تحقق مالیات سال گذشته در ۱۴ سال اخیر بی‌نظیر بوده است

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در حوزه مالیات در سال گذشته در جهت تحقق بودجه بدون نفت، مالیات را بیش از مصوب محقق کردیم که در ۱۴ سال اخیر بی نظیر بوده است.

به گزارش ایمنا، فرهاد دژپسند شب گذشته در یک برنامه زنده تلویزیونی در سومین روز از هفته گرامیداشت دولت، اظهار کرد: قرار بود درباره مالیات قوانین را اصلاح و تأمین نیاز کنیم. در مالیات ارزش افزوده و پایانه فروش در حال تحقق است اما درباره مالیات مستقیم هنوز توفیق نیافتیم و لایحه مهمی است و امیدوارم با فوریت در دولت قبل، از مهرماه به مجلس ارائه شود.

وی ادامه داد: به عنوان وزیر اقتصاد خدا را شاکرم و سپاسگزار مقام معظم رهبری هستم که اقتصاد را امر محوری قرار دادند و در دیدار ویدئو کنفرانس با ایشان، بخش عمده گفتوگوها درباره اقتصاد بود.

به گفته دژپسند، وزارت اقتصاد مباحث مختلفی را شامل می‌شود و در هر حوزه‌ای می‌توان عملکرد را بیان کرد و هم می‌شود آنچه مقرر بوده و بدان نرسیدیم را عنوان کنیم. در فضای کسب و کار، اقدامات بسیار خوبی انجام شد؛ کاری که در ۷۳ روز در ثبت شرکت طول می‌کشید، اکنون به ۷۲ ساعت تقلیل یافته است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: می‌خواستیم در هفته دولت امسال گمرک هوشمند را رونمایی کنیم که موفق نشدیم. نظارت پیشینی را به نظارت پسینی تبدیل کردیم و گام‌های خوبی در این راه برداشته‌ایم. در نظام بانکداری اصلاحات خوبی انجام شد و سند بانکداری دیجیتال را ابلاغ کردیم اما در واگذاری دارایی مازاد بانک‌ها، آنچه می‌خواستیم اتفاق نیفتاد.

دژپسند اظهار کرد: امروز بدون مراجعه به بانک، می‌توانیم حساب باز کنیم و درخواست تسهیلات کنیم؛ البته همه بانک‌ها این قابلیت را ندارند. همه بانک‌های دولتی به این مرحله نرسیدند و امیدوارم در این راه با گام‌های مؤثر، موفقیت حاصل شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: برای واگذاری دولتی‌ها، روش‌های مختلفی را تجربه کردیم؛ از مذاکره تا مزایده و برخی موارد نیز به چالش‌هایی منتهی شد. ما روشی را انتخاب کردیم که به مردمی سازی برسیم. وقتی شرکت‌ها را به بورس می بریم، در محیطی شیشه‌ای قرار می‌گیرند و برای همه قیمت یکسان است و در ادامه چهار پالایشگاه را به بورس ارائه می‌کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه «امیدوارم از این فرصت برای توزیع ثروت بین مردم استفاده کنیم» یادآور شد: روند عرضه صندوق‌های ای تی اف ادامه دارد و از دولت مجوز گرفتیم بتوانیم این مهم را تکثیر کنیم.

دژپسند در این باره گفت: برای واگذاری‌ها تا پایان سال برنامه داریم و واگذاری‌ها، دولتی و خصوصی است. بر اساس مصوبه و تفاهم‌نامه با وزارت صمت قرار است ۵۰ شرکت خصوصی به عنوان سهام اولیه در بورس ارائه شود. تا پایان سال حداقل ۵۰ شرکت را در این بخش داریم و تا پایان آذر ۷ شرکت دولتی را وارد بازار سرمایه کرده و ۱۸ شرکت دولتی دیگر را نیز آماده عرضه در بازار سرمایه خواهیم کرد.

