعه مسکن برای مردم اظهار داشت: این بحث که باید سرعت بیشتری برای پرداخت این وام صورت گیرد، در ستاد اقتصادی مطرح شد. سامانه پرداخت یا تسهیلات کمک ودیعه مسکن، ثبت نام از متقاضیان و تکمیل مدارک آغاز شده و افرادی که احراز شرایط داشتند را به بانک‌ها معرفی شده‌اند.

سخنگوی دولت گفت: بر اساس آخرین آمار یک میلیون و ۸۱۹ هزار و ۷۴۱ نفر متقاضی اولیه بودند که ۴۰۶ هزار و ۱۲۸ متقاضی نسبت به ثبت نام در سامانه و تکمیل آن اقدام کردند و تاکنون ۲۱۸ هزار و ۹۴۶ متقاضی برای دریافت وام به بانک‌ها معرفی شده‌اند و این روند برای بقیه هم ادامه دارد.

ربیعی به مشکلات برخی افراد برای دریافت وام اشاره کرد و اظهار داشت: برخی افراد مشکلاتی مانند چک برگشتی داشتند که درباره اینگونه وسائق هم مقرر شد که وسائقی مانند چک برگشتی فعلاً منتفی شود که این افراد هم بتوانند سریع‌تر وام را دریافت کنند عدد و رقمی هم که برای آن در نظر گرفته شده است.

وی ابراز امیدواری کرد با برنامه‌ریزی صورت گرفته اعطای وام ودیعه مسکن برای افراد سرعت بگیرد و افزود: با بانک‌ها صحبت شده که دریافت وسائق به صورت کاملاً غیرحضوری انجام شود الان هم تمامی مراحل ثبت‌نام متقاضیان تا مرحله معرفی به بانک به صورت غیرحضوری انجام می‌شود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه روند ثبت‌نام‌ها ادامه دارد و هنوز تکمیل نشده است، اظهار داشت: بانک‌ها چندین جلسه به صورت ویدئو کنفرانس با وزیر مسکن داشتند، که این وام با سرعت بیشتری به افراد پرداخت شود. دولت این برنامه را ادامه خواهد داد و انشاالله که همه آنهایی که متقاضی و واجد شرایط هستند بتوانند این وام را دریافت کنند.

برنامه دولت حمایت و تقویت بازار سرمایه است

در ادامه نشست خبری خبرنگاری از ربیعی سوال کرد: عده‌ای معتقدند حمایت دولت از بازار سرمایه و تقویت برخی نمادهای شاخص‌ساز صرفاً برای فروش سهام صندوق‌های ETF و جذب نقدینگی برای آن است. آیا پس از عرضه سهام دولت در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری، حمایت دولت از بورس چگونه ادامه می‌یابد و آیا دولت برای تقویت سهم‌های غیر شاخص‌ساز بازار برنامه‌ای دارد؟

وی گفت: حمایت از بازار سرمایه در دولت‌های گذشته هم دنبال می‌شده است و در این دولت به عنوان یکی از بازارهای با ثبات اقتصادی از طریق تأمین مالی برای تولید مورد توجه قرار گرفته است.

سخنگوی دولت افزود: حمایت از هر بازاری چه در بازار کالا، پولی و مالی و سرمایه کارکردها و آثار مختلفی از جمله جذب نقدینگی دارد بنابراین برنامه دولت حمایت، تقویت و تعمیق بازار سرمایه است.

ربیعی یادآور شد: حمایت چند ساله دولت از بازار سرمایه نشان دهنده سیاست اصولی دولت در حمایت از بازار سرمایه بوده و در قالب ETF ها متوقف نمی‌ماند. صندوق‌های ETF یکی از ابزارهای مشارکت مردم با پول‌های اندک در بازار سرمایه هستند، اتفاقاً ۲۰ درصد تخفیف در ETF برای حمایت از مردم با پول‌های اندک در مشارکت بازار سرمایه است.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه باعث ایجاد سرمایه گذاری جدید با جمع‌آوری نقدینگی‌ها خواهد شد، گفت: این بازار از سرکشی نقدینگی پیشگیری کرده و علاوه بر کاهش تورم، به آنها جهت‌گیری‌های صحیح برای افزایش توان سرمایه گذاری و رشد تولید و اقتصاد می‌دهد. ایجاد ظرفیت و امکان برای مردم و شرکت‌های بخش خصوصی از اقدامات در حال پیگیری است.

خبر تکمیل می‌شود…

منبع: ایرنا

کد خبر 441883

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.