طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری به دولت ابلاغ می‌شود

نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری با همکاری شورای نگهبان تدوین شده است و احتمالاً آذرماه به دولت ابلاغ می‌شود.

به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت، سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی این مطلب را در جریان سفر خود به قم و در دیدار با آیت‌الله محمد یزدی عضو شورای نگهبان و رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مطرح کرد.

وی در این دیدار از اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری با کمک مرکز پژوهش‌های شورای نگهبان خبر داد و گفت: روی این قانون یک ماه کار شده و هم اکنون به صورت طرح در کمیسیون شوراها و در حال بررسی است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این طرح برای داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری معیارهایی همچون سن، مدرک تحصیلی و سابقه مدیریتی در نظر گرفته شده است.

قاضی‌زاده هاشمی اظهار کرد: بر اساس این طرح، هر کسی نمی‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند و باید جز مقامات سیاسی باشد؛ مثلاً در سابقه خود استاندار باشد و بین ۴۰ تا ۷۰ سال سن داشته باشد و همچنین کاندیدا باید ایرانی‌الاصل باشد.

وی افزود: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته قانون جدید انتخابات ریاست جمهوری احتمالاً تا آذر ماه پس از رفع ایرادات احتمالی شورای نگهبان تصویب و برای اجرا به دولت ابلاغ خواهد شد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین از ایجاد یک قرارگاه برای «تحول مجلس» خبر داد و تصریح کرد: این قرارگاه را نایب رئیس اول مجلس اداره خواهد کرد و رئیس مجلس یک نفر حقوقدان به عنوان نماینده خود معرفی می‌کند؛ رئیس کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی و دو نفر از حقوقدانان شورای نگهبان هم عضو هستند تا آئین نامه مجلس اصلاح شود.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: هدف از این کار آسان کردن قانونگذاری در مجلس است، ضمن اینکه قصد داریم تا تعداد زیادی از قوانین کم کنیم و قصد داریم در بسته تنقیح به سمت جامع نویسی و در کنار آن مجمع نخبگانی درست کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه نظارت مجلس نیز سوال، استیضاح و تذکر را جز قوانین داریم که بی‌فایده است؛ بر این اساس باید کاری کنیم که نظارت مجلس قدرت نفوذ داشته باشد و موجب بازدارندگی از فساد شود.

کد خبر 441714

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.