تخفیف ۱۰۰ درصدی برای مشترکان کم مصرف

وزیر نیرو گفت: امسال و با هدف تقدیر از مشترکان کم‌مصرف طرح تخفیف ۱۰۰ درصدی در قبض این مشترکان اعمال خواهد شد.

به گزارش ایمنا، رضا اردکانیان، روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت، با بیان اینکه امسال و با هدف تقدیر از مشترکان کم‌مصرف طرح تخفیف ۱۰۰ درصدی در قبض این مشترکان اعمال خواهد شد، اظهار کرد: اجرای این طرح در قالب طرح «برق امید» عملیاتی خواهد شد تا هم قدردانی از مشترکان کم مصرف باشد و هم دیگران را به کم مصرف کردن، تشویق کند.

وی افزود: بر اساس مصوبه هیأت وزیران قرار است همه کسانی که تابستان امسال همکاری خوبی با صنعت برق داشتند و مصرف خود را مدیریت کردند مورد تشویق و حمایت قرار گیرند.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: بر این اساس مشترکان خانگی به سه دسته تقسیم شدند که شامل مشترکان کم مصرف، خوش مصرف و پرمصرف هستند. در این میان مشترکان کم مصرف از تخفیف ۱۰۰ درصدی در قبض خود برخوردار می‌شوند.

اردکانیان ادامه داد: از مشترکان خوش مصرف در این طرح قدردانی شده و از آنها دعوت می‌شود تا به جمع کم مصرف‌ها بپیوندند تا از تخفیف ۱۰۰ درصدی بهره‌مند شوند.

وی از طراحی دو برنامه برای مشترکان پر مصرف خبر داد تا با اجرای آنها این مشترکان هم به جمع کم‌مصرف‌ها اضافه شوند. اجرای هریک از دو برنامه طراحی شده توسط مشترکان پر مصرف آنها را به جمع خوش مصرف‌ها اضافه خواهد کرد.

وزیر نیرو نخستین برنامه طراحی شده را آموزش روش‌های کاهش مصرف با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها برشمرد و گفت: شرکت‌های استارت‌آپی در این زمینه شکل خواهند گرفت و با دادن راهکارهایی ساده مصرف مشترکان پرمصرف را بهینه خواهد ساخت.

اردکانیان برنامه دوم را نصب پنل‌های خورشیدی بر روی بام منازل مشترکان پر مصرف برشمرد و خاطرنشان کرد: مشترکان پر مصرف می‌توانند با نصب پنل‌های خورشیدی کوچک بر روی بام خود و اتصال آن به برق منازل خود نیازهای برقی را از این طریق تأمین کرده و دیگر نیازی به استفاده از شبکه سراسری نداشته باشند.

وی افزود: بر این اساس و با هماهنگی انجام شده با نظام بانکی مقرر است تسهیلاتی برای خرید این نوع پنل‌ها اختصاص داده شود تا مشترکان پر مصرف تشویق به استفاده از این پنل‌ها شوند.

به گفته وزیر نیرو، شرکت‌هایی هم برای این منظور فعال خواهند شد و کار نصب و اتصال این پنل‌ها را انجام خواهند داد و با راه‌اندازی این پنل‌ها برق منازل این مشترکان تأمین شده و به این ترتیب آنها جزو مشترکان خوش مصرف خواهند شد.

اردکانیان ادامه داد: تلاش بر این است کارهای ابتدایی برای اجرای طرح برق امید تا پایان امسال به انجام رسیده و در ماه‌های پایانی سال یا حداکثر ابتدای سال آینده وارد مرحله اجرا شود.

وی افزود: همه این کارها برای این است تا حداکثر ۱۰ درصد در مصرف بخش خانگی صرفه‌جویی شود تا از این طریق نیاز به سرمایه‌گذاری‌ها سنگین کاهش یابد.

تابستان گرم امسال بدون خاموشی سپری شد

وی در ادامه با بیان اینکه سال جاری، تابستانی گرم و طولانی داشتیم گفت: شرایط تابستان به گونه‌ای مدیریت شد که یک روز قطع برق ناشی از تولید به وجود نیامد و علاوه بر آن انرژی بیشتری در اختیار بخش صنعت و کشاورزی قرار گرفت و وزارت نیرو تعهد خود در سال جهش تولید را اجرایی کرد.

