احتمال مرگ ناگهانی در مصرف‌ کنندگان یک داروی لاغری

دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور، گفت: برخی شرکت‌های داروسازی خارج از ایران به صورت غیرمجاز از ترکیبات آفدرین، داروی لاغری به نام «هیدروکسیکات» تولید می‌کنند که در شبکه‌های ماهواره‌ای نیز این دست داروها تبلیغ می‌شود که احتمال مرگ ناگهانی در مصرف کنندگان آن بالاست.

به گزارش ایمنا، علی غلامی، ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص اثرات ماده مخدر شیشه، اظهار کرد: در سال ۱۹۱۹ میلادی دانشمندی ژاپنی برای اولین بار ماده‌ای با ترکیب آمفتامین ساخت؛ آمفتامین ماده‌ای بود که در گذشته برای درمان چاقی مفرط، افزایش انرژی و خواب‌زدگی و غیره مورد استفاده قرار می‌گرفت، حتی در جنگ جهانی دوم نیز برای افزایش انرژی، سربازان این قرص‌ها را استفاده می‌کردند تا هم غذای کمتری مصرف کنند و هم بیشتر بیدار بمانند و انرژی بیشتری هم داشته باشند.

وی افزود: همچنین خلبان‌های ژاپنی نیز در گذشته ماده شیشه مصرف می‌کردند تا میزان خشونت‌شان افزایش و میزان مهربانی و عطوفتشان کاهش یابد تا عملیات انتحاری خود را به خوبی پیش ببرند، اما در ادامه با شناخت عوارض بسیار هولناک آن از گردونه مواد دارویی خارج شد.

دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور در خصوص ترکیبات سازنده ماده شیشه، گفت: در حال حاضر شیشه به صورت زیرزمینی و با اعمال تغییراتی در «پسودو افدرین» ساخته می‌شود که ماده‌ای ترکیبی است و خاصیت ضد احتقانی دارد و در گذشته نیز برای درمان آبریزش بینی استفاده می‌شد، با افزودن آمونیاک به پسودو افدرین تغییراتی در ساختار این ماده به وجود می‌آید که در نهایت این ماده تبدیل به ماده‌ای کریستالی شکل به نام شیشه می‌شود.

غلامی با بیان اینکه شیشه ماده محرک مصنوعی بسیار قوی با عوارض کوتاه مدت و بلندمدت جسمانی و روانی بسیار است، افزود: شیشه ماده‌ای است که بر روی مغز اثراتی بسیار مخرب و شدید بر جای می‌گذارد؛ این ماده به جهت طوفان ترشحات دوپامین باعث ایجاد سرخوشی در فرد خواهد شد که برای مصرف‌کنندگان به ویژه افرادی که برای بار اول این ماده را مصرف می‌کنند بسیار لذت‌بخش است، اما هزینه‌ای که بدن برای این لذت می‌پردازد بسیار سنگین، هولناک و گاهاً غیرقابل برگشت است.

وی با بیان اینکه ماده شیشه در سه مدل استنشاقی، خوراکی و تزریقی مصرف می‌شود، خاطرنشان کرد: بی‌خوابی، گر گرفتگی، افزایش ضربان قلب، تعریق، افزایش سوخت و ساز بدن و افزایش تنفس و کاهش اشتها از عوارض کوتاه مدت مصرف شیشه است.

غلامی با تاکید بر اینکه عوامل مختلفی مانند میزان مصرف مواد و میزان خلوص مواد در میزان تأثیرگذاری شیشه بر بدن دخیل است، به تشریح عوارض بلند مدت مصرف این ماده پرداخت و گفت: شیشه در قسمتی از ساقه مغز به نحوی اثر می‌گذارد که موجب کاهش اشتها می‌شود و به همین دلیل برخی از عطاری‌ها بدون توجه به عوارض وحشتناک آن شیشه را با پودر بعضی گیاهان مخلوط کرده و تحت عنوان کپسول‌های لاغری به فروش می‌رسانند؛ حتی در این میان برخی از شرکت‌های داروسازی در خارج از ایران به صورت غیرمجاز از ترکیبات افدرین داروی لاغری به نام هیدروکسیکات تولید می‌کنند که در شبکه‌های ماهواره‌ای نیز از این دست داروها تبلیغ می‌شود، این در حالیست که افرادی که داروهای هیدروکسیکات را مصرف می‌کنند دچار تپش قلب و افزایش دمای بدن خواهند شد و درنهایت احتمال مرگ ناگهانی در آنها بیشتر از جمعیت عادی است.

دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور ادامه داد: در برخی اوقات در جامعه شاهد هستیم که برخی بدنسازان دچار مرگ ناگهانی می‌شوند که امکان دارد این موضوع به دلیل مصرف داروی هیدروکسیکات باشد که جهت چربی سوزی از آن استفاده می‌کنند و پس از مصرف به دنبال افزایش ضربان قلب و عوارض قلبی، ممکن است دچار مرگ ناگهانی شده باشند.

وی در ادامه درباره اثرات روانی و رفتاری شیشه، افزود: رفتار مصرف‌کنندگان شیشه بسیار غیرقابل پیش‌بینی است، آنها اغلب در لحظه تصمیم می‌گیرند و به هیچ وجه به عواقب رفتار خود توجه نمی‌کنند. رفتارهای تکانه‌ای به ویژه رفتارهای جنسی تکانه‌ای به شدت در آن‌ها قابل مشاهده است، به طوری که هر زمان که موقعیت رفتارهای جنسی برایشان به وجود بیاید، اقدام می‌کنند.

بنا بر گزارش ایسنا، غلامی اظهار کرد: این افراد در کوتاه مدت به شدت ولخرج، تهاجمی و پرخاشگر هستند ولی در ادامه مصرف دچار خشم عنان گسیخته، افسردگی، وحشت‌زدگی و در هم شکستگی رفتاری می‌شوند؛ همچنین توهمات شنوایی و بینایی و لامسه در این افراد بسیار شایع است که گاهاً باعث بروز عملکردهای وحشتناک و حتی جنایت‌های هولناک می‌شود همچنین اختلال در حافظه، گفتار و ابتلاء به پارکینسون دائم نیز در مصرف‌کنندگان شیشه بسیار شایع است.

کد خبر 441623

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.