به گفته دژپسند، ۱۰ صندوق پروژه تا پایان شهریور در بورس عرضه می‌شود.

وی ادامه داد: با وزارت راه ۱۲ طرح را کاندیدای توزیع دار در بازار سرمایه کردیم و در واگذاری‌ها تنوع دادیم. کسی که وارد بازار سرمایه می‌شود با تنوع عرضه‌های اولیه بازار روبرو می‌شود.

بازار سرمایه می‌تواند قابل اعتماد باشد

دژپسند درباره تحلیل از شرایط کنونی بورس عنوان کرد: وقتی وارد بورس می‌شویم به منزله این است که اگر من شناگری باشم که شنا بلد نیستم، اگر وارد دریا شوم برای من دشواری‌هایی رخ می‌دهد و گاه که دریا مواج می‌شود باید مهارت داشته باشم. وقتی شما به محیطی با ریسک و نوسان وارد می‌شوید، باید میانه را ببینید و باید یک تا دو سال را پیش بینی کنید تا از این سرمایه گذاری، فایده مطلوب ببرید.

وی افزود: امروز کسی که وارد بازار سرمایه می‌شود می‌داند باید دوره نوسانی را طی کند. در ۱۰ روز اخیر مشکلاتی داشتیم و برخی عوامل، واقعی و برخی غیر واقعی بود و نوسانات تغییر کرد اما امروز با فضای مناسبی بازار، برگشت و امروز حقیقی‌ها حضور مطلوبی در بازار سرمایه داشتند.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: نمی‌خواهم آرمانی صحبت کنم اما می‌گویم با برنامه‌هایی که داریم بازار سرمایه می‌تواند قابل اعتماد باشد. من جای مالکان سهام نمی‌توانم بنشینم. باید فردی به گزینه‌ها نگاه کرده و گزینه برتر را انتخاب کنیم و در تصمیم‌گیری، مطالعه و مشاوره و معامله داشته باشیم. نباید سریع تصمیم بگیریم و راجع به دارایی‌ها باید با حضور مشاوران تصمیم‌گیری شود.

دژپسند درباره فروش سهام نفت عنوان کرد: دو دیدگاه متفاوت در این باب داریم؛ یک دیدگاه این است که اجازه قانونی برای این مهم وجود دارد و برخی قائل به این هستند که باید مراحلی طی شود. شورای اقتصاد مصوبه داده است و من آن‌را امضا کرده‌ام و این مصوبه صادر شده است. دیدگاه مخالف هم در این زمینه هست اما فعلاً دست نگه داشته‌ایم تا شرایط تعیین تکلیف شود.

بازار سرمایه بهترین مسیر برای هدایت نقدینگی به سمت تولید

وی در ادامه گفت: از آبان سال گذشته پیگیر هستم و اقتصاد ما به کریدور تأمین مالی سوم نیاز دارد و بازار سرمایه می‌تواند این نقش را ایفا کند. ما اگر بخواهیم نقدینگی را به سمت تولید ببریم این بهترین مسیر است. اگر می‌خواهیم شفافیت و رقابتی کردن را دنبال کنیم، این بهترین محیط است. به عنوان نمونه، نیمه دوم سال گذشته درباره شستا اطلاعات نداشتیم اما امروز این اطلاعات وجود دارد.

وزیر اقتصاد تأکید کرد: در بازار سرمایه می‌توانیم یک زنجیره را پوشش دهیم و هر روز که می‌گذرد، جایگاه بازار سرمایه بیشتر می‌شود. مقام معظم رهبری لطف کردند و به خواسته دولت درباره سهام عدالت پاسخ مثبت دادند و عمق بازار سرمایه با خرید و فروش سهام عدالت افزایش یافت. در سنوات آتی، پذیرش در بورس بیشتر خواهد شد. روزی خواهد آمد که اولین گزینه برای تأمین مالی، بازار سرمایه خواهد بود و پیگیریم که بورس املاک و مستقلات را تشکیل دهیم. امیدوارم روند متعادل و مثبتی را در روزهای آتی در بورس شاهد باشیم.