وزیر نیرو ادامه داد: تابستان امسال و با همراهی خوب مردم در مدیریت مصرف خاموشی ناشی از تولید لحاظ نشد و از طرف دیگر ۱۱ درصد انرژی بیشتر در اختیار بخش صنعت و ۴.۵ درصد بیشتر در اختیار بخش کشاورزی قرار گرفت بدون آنکه بخش کشاورزی لطمه‌ای در اثر همراهی با صنعت برق ببیند.

وزارت نیرو به تعهد صادراتی خود عمل کرد

اردکانیان افزود: همراهی همه بخش‌ها در مدیریت مصرف همچنین منجر به این شد تا وزارت نیرو بتواند به تعهد صادراتی خود عمل کرده و حتی بیش از پارسال این تعهدها را اجرایی کرده و منابع ارزی خوبی که مورد نیاز شدید صنعت برق است را تأمین کند.

وی گفت: سه درصد از کل انرژی تولید شده در کشور باید به صادرات اختصاص داده شود که این امر می‌تواند ۳۰ درصد نیاز ارزی صنعت برق را تأمین کند و برای تأمین این سه درصد کمتر از یک درصد گاز تولیدی کشور مصرف خواهد شد.

وزیر نیرو این معادله را معادله‌ای مطلوب برای بخش برق کشور توصیف کرد خاطرنشان کرد: تلاش می‌شود با تداوم این امر صنعت برق به خود کفایی کامل برسد.

اردکانیان هدف از طرح برق امید را اصلاح الگوی مصرف در بخش خانگی دانست و ادامه داد: اجرای این طرح از یک سو حمایت از کم مصرف‌ها است و از سوی دیگر مشوقی برای خوش مصرف‌ها تا به جمع کم مصرف‌ها ملحق شوند و از طرف دیگر مشترکان پر مصرف را به جمع خوش مصرفی سوق خواهد داد.

وی افزود: بخش خانگی تابستان امسال حدود ۵۸ هزار مگاوات برق مصرف کرد که از این میزان ۲۳ هزار مگاوات متعلق به وسایل سرمایشی و اگر این میزان کمی مدیریت شود می‌توان ۱۰ درصد کاهش مصرف در این بخش داشت.

عضو هیأت دولت خاطرنشان کرد: به زودی همه مشترکان از طریق وسایل ارتباط جمعی و یا تلفن‌های همراه خود از وضعیت مصرف خود اطلاع خواهند یافت که در چه گروهی هستند.

وزیر نیرو در ادامه به تشریح تأمین منابع مالی این طرح پرداخت و گفت: منابع مالی طرح برق امید از محل صرفه‌جویی‌هایی انجام شده برای تولید برق پوشش پیک مصرف در هر سال تأمین خواهد شد.

وی به فرصت دو ماهه هیأت وزیران به منظور تدوین دستورالعمل‌های دقیق این طرح اشاره کرد. با توجه به اینکه نیاز است این طرح به طور شفاف برای مردم بیان شود لذا از فرصت ۲ ماهه به این منظور استفاده خواهد شد. تدارک دیده شده در ماه‌های باقی مانده دولت یازدهم ۱۰ درصد از کل مصرف برق خانگی کاهش یابد.

وزیر نیرو درباره تعداد مشترکان تحت پوشش این طرح برای استفاده از تخفیف ۱۰۰ درصدی گفت: هم اکنون ۸.۴ میلیون مشترک برق می‌توانند از این تخفیف استفاده کنند و با اقدام‌های وزارت نیرو این آمار افزایش خواهد یافت.

اردکانیان بر اجرای طرح‌های مدیریت مصرف در سایر بخش‌ها به خصوص صنایع بزرگ بعد از اجرای این طرح در بخش خانگی تاکید کرد و گفت: مشترکان صنعتی بزرگ باید با اصلاح رفتارهای مصرفی به گونه‌ای مدیریت شوند که دیگر نیازی به استفاده از برق یارانه‌ای نداشته باشند و این برق در اختیار بخش خانگی قرار گیرد.

