افزایش نرخ تورم ناشی از کرونا، کنترل شده‌است

رئیس کل بانک مرکزی گفت: افزایش موقتی نرخ تورم در ماه‌های ابتدایی سال که عمدتاً ناشی از شیوع کرونا و تحریک انتظارات بود با اقداماتی که در حال انجام است کنترل شده است و تلاش جدی برای نیل به هدف تورمی اعلام شده انجام و استمرار خواهد خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایمنا، عبدالناصر همتی، با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود از کنترل افزایش نرخ تورم ناشی از کرونا خبر داد.

در متن این یادداشت آمده است:

"تلاش مداوم برای ایجاد بی‌ثباتی در بازارهای پولی و ارزی کشور از سوی آمریکا و هم‌دستان او تازگی ندارد، هدف همه این اقدامات به خصوص در یک سال اخیر ایجاد انتظارات منفی در مردم برای به زانو درآوردن اقتصاد کشور بوده است.

علی‌رغم اینکه این فشارها و مشکلات و سختی‌هایی برای مردم ایجاد کرده، ولی به طور قطع نتوانسته به اهداف اصلی خود برسد. با تدابیر متخذه القای انفجار نقدینگی و ابر تورم از طریق تحریک انتظارات نیز با ناکامی مواجه شده است.

افزایش موقتی نرخ تورم در ماه‌های ابتدایی سال که عمدتاً ناشی از شیوع کرونا و تحریک انتظارات بود با اقداماتی که در حال انجام است کنترل شده است و تلاش جدی برای نیل به هدف تورمی اعلام شده انجام و استمرار خواهد خواهد داشت.

نیازهای اساسی کشور به نحوه مطلوبی تأمین شده و نیازهای ارزی هم از طریق منابع بانک مرکزی و هم از "سامانه نیما" در حال تأمین است و علی‌رغم افت قابل ملاحظه درآمدهای دولت از فروش نفت با کمک صادرکنندگان تلاشگر تأمین ارز برای کالاهای ضروری و مواد اولیه در جریان است.

بانک مرکزی برنامه‌های خود را بر اساس ادامه تحریم‌های آمریکا تنظیم کرده است و این اطمینان را داریم که نفس‌های پایانی تحریم‌ها و دولت فعلی آمریکا نیز نمی‌تواند به برنامه‌های ما در حفظ پایداری بازارها آسیبی وارد کند بانک مرکزی ایران اولویت خود را بر تقویت ثبات و جلوگیری از نوسانات ناشی از سفته بازی و کمک به پایداری و شکوفایی اقتصاد و تولید قرارداد است و با رصد مستمر متغیرهای کلان اقدامات ضروری در بازارهای پول و ارز انجام خواهد داد."

کد خبر 441355

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.