اقدامات بانک مرکزی در راستای اصلاح نظام بانکی

رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی اقدامات این بانک در راستای اصلاح نظام بانکی را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، عبدالناصر همتی امروز شنبه - ۲۵ مردادماه - با انتشار یادداشتی برخی از اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی را برشمرد.

متن یادداشت به شرح زیر است:

" برخی از اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی:

سامان دهی بانک‌های ناسالم: تغییر مدیران مختلف بانک‌های ناسالم / کاهش تسلط سهامداران عمده بر آن بانک‌ها / کاهش شدید اتکای بانک‌های ناسالم بر اضافه برداشت از بانک مرکزی.

تعیین هیئت سرپرستی بر مؤسسات اعتباری ناسالم و متوقف کردن روند تخریبی آن‌ها در بازار و شروع اصلاح ترازنامه و حل مشکل نا ترازی آن‌ها و تعیین تکلیف مؤسسات اعتباری غیر مجاز

ادغام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه. این طرح طبق برنامه و با دقت، با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح در حال تحقق و در مراحل پایانی است.

تدوین و اجرای سیاست‌گذاری نوین پولی، سامان‌دهی اضافه برداشت بانک مرکزی و الزام بانک‌ها به افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ها آورده نقدی و صرف سهام و نیز تسریع در فروش اموال مازاد.

وضع مقررات جدید در تراکنش‌های بانکی: تفکیک حساب‌های تجاری از حساب‌های اشخاص / محدودیت در تراکنش‌های اشخاص حقیقی و لزوم ارائه اسناد مثبته جهت اشخاص حقوقی و نیز حساب‌های تجاری / معرفی ضوابط جدید در بخشی از تراکنش‌ها و مبادلات چک‌های تضمینی برای مقابله با پول‌شویی.

تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه امهال مطالبات معوق بانک‌ها در جهت رعایت ملاحظات و قواعد شرعی در امهال مطالبات.

وصول مطالبات معوق بدهکاران کلان با پشتیبانی قوه قضائیه و پیگیری کمیته فرا دستگاهی رسیدگی به مطالبات معوق. "

کد خبر 438914

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.