وی گفت: ۹۰۰ هزار کیلومتر شبکه انتقال و توزیع موجود در کشور در حال فرسودگی است که حتی ممکن است کمبود تولید نداشته باشیم ولی به دلیل فرسودگی شبکه، در جاهایی اتفاق‌هایی رخ داده و قطع برق داشته‌ایم.

پویش هر هفته الف–ب- ایران تا پایان دولت ادامه دارد

وزیر نیرو به اجرای موفقیت‌آمیز مرحله نخست #پویش هر هفته الف_ ب_ ایران از نیمه دوم پارسال اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: جشن اختتامیه مرحله نخست این پویش اسفندماه پارسال به بهره برداری از ۲۲۷ مین طرح با سرمایه‌گذاری ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی به پایان رسید.

اردکانیان ادامه داد: ۲۹ هزار میلیارد تومان از مجموع ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به صنعت برق اختصاص یافت که ۲۴ هزار میلیارد تومان آن فقط در بخش تولید برق مصرف شد.

وی با انتقاد از کسانی که می‌گویند در دولت تدبیر و امید هیچ تلاشی در زمینه تولید برق نشده افزود: این ناشی از کم اطلاعی و بی‌اطلاعی آنان از این آمارها است.

وزیر نیرو ادامه داد: در مجموع هفت سال گذشته و نیز سال آینده به مردم گزارش خواهیم کرد که ۲۰ هزار و ۲۰۰ مگاوات نیروگاه جدید در دولت تدبیر و امید به مدار بهره‌برداری وارد شده است.

اردکانیان با اشاره به اینکه امسال ۲۵۰ طرح در قالب پویش #هر هفته الف_ ب_ ایران هدف‌گذاری شده است که حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان نیز سرمایه‌گذاری برای تحقق آنها در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: طرح‌های این مرحله از پویش تا روز گذشته و با افتتاح‌هایی که در استان مرکزی صورت گرفت ۶۰ طرح از ۲۵۰ طرح با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان به انجام رسید.

وزیر نیرو: از ۱۶ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده در این مرحله ۱۰ هزار میلیارد تومان به بخش برق اختصاص دارد که از این میزان هشت هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به بخش تولید برق اختصاص داده شد. در دولت تدبیر و امید به طور متوسط هرسال ۴۰ هزار میلیارد تومان در صنعت برق سرمایه‌گذاری شده است که بیش از ۶۰ درصد این سرمایه‌گذاری‌ها از سوی بخش خصوصی بوده است.

اردکانیان ادامه داد: امسال از مجموع طرح‌های پویش ۲۰۰ طرح به بخش ساخت و سازها تعلق دارد و ۵۰ طرح نیز به بخش سازوکارها که مهم‌تر از ساخت و سازها هستند تعلق دارد.

وی افزود: هرچه سازو کارها اصلاح شوند و یا بارگذاری شوند وضعیت خدمت‌رسانی به مردم سریع‌تر و بهتر خواهد شد و بر این اساس تاکنون چهار پروژه سازوکاری به ثمر رسیده است.

عضو هیأت دولت، اختصاص خسارت به مشترکان آسیب دیده از نوسان برق، پروژه ۰۹۹، یکپارچگی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی را از جمله این طرح‌ها برشمرد.

اختصاص ۱۳۲ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای آبرسانی روستایی

اردکانیان از اختصاص ۱۳۲ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای طرح‌های آبرسانی روستایی در سال‌های اخیر خبر داد که این امر سبب شد بیش از ۱۰ هزار و ۸۰۰ روستا در این دولت دارای آب سالم و پایدار شوند.

وی ادامه داد: تاکنون هفت میلیون و ۷۰۰ هزار هموطن دیگر روستایی دسترسی به آب سالم و پایدار پیدا کرده‌اند که این میزان تا پایان کار دولت به نزدیک ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید.

به گفته وزیر نیرو بیش از ۸۴ درصد جمعیت روستایی کشور به آب سالم و پایدار دسترسی دارند.