کاهش مدت زمان ثبت مجوزها به ۴ روز

دژپسند اظهار کرد: در بخش ثبت مجوزها توانسته‌ایم از ۵۸ روز کاری به ۴ روز برسیم و برای پنجره واحد نیز سامانه‌ای را تأسیس می‌کنیم که این مهم، الکترونیکی و فیزیکی دنبال شود. در وزارت اقتصاد و دارایی برای کسب و کار به دنبال این هستیم که گام‌ها را سریع‌تر برداریم و مقررات زائد را حذف کنیم.

وی تصریح کرد: سالم‌ترین منبع درآمدی دولت مالیات است و باید فرهنگ مالیاتی درستی پیدا کنیم. باید بدانیم این پول، صرف امنیت و روشنایی خیابان و بهداشت و دفاع و… می‌شود و معتقدم به سهولت، این خواسته قابل تحقق است و واحدهای صنفی و شورای اصناف خوب پیش رفتند.

اصلاح ساختار بنگاه‌های دولتی بر اساس اصل ۴۴

وزیر اقتصاد درباره اصلاح ساختار بنگاه‌های دولتی بر اساس اصل ۴۴، اظهار کرد: برای پذیرش شرکت‌ها در بورس باید الزامات این ورود رعایت شود. تصمیم ما این است تا جایی که مقدور است بنگاه‌ها را از طریق بورس عرضه کنیم و این روش واگذاری، فواید بی شماری دارد و اگر مجبور شویم، از طریق مزایده واگذاری‌ها انجام می‌شود. بورس، محیط شفاف و آرام و مطمئن است و همه فشرده کار می‌کنند تا شرکت‌های غیر بورسی را بورسی کرده و به این مکانیزم برسیم. بورس هم یک نوع مزایده است و محیط شفاف رقابتی برای نظام فواید بسیاری دارد.

دژپسند اضافه کرد: معتقدم کسب درآمد از واگذاری‌ها اولویت چندم ماست و اصل این است که دولت را کوچک کرده و به بخش خصوصی بپردازیم. امروز در این شرایط نفتی، دولت برای پوشش هزینه‌ها به منابع مالی نیاز دارد و آیا فروش شرکت‌ها از این روش درست است یا فروش دارایی‌ها؟ ما با یک کار چند هدف را پوشش می‌دهیم و اگر دولت به دنبال حداکثر کردن درآمد بود، آیا به دنبال ای تی اف می‌رفت؟ ما به دنبال مردمی کردن اقتصاد هستیم. هدف درآمدی داریم اما اولویت‌ها نشان می‌دهد که دولت، تنها در بند تأمین مالی نیست به همین دلیل در ای تی اف ۲۰ درصد تخفیف می‌دهیم.

وی تأکید کرد: اقتصاد دارد سالم می‌شود و بیش از ۹۰ درصد تأمین مالی دولت با حوزه‌های در ارتباط با وزارت اقتصاد است. امیدوارم بودجه بدون یک ریال از نفت اداره شود.

وزیر اقتصاد درباره اقتصاد هوشمند نیز گفت: وقتی برنامه وزارت را دادم، به تشکیل اقتصاد هوشمند اشاره کردم که فراتر از اقتصاد دیجیتال است. انسانی که در این اقتصاد قرار گیرد، خلاق است. در این نگاه، وقتی ملک خریداری می‌کنید به سازمان مالیاتی مراجعه نمی‌کنید و دیگر برای گرفتن کد اقتصادی ۵۵ روز زمان صرف نمی‌کنید. در گمرک، امروز در حال رسیدن به گمرک همراه هستیم. در بخش بیمه نیز کاغذها جمع شده است و در بانکداری نیز این اتفاقات رخ داده است.

منبع: ایرنا

کد خبر 441006

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.