نامه رئیس کمیسیون انرژی به زنگنه

 فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در نامه ای خطاب به به بیژن زنگنه وزیر نفت پیشنهاداتی را در خصوص سیاست پالایشگاه‌سازی و در راستای عمل به تکالیف نظارتی مجلس مطرح کرد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، متن نامه فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به بیژن زنگنه وزیر نفت به شرح زیر است:

بسمه تعالی

با سلام و احترام

همانطور که مستحضر هستید «قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی» که در سال گذشته به عنوان طرح عادی در کمیسیون انرژی مجلس مورد پیگیری قرار گرفته بود، در تاریخ ۱۳۹۸/۴/۲۴ در صحن علنی مجلس مصوب شد و پس از تدوین آئین‌نامه اجرایی آن و ابلاغ محترم رئیس‌جمهور در تاریخ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ در مرحله پیاده‌سازی عملیاتی قرار گرفت.

روز گذشته مقام معظم رهبری در بیانات خود در دیدار تصویری با هیئت دولت، از ضرورت پیگیری و تلاش جدی برای اجرای قول‌هایی که داده شده از جمله سیاست پالایشگاه‌سازی برای جلوگیری از صادرات نفت خام در سال آخر دولت سخن گفتند. این در حالی است که قانون مذکور مشوق‌های خوبی برای افزایش توجیه اقتصادی احداث پالایشگاه و پتروپالایشگاه در کشور مصوب کرده و شایسته است که با توجه به ظرفیت‌های این قانون و همچنین اقبال عمومی سرمایه‌گذاری مردمی به بازار سرمایه کشور در این روزها، هر چه سریع‌تر نسبت به اجرای این قانون اقدام شود.

در جلسه کمیسیون انرژی مجلس با جنابعالی که در تاریخ ۱۳۹۹/۴/۲۴ برگزار شد، پیرو توضیحات شما مشخص شد که فهرست شرکت‌های برگزیده توسط وزارت نفت برای دریافت مجوز و احداث پترو پالایشگاه در قالب قانون مذکور نهایی شده است و آن وزارتخانه منتظر تصویب جدول زمانبندی اجرای قانون توسط هیئت امنای صندوق توسعه ملی است. این در حالی است که طبق ماده ۷ آئین‌نامه اجرایی این قانون، هیئت امنای صندوق موظف بوده ظرف مدت دو ماه از ابلاغ آن، به تصویب سقف تعهدات قابل پذیرش برای صندوق بپردازد و طبق ماده ۱۷ آئین‌نامه اجرایی، مهلت وزارت نفت برای اعلام فهرست شرکت‌های برگزیده مجزا از آن است و این دو مهلت قانونی لازم و ملزوم یکدیگر قرار داده نشده‌اند؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود با توجه به آنکه مهلت ۶۰ روزه وزارت نفت برای انتخاب فهرست شرکت‌های برگزیده پایان یافته، آن وزارتخانه نسبت به اعلام فهرست شرکت‌های برگزیده اقدام کند.

کد خبر 440735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.