افزایش تعداد تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در دولت تدبیر و امید

اردکانیان در ادامه به موفقیت‌های دولت تدبیر و امید در احد اث تصفیه‌خانه‌های فاضلاب اشاره کرد و تعداد تصفیه‌خانه‌های در مدار کشور را بیش از ۶۰ برابر سال‌های قبل از انقلاب عنوان کرد.

وی گفت: تا پایان دولت تدبیر و امید، تعداد تصفیه‌خانه‌های فاضلاب که این دولت احداث کرده به ۹۶ واحد خواهد رسید.

وزیر نیرو ادامه داد: هر دو ماه یکبار هم یک واحد تصفیه‌خانه آب شهری وارد مدار شده که تعداد این تصفیه‌خانه‌ها که در دولت تدبیر و امید افتتاح شده تاکنون ۳۹ واحد بوده و تا پایان دولت به ۵۳ واحد خواهد رسید.

اردکانیان گفت: در بخش زیست محیطی، کشاورزی، صنعت و سایر مصارف هم عمده نیاز از طریق آب‌های سطحی و منابع آب زیرزمینی تأمین می‌شود که برای مصارف دیگر نیازمند احداث سدهای مخزنی بر اساس مطالعه‌های فنی، ملاحظه‌های زیست‌محیطی و توجیه‌های اقتصادی هستیم که از این حیث هم دولت موفقیت‌های شایانی داشت و هر ۵۰ روز یک سد در این دولت وارد مدار شده ست.

وی گفت: تاکنون ۴۳ سد در کشور افتتاح شده که این تعداد به ۵۳ سد خواهد رسید.توفیق‌های بزرگی در احداث سدها و شبکه‌های آبیاری و زهکشی داشتیم که در نتیجه آن محصولات غذایی کشور ۳۰ درصد افزایش یافته است.

به گفته وزیر نیرو، ایران اکنون پنجمین کشور دنیا پس از چین، هند، ژاپن و آمریکا در کشت آبی در جهان است.

اردکانیان اظهار کرد: ۸۰ درصد انرژی غذایی مورد نیاز در کشور از داخل تأمین می‌شود و در دنیایی که انتظار دارد تا ۲۰۳۰ میلادی نیازش به محصولات غذایی به نسبت ۱۰ سال پیش ۳۵ درصد بیشتر باشد، کشور ما باید کارهای زیادی در برنامه داشته باشد که در زیر چتر مدیریت توأمان عرضه و تقاضا انجام دهد.

وی همچنین از انتخاب ۱۰۷ نفر از مدیران ارشد در سطح وزارت نیرو شرکت‌های تابعه از طریق فراخوان عمومی خبر داد و گفت: در دولت دوازدهم نزدیک سه هزار مدیر ارشد، میانی و پایه از این طریق بازنشسته شدند و فرصت برای جوان‌ترها است که به میدان بیایند.

وزیر نیرو افزود: یکی از زیرساخت‌های لازم که در این ارتباط انجام شده یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی و دیگری یکپارچگی معاونت آب و آبفا وزارت نیرو و شرکت مدیریت منابع آب ایران با مصوبه هیأت وزیران است که به تأیید شورای نگهبان هم رسید و در جلسه چهارشنبه گذشته مغایرت نداشتن آن با شرع و قانون اساسی ابلاغ شد.

اردکانیان گفت: در روزهای آتی این یکپارچگی هم عملیاتی خواهد شد و ما یک ستاد آب چابک‌تر و متمرکز در مجموعه وسیع فعالیت‌ها خواهیم داشت که یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌ها شکل دادن به مدیریت حوضه‌های آبریز است که مسائل استان‌ها سامان بهتر و مناسب‌تری داشته باشد.

وی ادامه داد: کار مهم دیگر آن تدوین لایحه قانون جامع آب با همکاری سایر دستگاه‌ها و مرکز پژوهش‌های مجلس و همه ظرفیت‌های فعال در این عرصه است که تا آخر پاییز در این دولت بتوان این قانون را به مجلس تقدیم کرد.

منبع: ایرنا

کد خبر 440718

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.