گواهینامه پایدارسازی گودهای تهران به شرکت‌های ژئوتکنیک ذی‌صلاح سپرده می‌شود

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: براساس تفاهم‌نامه‌ای، اعطای گواهینامه پایدارسازی گودها به شرکت‌های ژئوتکنیک ذی‌صلاح ارائه می‌شود.

به گزارش ایمنا، محمد سالاری پیش از ظهر امروز (شنبه) در مراسم امضای تفاهم‌نامه ساماندهی و استفاده از خدمات سازندگان حقیقی / حقوقی ذی‌صلاح مسکن و ساختمان در شهر تهران، این تفاهم‌نامه را حاصل بیش از ۱۰ جلسه تخصصی بین کارشناسان طرفین تفاهم نامه و کارشناسان وزارت راه و شهرسازی و اداره راه و شهرسازی استان تهران دانست.

وی با اشاره به موضوع این تفاهم نامه که مربوط به ساختمان‌های در حال ساخت و پروانه‌های دریافتی از شهرداری تهران می‌شود، تصریح کرد: به موجب این تفاهم نامه، مالکین تمام ساختمان‌های گروه ج و د در مناطق ۲۲ گانه ملزم می‌شوند، برای انجام ساخت و ساز، نسبت به انتخاب سازندگان و مجریان ذی‌صلاح اقدام کنند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران افزود: انتخاب مجری ذی‌صلاح نیز از طریق فضای الکترونیک و سامانه شهروندی که برای این موضوع پیش بینی شده صورت می‌گیرد و نهایتاً با ارتباطی که بین سامانه سازندگان نظام مهندسی و سامانه شهروندی شهرداری تهران برقرار می‌شود، مسئولیت بررسی صلاحیت و ظرفیت انتخاب به عهده سازمان نظام مهندسی خواهد بود که به‌صورت آنلاین و در سامانه مربوطه اعمال خواهد شد.

وی ادامه داد: از آنجایی که تمامی ساخت و سازهای کشور و شهر تهران باید توسط مجریان و سازندگان ذیصلاح انجام شود در این تفاهم نامه ما منطقه دو شهرداری تهران را به عنوان منطقه پایلوت انتخاب کردیم تا از زمان عملیاتی شدن این تفاهم نامه، به مدت یکسال تمام ساختمان‌های این منطقه با هر تعداد طبقه و هر مساحت، مشمول مجری ذی‌صلاح شوند و پس از آن و اخذ بازخوردهای لازم تصمیم گیری در خصوص سایر مناطق انجام شود.

سالاری در توضیح مفاد این تفاهم نامه اضافه کرد: با عملیاتی شدن مجری ذی‌صلاح، فرایند تکمیل و تدوین شناسنامه فنی ساختمان توسط مجریان ذیصلاح، مهندسین ناظر و پیمانکاران ذیصلاح نیز به‌صورت واقعی و در فرایند اجرای ساختمان محقق می‌شود.

وی اضافه کرد: تاکنون، شناسنامه‌های فنی و ملکی تهیه نمی‌شد و آنهایی هم که تهیه می‌شد، چندان واقع‌بینانه و در فرایند اجرای ساختمان نبوده است بلکه بعد از اتمام ساختمان، مهندس ناظر یا مسئولین اجرای ساختمان، آن را تکمیل می‌کردند.

سالاری گفت: بدین ترتیب با عملیاتی شدن این تفاهم نامه شاهد صدور شناسنامه واقعی برای ساختمان‌های شهر تهران خواهیم بود و مردم و خریداران املاک و ساختمان‌ها می‌توانند مبتنی بر مفاد شناسنامه فنی و ملکی، شناخت واقعی‌تر و جامع‌تری نسبت به کیفیت واقعی ساختمان‌ها داشته باشند.

وی با بیان اینکه یکی از نکات این تفاهم‌نامه مربوط به گودهای پرخطری است که همیشه یکی از دغدغه‌های شهروندان، مدیریت شهری و سازمان نظام مهندسی بوده، اظهار کرد: در همین راستا مقرر شد اعطای گواهی نامه پایدارسازی گودها به شرکت‌های ژئوتکنیک ذی‌صلاح ارائه شود و مکلف شد، نظام مهندسی فرایند اعطای گواهی‌های مربوط به پایدارسازی گودها را نیز ظرف مدت یک ماه از طریق وزارت راه و شهرسازی پیگیری و عملیاتی کند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: از آنجایی که ما معتقدیم، تمامی فرایندهای تصمیم گیری و گردش کارها باید به‌صورت شفاف و با قابلیت رصد همگانی داشته باشد تا از فساد، رانت، اعمال سلیقه و بی عدالتی جلوگیری شود، مقرر شد، تمامی فرایندهای انتخاب مجری ذی‌صلاح و معرفی آنها و همچنین فرایند تکمیل شناسنامه فنی و ملکی و سایر گردش کارهای این تفاهم نامه در سامانه‌های شفافیت شهرداری تهران و سازمان نظام مهندسی منتشر شود.

کد خبر 440279

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.