پارک خلاقیت کودکان در تبریز احداث می شود

شهردار تبریز از اختصاص یکی از سالن‌های پارک باغشمال به کودکان و پارک خلاقیت و مهارت خبر داد.

به گزارش ایمنا، ایرج شهین‌باهر در جلسه شورای اجرایی شهر دوستدار کودک با اعلام این خبر گفت: با اختصاص یک سالن به کودکان تلاش می‌کنیم که نظرات بهره‌برداران این پارک و کارشناسان حوزه کودک را در دستور کار قرار بدهیم و از دیدگاه‌های آنها برای ساخت این پارک بهره‌مند شویم.

وی با اشاره به ضرورت رفع موانع و نواقص طرح شهر دوستدار کودک اظهار کرد: در حوزه وظایف تخصصی نیز با ضعف و نواقصی رو به رو هستیم که باید راهکاری برای آنها تعریف کنیم؛ برای مثال نه تنها در تبریز بلکه در کل ایران مهدکودکی تخصصی برای کودکان استثنایی نداریم.

شهردار تبریز با بیان اینکه بستر اجتماعی شهر را آماده طرح شهر دوستدار کودک نیست، عنوان کرد: سازمان سیما و منظر چندین المان مرتبط با کودکان در سطح شهر نصب کرده است، اما واکنش‌ها نشان داد که در کلیت جامعه نسبت به حوزه کودک بی توجهی وجود دارد.

وی با اشاره به بهره‌مندی از تجربیات کشورهای توسعه‌یافته شهرهای موفق ایران در حوزه کودک نیز گفت: در کنار بهره‌گیری از تجربیات موفق دیگران، آموزش صحیح و اصولی به کودکان و در کل جامعه، می‌تواند بسیاری از هزینه‌های مدیریت شهری را کاهش دهد.

ایرج شهین‌باهر با بیان اینکه شیوه آموزشی کشورهای توسعه‌یافته را بازی‌محوری است، خاطر نشان کرد: بیشترین محور آموزشی در کشورهای توسعه یافته مبتنی بر بازی است، یعنی کاری که ما صد سال پیش در ایران انجام می‌دادیم.

وی اضافه کرد: توسعه یافتگی تبریز در حوزه فرهنگی به این دلیل است که از گذشته فرهنگ اشتراک تجربیات را یاد گرفته‌ایم و در این زمینه می‌توانیم با احیای بازی‌های بومی و سبک آموزشی آنها را در دستور کار قرار بدهیم.

شهردار تبریز با ارائه پیشنهادی در زمینه تشکیل کمیته اجرایی شورای شهر دوستدار گفت: تشکیل کمیته‌ای با فعالیت و پیگیری مستمر می‌تواند بسیاری از موانع، نواقص، دغدغه‌های کارشناسان در حوزه‌های مختلف را پیدا و رفع کند.

وی تأکید کرد: هماهنگی با دستگاه‌های مرتبط، تعامل با سازمان‌های مردم‌نهاد، پیگیری بودجه مصوب برای شهر دوستدار کودک و هزینه‌کرد آن، دعوت از شهرداران و مدیران و طرح دغدغه‌های خود، افزایش بودجه برای سال بعد، آموزش کودکان، الزام شورای شهر به تصویب بودجه شهر دوستدار کودک، پیگیری استانداردسازی پارک‌ها، پیگیری موضوعات مرتبط با کودکان کار، بدسرپرست، بی‌سرپرست، تقدیر از فعالان حوزه کودک، خیرین حوزه کودک، می‌تواند دستور جلسات و موضوعاتی کمیته اجرایی شهر دوستدار کودک برای پیگیری باشد.

ایرج‌شهین باهر یادآور شد: سال گذشته طبق تفاهم‌نامه‌ای که با آموزش و پرورش داشتیم اقدام به شناسایی یک هزار کودک بی‌بضاعت کرده و هزینه‌های ورزشی آنها را به میزان هر نفر ۵۰۰ هزار نفر متقبل شدیم که در نهایت از این جمع، یک نفر عنوان قهرمانی آسیا را به دست آورد.

کد خبر 441195

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.