نبی: FIFA و AFC باید پول‌های ایران را آزاد کنند

دبیر کل فدراسیون فوتبال گفت: نقشه راه و برنامه زمانبندی مربوط به شکایت به رای غیرمنصفانه و پیگیری ویژه آن در دادگاه عالی ورزش تدوین شده است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی فدراسیون فوتبال، مهدی محمد نبی در نخستین کارگروه ویژه مسئولان ورزش و کارشناسان حقوقی درباره شکایت فدراسیون فوتبال از رأی فیفا درباره سرمربی سابق تیم ملی به دادگاه عالی ورزش اظهار کرد: فدراسیون فوتبال بلافاصله پس از دریافت رأی اولیه، اقدامات لازم را در یک فرآیند منسجم آغاز کرد. به این شکل که درخواست مربوط به دریافت گراندز رأی به فیفا با قید فوریت ارائه شد و همچنین متعاقباً مراتب شکایت به این رأی به دادگاه عالی ورزش در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی افزود: با بررسی‌های به عمل آمده و بر اساس گزارش‌های تیم حقوقی فدراسیون، متأسفانه در آن مقطع زمانی مربوط به قرارداد مارک ویلموتس با فدراسیون فوتبال، فیفا پرداخت مطالبات فدراسیون را انجام نداده است. در آن دوره، مدیریت وقت فدراسیون فوتبال همزمان با عقد قرارداد با ویلموتس، با ارسال نامه‌ای به فیفا خواهان دریافت مطالبات فدراسیون بوده است تا نسبت به پرداخت حق‌الزحمه نامبرده در موعدهای مقرر اقدام کنند.

دبیرکل فدراسیون فوتبال ادامه داد: فدراسیون فوتبال نهادی است که با برگزاری مسابقات در رده‌های مختلف ملی کسب درآمد می‌کند. آنچه فدراسیون عرضه می‌کند فوتبال است و نمایش آن بین مخاطبان. فدراسیون فوتبال و باشگاه‌ها بنکدار نیستند که برای مثال کالا بفروشند و کسب درآمد کنند. از آنجایی که فدراسیون فوتبال و اعضایش تحت تحریم خزانه داری آمریکا OFAC قرار نداشته و ندارند عدم همکاری بخش مالی فیفا در آن دوره درباره پرداخت مطالبات فدراسیون و باشگاه‌ها(حتی به اشخاص ثالث) باعث بروز مشکلات عدیده برای فوتبال کشور شد.

نبی تصریح کرد: با اینکه فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۹۴۸ میلادی عضو قدیمی فیفا می‌باشد و صرفاً یک نهاد ورزشی مستقل است که علی القاعده هیچ گونه ارتباطی با تحریم‌های بین المللی ندارد و مشمول هیچیک از موارد آن نمی‌باشد و قویاً انتظار داریم فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا وفق پاراگراف ۲ از ماده ۴ اساسنامه فیفا نسبت به رفع این معضل نزد خزانه داری آمریکا اقدام کنند.

وی افزود: خوشبختانه با اجماع صورت گرفته در روزهای گذشته همگان به دنبال یک هدف مهم و آن هم شکستن رأی غیرعادلانه فیفا هستند. این نگاهی است که مطالبه مردم و اهالی ورزش کشورمان است و بر این اساس از همه ظرفیت‌ها در این مسیر استفاده خواهد شد.

دبیرکل فدراسیون فوتبال تاکید کرد: از حضور کارشناسان حقوقی در نهاد ریاست جمهوری، وزارت امور خارجه، وزارت ورزش و جوانان، بازرسی کل کشور، مشاوران حقوقی بین‌الملل و همچنین سایر نهادهای ذیربط در این مسیر نهایت سپاس را داریم و خرسندیم این اجماع در این مرحله حساس و خطیر شکل گرفته است. همکاران ارجمند در رسانه‌های گروهی هم در این مقطع حیاتی هم مثل گذشته مددرسان ورزش و فوتبال کشور هستند. شکی نیست در زمانی به سر می‌بریم که به دلیل گستردگی ارتباطات، کلیه اخبار در سطح جهانی رصد می‌شوند و بر این اساس چگونگی ارائه اطلاعات به افکار عمومی به جهت حساسیت موضوع و آگاهی طرف مقابل بسیار بسیار مهم است. می‌دانیم و می‌دانید که کلمه به کلمه صحبت‌های ما در خارج از کشور بازتاب دارد و حتی منابع غیر رسمی هم در این باره مورد استناد قرار می‌گیرند. امیدواریم در یک فضای همراه با آرامش شاهد طی مسیر و احقاق حق فوتبال و ورزش کشورمان باشیم..

نبی افزود: نقشه راه و برنامه زمانبندی مربوط به شکایت به رأی غیرمنصفانه و پیگیری ویژه آن در دادگاه عالی ورزش تدوین شده و فدراسیون هم پا با سایر نهادهای ذیربط با همه توان در این مسیر پیش خواهد رفت. به طور حتم با تقویت کامل تیم حقوقی تلاش می‌کنیم در این مقطع زمانی به خواست به حق فدراسیون و جامعه ورزش کشورمان در ابطال رأی ناعادلانه دست یابیم.

کد خبر 440332

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.